Syndróm spánkového apnoe
Syndróm spánkového apnoe úzko súvisí s chrápaním. Mohlo by sa zdať, že chrápanie vadí len tomu, kto s chrápajúcim spí (lepšie povedané sa snaží spať) v jednej miestnosti. V skutočnosti môže byť chrápanie ako súčasť syndrómu spánkového apnoe vážny príznak, ktorý môže viesť k sérii komplikácií. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Syndróm spánkového apnoe a jeho príčiny
Chrápanie je nepríjemne znejúci zvuk, ktorý vzniká vibráciami štruktúr v dutine ústnej a nosohltane tvoriacimi prekážku prúdenia vzduchu.
Zodpovedné sú najmä mäkké podnebie, čapík (uvula) a niekedy aj koreň jazyka.
Problém je spôsobený hlavne svalovou slabosťou v týchto anatomických štruktúrach, takže pri nádychu začnú zapadávať.
Na svalovej slabosti sa spolupodieľa fajčenie a alkohol.
U syndrómu spánkového apnoe je okrem chrápania problém v tom, že pri nádychu sú steny nosohltanu oslabené natoľko, že skolabujú a uzavrú tým celkom dýchacie cesty.
Prejavy
Chorý dýcha ústami, silno chrápe a potom zrazu prestane dýchať. To trvá niekedy aj niekoľko desiatok sekúnd.
Človek sa začne dusiť, koncentrácia kyslíka v jeho krvi klesá, nakoniec sa prebudí sa (čo si ráno ani nemusí pamätať) a začne dýchať. Za chvíľu zase zaspí a celé sa to opakuje.
Takýchto period bez dýchania môže byť veľa za noc a nesú so sebou značné zdravotné komplikácie.
Po prvé sa človek nevyspí, pretože sa niekoľkokrát za noc budí. Je potom cez deň unavený, ospalý a nevýkonný, často ho bolí hlava.
Nedostatok kyslíka vedie k zvýšeniu počtu červených krviniek, čo označujeme ako polycytémia.
Pri nedostatku kyslíka sa navyše cez noc opakovane aktivujú obranné mechanizmy, ktoré majú za následok zrýchlenie srdcovej akcie a zvýšenie krvného tlaku.
Vznikajú preto častejšie také komplikácie ako je rýchlejší priebeh aterosklerózy a častejší vznik infarktu myokardu a oboch typov mozgovej mŕtvice (ischemická pri vzniku trombu v ateroskleroticky zúženej mozgovej tepne a krvácavá pri krvácaní do mozgu z vysokého tlaku).
Chrápanie ako súčasť syndrómu spánkového apnoe je teda veľmi varovné a malo by byť konzultované s lekárom!
Diagnostika
Chrápanie sa zistí veľmi ľahko, pretože partner/ka chorej osoby si na jeho/jej chrápanie bude sťažovať. A ako zistíme, či je zistené chrápanie spojené so syndrómom spánkového apnoe?
Ak sa dotyčný často budí a občas prestáva v noci dýchať, je to veľmi pravdepodobné.
Tiež sa niekedy robí vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, kedy je človek počas spánku pripojený na rôzne prístroje a je zisťovaná frekvencia jeho dýchania a nasýtenia krvi kyslíkom.
Poznámka: Termínom apnoe označujeme prerušenie ventilácie (dychového objemu) trvajúcej viac ako 10 sekúnd.
Prevencia spánkového apnoe
Ako prevenciu chrápania možno urobiť niektoré opatrenia. Vhodné je vyvarovať sa alkoholu pred spaním, prestať fajčiť, schudnúť a snažiť sa spať na boku.
Pri spaní na boku totiž neblokujú štruktúry v dutine ústnej dýchacie cesty.
Pre celkovo lepší spánok sa tiež odporúča spať v dostatočne vyvetranej miestnosti, kde nie je príliš teplo (teplota pod 20 ° C).
Liečba syndrómu spánkového apnoe
Liečba syndrómu spánkového apnoe môže byť chirurgická a nie je žiadnou vzácnosťou jej prevedenie. Chirurgicky sa vykoná tzv. uvulopalatopharyngoplastika.
Za týmto zložitým názvom sa skrýva výkon, pri ktorom sa odstráni uvula a ostatné štruktúry v zadnej časti ústnej dutiny, ktoré pôsobia obštrukciu prúdu vzduchu.
Okrem chirurgického riešenia sa robí aj jednoduché laserové výkony, ktoré majú zaistiť mäkké poschodie a zabrániť tak jeho zapadnutiu a vibráciám pri dýchaní. Nie sme s úspešnosťou laserových výkonov bližšie oboznámení, ale ak je vysoká, považovali by som ju za lepšie riešenie ako klasickú chirurgiu.
Niekedy sa syndróm spánkového apnoe lieči pomocou tzv. CPAP [Sipapu] prístroja. To je skratka pre Continuous Positive Airway Pressure a znamená dýchanie s pozitívnym pretlakom.
Chorý si na noc nasadí dýchaciu masku napojenú na špeciálny prístroj a vzduch je v maske týmto prístrojom stále udržiavaný pod vyšším tlakom. Tento tlak rozťahuje dýchacie cesty a bráni ich kolapsu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-spankove-apnoe
Použité zdroje: základné zdroje textu