Syndróm polycystických ovárií

Syndróm polycystických ováriíSyndróm polycystických ovárií (vaječníkov) je relatívne častá hormonálna porucha postihujúca ženy. Nejedná sa o život ohrozujúcu poruchu, ale môže ísť o stav značne nepríjemný, pretože znižuje schopnosť otehotnieť. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm polycystických ovárií a jeho príčiny


Príčina syndrómu polycystických vaječníkov nie je celkom jasná, ale zrejme sa jedná o kombináciu vrodených geneticky daných predpokladov a určitých vonkajších faktorov.

Pre chorobu je typický rodinný výskyt.

Okrem toho sa porucha častejšie objavuje u obéznych žien. Je však otázkou, či je obezita príčinou, či jedným z následkov poruchy.

Prejavy

Ochorenie je kombináciou vzniku mnohopočetných cýst na vaječníkoch a hormonálnych a metabolických zmien, ktoré zahŕňajú zvýšenú koncentráciu mužských pohlavných hormónov a zvýšené riziko rozvoja metabolického syndrómu (obezita, cukrovka 2. typu).

Prvým príznakom ochorenia je neskorý nástup menštruácie. Syndróm sa vyvíja od puberty a pohlavného dozrievania a podľa štatistických údajov ním trpí 5 až 20 % žien v produktívnom veku.

Syndróm polycystických ovárií - virilizáciaU postihnutých žien je znížená schopnosť otehotnieť, tendencia k vzniku akné, k padaniu vlasovk nadmernému ochlpeniu a k poruchám menštruácie vrátane jej vymiznutia.

 Ženy mávajú aj hrubší hlasmužské črty tváre. 

Tieto zmeny vyvolané mužskými pohlavnými hormónmi sa označujú ako virilizácia.

Okrem toho bol pozorovaný vyšší výskyt rakoviny maternice.

Diagnostika

Okrem klinického nálezu a stanovenia zvýšenej koncentrácie mužských pohlavných hormón v tele ženy je dobré vykonať ultrazvukové vyšetrenie panvy, kde nájdeme mnohopočetné cysty na vaječníkoch.

Liečba syndrómu polycystických ovárií

Syndróm nie je možné vyliečiť. Je nutné brániť rozvoju metabolického syndrómu vrátane cukrovky 2. typu zdravou stravou a dostatkom pohybu.

Tieto opatrenia zvyšujú šancu ženy na otehotnenie, v prípade neúspechu sú tu možnosti asistovanej reprodukcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-polycystickych-ovarii

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button