Syndróm krátkeho čreva
Čo je to presnejšie syndróm krátkeho čreva, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento syndróm diagnostikovať a ako ho liečiť? Syndróm krátkeho čreva je relatívne závažný stav, ktorý sa objavuje u jedincov so stratou určitej časti čreva. Obvykle ho nájdeme u pacientov po chirurgickom odstránení časti čreva.
Za normálnych okolností je tenké črevo dlhé asi 6-7 metrov. Tenké črevo je nenahraditeľné pre správne vstrebávanie väčšiny živín.
Od hrubého čreva je tenké črevo oddelené tzv. Bauhinskou chlopňou, ktorá zabraňuje spätnému toku tráveniny a prieniku baktérií z hrubého čreva do tenkého.
Príčiny syndrómu krátkeho čreva
Zvyčajne je príčinou odstránenie časti čreva pri chirurgickej operácii. Všeobecne povedané závisí to podľa toho, ako dlhý je odstránený úsek, o ktorú časť čreva presne ide (strata tenkého čreva je všeobecne horšia ako strata hrubého), či bola zachovaná Bauhinská chlopňa, atd.
Všeobecne platí, že syndróm pravidelne vzniká u ľudí, ktorým zostane menej ako 200 centimetrov tenkého čreva pri súčasnom kompletnom odstránení hrubého čreva, alebo ľuďom, ktorým zostane menej ako 70 centimetrov tenkého čreva pri súčasne zachovanom hrubom čreve.
Najčastejšími dôvodmi na odstránenie časti čreva sú črevné zápaly ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, obávaný črevný ileus a toxický megakolón bez ohľadu na jeho príčinu.
Je však pravdou, že syndróm krátkeho čreva môže vzniknúť aj u ľudí, ktorým črevo nebolo nijako odstránené. Je to možné napríklad kvôli vzniku fistúl, zvyčajne črevných.
Črevná fistula znamená abnormálnu spojku, ktorá prepojí časť čreva s inou časťou čreva, alebo časť čreva s inou telesnou dutinou, alebo dokonca s povrchom tela. Či tak alebo tak, trávenina môže fistulou pretiecť a vyhne sa časti čreva, ktorého absorpčná plocha je de facto vyradená a výrazne znížená.
Prejavy
Základným prejavom sú hnačky a porucha vstrebávania živín s ich následným nedostatkom a podvýživou.
Stav je naďalej zhoršený tým, že strata čreva pomerne zložitými mechanizmami zvyšuje produkciu kyseliny v žalúdku (vplyvom hormónu gastrínu), čo narušuje funkciu enzýmov brušnej slinivky a tým trávenie ešte viac skomplikuje.
Ďalším problémom je, že pri strate Bauhinské chlopne vzniká vyššie riziko prieniku baktérií z hrubého čreva do tenkého a narušenie metabolizmu rôznymi živými baktériami.
Narušenie metabolizmu žlčových kyselín zhoršuje hnačky, narušenie metabolizmu vitamínu B12 spôsobuje jeho nedostatok. Najťažšie formy syndrómu krátkeho čreva sú smrteľné.
Diagnostika
Diagnóza je pomerne jasná u jedinca s vyššie spomínanými príznakmi po odstránení časti čreva. Súčasťou vyšetrovacieho postupu by malo byť zhodnotenie stavu výživy vrátane laboratórnych vyšetrení.
Liečba
Veľmi všeobecne povedané liečba závisí podľa stupňa závažnosti ochorenia. Základom terapie je kvalitná výživa a podávanie liekov spomaľujúcich hybnosť čriev.
Okrem toho je vhodné podávať lieky proti prekysleniu žalúdka a v prípade podozrenia na prienik baktérií do tenkého čreva nasadiť niektoré z antibiotík účinkujúcich v čreve (napr. NORMIX).
Ťažké prípady môžu vyžadovať dlhodobú parenterálnu výživu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-kratkeho-streva
Použité zdroje: základné zdroje textu