Reyov syndróm

Reyov syndrómReyov syndróm je tajomné a veľmi závažné ochorenie, ktoré typicky postihuje deti. Môže končiť smrťou alebo doživotnými následkami. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Reyov syndróm a jeho príčiny


Reyov syndróm - acylpyrínPríčiny tohto stavu sú nejasné. Zistilo sa však, že Reyov syndróm vznikol u dieťaťa, ktoré na infekciu horných dýchacích ciest (klasická banálna viróza s kašľom a teplotou) dostalo liek obsahujúci kyselinu acetylsalicylovú (napr. aspirín alebo acylpyrín) a tá zrejme nejakým dosiaľ neprebádaným procesom u niektorých detí spustila chorobný proces.

Zásadné je poškodenie pečene, ktorá stratí schopnosť odbúravať dusíkaté splodiny nášho metabolizmu a to vedie k hromadeniu amoniaku (NH3) a jemu podobných látok v tele.

Tieto látky sú toxické pre mozog.

Prejavy

Prejavy vlastného Reyovho syndrómu začnú niekoľko dní po bežných príznakoch vírusovej infekcie horných dýchacích ciest.

Najprv dôjde k rýchlemu stukovateniu pečene, následne k jej akútnemu zlyhaniu, nahromadeniu splodín metabolizmu v tele a postihnutiu funkcie mozgu.

Najmä príznaky poškodenia mozgu sú najviditeľnejšie.

Nájdeme medzi nimi napr. poruchy vedomia, ospalosť a svalovú slabosť, niekedy naopak kŕče, poruchy reflexov a celý stav môže skončiť smrťou.

Diagnostika

Napomôcť môžu lekárovi informácie o nedávnom ochorení, ktoré bolo liečené liekom obsahujúcim kyselinu acetylsalicylovú.

Navyše sa tiež dá orientovať podľa prejavov ochorenia, ktoré samy o sebe sú však značne neurčité. V krvi postihnutého dieťaťa nájdeme zvýšenú hladinu amoniaku a zvýšené pečeňové testy.

Prevencia

Pri horúčke sa deťom musia podávať iné lieky proti horúčke (najlepšie lieky obsahujúce paracetamol ako je napr. Paralen), ktoré kyselinu acetylsalicylovú neobsahujú.

Použitie liekov s kyselinou acetylisalicylovou u detí do 12 rokov veku je prísne zakázané okrem niekoľko málo špeciálnych indikácií.

Liečba Reyovho syndrómu

Liečba je zložitá. Dieťa musí byť hospitalizované na detskej JIS, lekári sa snažia udržať jeho základné životné funkcie a bojovať proti poškodeniu mozgu.

Niekedy sa môže vykonať očistenie krvi od dusíkatých zlúčenín dialýzou. Prognóza už vzniknutého stavu je však veľmi vážna.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/reyuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

    1. Netusila som o tom ako velmi dokaze ohrozit zivot acyplyrin… ked sme boli mladsi (deti) brali sme ho pri horucke tiez…. dnes si skaredo nadavsm lebo som ho pri 38.8’C podala aj mojej 3.5 rocnej dcere. Netusila som o tomto syndrome . Je noc rano idem s malou doktorke . Snad to nebude mat fatalne nasledky…

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button