Realimentačný syndróm

Realimentačný syndrómRealimentačný syndróm sa anglicky nazýva refeeding syndrome. Ide o komplexné narušenie metabolických procesov u jedincov, ktorým je po ťažkom hladovaní v dobrej viere podané veľké množstvo potravín. To môže paradoxne viesť k vážnemu poškodeniu zdravia a ohrozeniu daného jedinca na živote.

Realimentačný syndróm a jeho príčiny


Z historického hľadiska k realimentačnému syndrómu dochádzalo za 2. svetovej vojny u ťažko podvyživených oslobodených väzňov z koncentračných táborov.

V dnešnej dobe sa v civilizovaných štátoch skôr stretávame s dobrovoľne podvýživenými pacientkami s mentálnou anorexiou.

Dôsledky a prejavy:

1. Nedostatok fosforu

Podanie cukrov v potrave spôsobí uvoľnenie inzulínu a jeho vstup do buniek, kde sú cukry za prítomnosti fosforu upravované do formy využiteľnej v energetickom metabolizme bunky.

To však vedie k spotrebovávaní fosforu, ktorého podvyživený jedinec nemá nazvyš.

Príliš rýchly pokles hladiny fosforu v krvi môže viesť až k poruchám rytmu, svalovým kŕčom a niekedy aj k zlyhaniu kardiovaskulárneho aparátu.

Ťažký nedostatok fosforu v krvi môže destabilizovať červené krvinky a vyvolať ich rozpad.

2. Hypokaliémia

Hoci podvyživený jedinec celkovo trpí nedostatkom draslíka, jeho správna hladina v krvi je tak dôležitá, že sa pomerne dlho udržiava stabilný.

Draslík sa do krvi totiž presúva z bunkových zásob. Pri naštartovaní bunkového metabolizmu po prísunu potravy sa však tento draslík presunie späť do buniek a to potom vedie k hypokaliémii.

Jej najdramatickejším dôsledkom sú opäť poruchy srdcového rytmu s rizikom srdcovej zástavy.

3. Nedostatok horčíka

Aj horčík sa podieľa na metabolizme živín a nečakaný prísun potravy môže jeho koncentráciu v krvi prudko znížiť.

Dôsledkom môžu byť kŕčové stavy a veľmi nebezpečné poruchy srdcového rytmu.

4. Nedostatok vitamínov

U príliš rýchlej realimentácia môže byť spotrebovaný najmä vitamín B1 (tiamín, aneurín) a jeho nedostatok (v tomto prípade veľmi náhly) vyvoláva množstvo chorobných príznakov najmä nervového systému (napr. Korsakovov syndróm u alkoholikov alebo choroba beri-beri)

5. Rozvrat vodného hospodárstva

Zvýšené uvoľňovanie inzulínu vedie v obličkách k spätnému vstrebávaniu sodíka a vody, čo potom spolu s nedostatkom bielkovín spôsobuje prevodnenie a únik tekutiny z krvných ciev do tkanív.

Stav môže vyústiť do zlyhania srdca, kedy pumpa nie je schopná zvládnuť nadbytok tekutiny v tele.

6. Rozvrat metabolizmu glukózy

S príliš veľkým prísunom cukrov si organizmus nemusí aj napriek zvýšenej tvorbe inzulínu poradiť a následne dôjde k hyperglykémii – tj. zvýšenie koncentrácie glukózy v krvi (tj. stav podobný neliečenej cukrovke 2. typu).

To potom môže vyvolať poruchy vedomia i smrť. Podaná glukóza môže byť zotrvačnosťou abnormálneho metabolizmu u podvyživeného jedinca premieňaná na tuky a tie spôsobia stukovatenie pečene so zvýšením pečeňových testov.

Prejavy

Realimentačný syndróm a jeho príznaky zahŕňajú prejavy nedostatku vyššie spomenutých živín a príznaky rozvratu minerálového a vodného hospodárstva organizmu.

Z hľadiska kardiovaskulárneho aparátu sa môžu objaviť najrôznejšie poruchy srdcového rytmu, zlyhanie srdca a jeho zástava.

refeeding syndromeNeurologické príznaky môžu zahŕňať svalovú slabosť, alebo naopak svalové kŕče, tŕpnutie končatín, zmätenosť a poruchy vedomia.

Rozpad červených krviniek môže vyvolať vážnu chudokrvnosť a negatívne ovplyvniť zásobenie tkanív kyslíkom.

Tráviaci trakt môže na náhly prísun živín reagovať rôzne. Jeho sliznica nemusí nečakaný príjem potravy zvládnuť a objavia sa hnačky, vstrebávanie živín môže byť nedostatočné.

Rýchlo vzniknutý rozvrat minerálov (najmä hypokalémia) môžu naopak spôsobiť narušenie črevnej pohyblivosti a zápchu, ktorá prejde do smrteľne nebezpečnej črevnej nepriechodnosti.

Prevencia a liečba realimentačného syndrómu

U ťažko podvyživených chorých je vhodné zabezpečiť prísun potravín na špecializovanom pracovisku, ideálne na metabolickej jednotke.

Živiny je nutné podávať opatrne a preferovať podávanie potravy klasicky ústami, aby sme stimulovali sliznicu tráviaceho traktu.

Okrem toho je takto ťažšie pacienta „predávkovať potravou“ než u podávania živín vnútrožilovo.

Spolu s živinami je nutné podávať fosfor, draslík, horčík a vitamíny B-komplexu za pravidelného monitorovania minerálov v krvi, monitorovania obličkových parametrov, pečeňových testov a zmien váhy chorého.

Príliš rýchly prísun vody by mohol viesť k prevodneniu organizmu (pozri. bod číslo 5), a príliš rýchly prísun cukrov vyvoláva hyperglykémiu (pozri. bod číslo 6) musíme byť preto opatrní aj v týchto ohľadoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/realimentacni-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button