Malígny neuroleptický syndróm
Čo je to malígny neuroleptický syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť?
Malígny neuroleptický syndróm je život ohrozujúci stav, ktorý spadá do poľa pôsobnosti psychiatrov, neurológov a internistov. Úzko súvisí s liečbou niektorých psychiatrických chorôb, ktoré označujeme ako psychózy (napr. schizofrénia), a s liečbou Parkinsonovej choroby.
Príčiny malígného neuroleptického syndrómu
Syndróm je najčastejšie vyvolaný liekmi zo skupiny neuroleptík (zjednodušene povedané antipsychotickými liekmi).
Riziko vzniku syndrómu je vyššie u pacientov užívajúcich vysoké dávky neuroleptík a u pacientov, ktorých dávky liekov boli v nedávnej dobe výrazne zvýšené.
Okrem toho sa syndróm objavil aj u pacientov, ktorí sa liečili proti Parkinsonovej chorobe, u ktorých boli náhle vysadené alebo znížené dávky ich liekov.
Rizikovejší na vznik syndrómu sú ľudia, ktorí sú vyčerpaní, dehydratovaní, alebo majú nejakú infekciu.
Predpokladá sa aj istá geneticky podmienená vnímavosť k neuroleptikam, ktoré robia niektorých jedincov k vzniku syndrómu náchylnejších.
Presný mechanizmus vzniku syndrómu nie je ešte úplne pochopený a jedná sa o značne zložitú problematiku.
Zjednodušene možno povedať iba, že neuroleptiká spôsobia nerovnováhu vo vnútornom prostredí organizmu a najmä v tzv. mozgových neuromediátorov (zlúčeniny prenášajúce impulzy medzi nervovými bunkami).
Prejavy syndrómu
Malígny neuroleptický syndróm sa začne prejavovať kŕčmi svalov a trasom celého tela. Krvný tlak sa môže nekontrolovateľne zvýšiť a môže vyvolať srdcové zlyhávanie.
Silná triaška vyrába veľké množstvo tepla a chorému sa zvýši telesná teplota – často krát až do kritických hodnôt nad 40 ° C.
Môžu sa začať ničiť svaly, čo sa odborne označuje ako rabdomyolýza.
Zlúčeniny uvoľňujúce sa z rozpadajúcich sa svalových vlákien môžu poškodiť obličky a spôsobiť ich zlyhanie. Prudko sa zhoršuje celkový stav, ktorý môže ľahko prejsť do kómy a následne vyústiť až v smrť.
Diagnostika
Na diagnózu je nutné pomýšľať u pacienta užívajúceho niektoré z neuroleptík pri výskyte vyššie uvedených príznakov – najalarmujúcejšie príznaky sú horúčka, triaška a kŕče.
Z krvných odberov má najväčší význam vyšetrenie hladiny kreatínkinázy (skratka CK).
Kreatínkináza je zlúčenina, ktorá sa vyskytuje vo svalových vláknach a jej koncentrácia v krvi rastie pri poškodení svalových vlakien.
Liečba malígného neuroleptického syndrómu
Väčšinou je nutná hospitalizácia na JIS, monitorovanie základných životných funkcií, agresívne tlmenie horúčky (vonkajšie chladenie aj lieky na zníženie teploty) a hydratácia.
Ak dôjde k závažnému poškodeniu funkcie obličiek, môže byť indikovaná dočasná dialýza.
Zo špeciálnych liekov sa niekedy užíva dantrolén, ktorý znižuje napätie kostrových svalov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/maligni-neurolepticky-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu