Lerichov syndróm
Lerichov syndróm je termín popisujúci formu ischemickej choroby dolných končatín, ktorá však obsahuje oblasť brušnej aorty pred jej rozdvojením. Vznikajú tak pomerne charakteristické príznaky, ktoré svojmu nositeľovi spôsobujú nepríjemné ťažkosti. Čo je to presnejšie Lerichov syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť?
Príčiny Lerichovho syndrómu
Podobne ako pri klasických formách ischemickej choroby dolných končatín (ICHDK) je aj v prípade
Lerichovho syndrómu na vine ateroskleróza, ktorá spôsobuje postupné zužovanie ciev. O ateroskleróze a jej rizikových faktoroch si môžete prečítať v príslušnom článku.
Prejavy
Príznaky vychádzajú z miesta postihnutia. Dochádza k zúženiu aorty nad jej rozdelením na iliacké tepny.
Každá iliacká tepna sa rozdelí na vonkajšiu iliacku tepnu, ktorej vetvy vyživujú celú nohu, a na vnútornú iliacku tepnu, ktorá vyživuje tkanivá a orgány panvy.
Nedostatok krvi tečúcej do iliackých tepien vyvolá samotné príznaky. Tie zahŕňajú klaudikačné bolesti dolných končatín, ktoré sú však abnormálne vysoko a postihujú aj zadok a oblasti bedier.
Okrem toho je veľmi zle hmatateľný až nehmatateľný pulz tepien v slabinách a u mužov sa objavujú poruchy erekcie vplyvom nedostatočného prekrvenia panvy.
Samozrejme sa vyskytujú aj ďalšie príznaky ICHDK ako je narušené hojenie rán, zvýšené riziko vzniku gangrény a kritická končatinová ischémia.
Diagnostika
Okrem rôznych iných ťažkostí nájdeme u chorého zle hmatateľný až nehmatateľný pulz na tepnách dolných končatín, pri zmeraní členkových tlakov budú tieto veľmi nízke rovnako ako u iných foriem ICHDK.
Ultrazvuk s dopplerovským vyšetrením preukáže nedostatočný tok krvi v tepnách.
Presné miesto a rozsah zúženia možno určiť pomocou CT angiografie alebo angiografie.
Liečba
Liečba zahŕňa zákaz fajčenia, užívanie slabých liekov na riedenie krvi a liekov proti cholesterolu (statíny).
Táto konzervatívna liečba avšak u Lerichovho syndrómu nebýva dostatočná a je nutné vykonať endovaskulárny zákrok (pri endovaskulárnom zákroku sa nabodne niektorá z tepien tela a pracovné nástroje sú do tela vsunuté vnútrom tejto tepny) s angioplastikou a implantáciou špeciálnych stentov, ktoré zúžené miesto rozšíria.
Samotným chirurgickým zákrokom je vytvorenie cievnej spojky (bypassu), ktorá premosťuje miesto zúženia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lerichuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu