Hepatorenálný syndróm
Hepatorenálný syndróm je veľmi nebezpečný stav, ktorý postihnutého ohrozuje na živote. Podstatou syndrómu je ťažké poškodenie pečene, ktoré je nasledované akútnym zlyhaním obličiek. Čo je to Hepatorenálný syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm liečiť a ako ho vôbec diagnostikovať?
Príčiny Hepatorenálneho syndrómu
Na začiatku je zlyhávanie pečene, ktoré je zvyčajne prejavom cirhózy pečene. Obvykle v našich zemepisných šírkach ide o dôsledok užívania alkoholu.
Zlyhávajúca pečeň potom rôznymi mechanizmami spôsobí narušenie krvného toku v obličkách a následne začne dochádzať aj k zlyhávani u obličiek.
Pre medikov: Podstatou syndrómu je fakt, že portálna hypertenzia vedie cez oxid dusnatý k rozšíreniu ciev splanchniku a k jeho prekrveniu. To vedie k zníženiu objemu krvi v celom krvnom riečisku mimo splanchnikus.
Obličky túto zmenu zaregistrujú a pokúsia sa pomocou renín-angiotenzínového systému udržať krvný tlak. Dôsledkom tejto obrannej reakcie je však paradoxne aj zúženie tepienok v obličkách. Kombinácia poklesu krvného tlaku a zúženia obličkových tepienok je pre obličky devastujúca.
Prejavy
Zlyhanie dvoch takto dôležitých orgánov, ktoré pomáhajú udržať stabilitu vnútorného prostredia a slúžia k odvádzaniu väčšiny splodín metabolizmu je skutočne závažný stav a aj napriek maximálnej možnej liečbe často krát tento stav vedie až k smrti.
Viditeľné prejavy sú obvykle kombináciou prejavov cirhózy pečene a s ňou súvisiacou portálnou hypertenziou (žltačka, ascites, chudnutie, varixy pažeráka, poruchy správania, vedomia a pod.) a akútneho zlyhania obličiek (zástava močenia, poruchy vedomia).
Detailnejšie si o nich môžete prečítať priamo v článkoch venovaných tejto problematike.
Diagnóza
Diagnóza sa stanovuje zistením zlyhania pečene a súčasného zlyhania obličiek.
Oboje možno zistiť z krvných odberov – narušená funkcia pečene vedie k zvýšeniu koncentrácie bilirubínu a zvýšeniu pečeňových testov.
Varovné je aj zvýšenie odpadových látok, z ktorých môžeme spomenúť napríklad amoniak.
Zlyhanie obličiek je spojené s poruchou odtoku moču a hromadením ďalších splodín v organizme – zvyčajne nachádzame zvýšenie koncentrácie močoviny a kreatinínu.
Liečba
Záleží na akútnosti stavu. Ťažké zlyhanie obličiek u hepatorenálneho syndrómu zvyčajne vyžaduje komplexnú starostlivosť na internom oddelení JIS alebo na oddelení ARO.
Základom liečby je pokúsiť sa znížiť rozšírenie ciev splanchniku a k ich zúženiu sa podáva terlipresín (liek Remestyp ®).
V prípade ťažkého rozvratu vnútorného prostredia je potrebné vykonávať očisťovanie krvi dialýzou a čakať, či sa funkcia obličiek zlepší.
Smrť je však aj napriek všetkej starostlivosti veľmi častá. Pacienta s menej ťažkým hepatorenálným syndrómom možno zachrániť, lieči sa zlyhávanie pečene, podávajú sa infúzie a albumín na udržanie krvného tlaku.
Relatívne dobrý efekt máva zavedenie TIPS. Je to umelá spojka, ktorú lekár prestrčí skrze pečeň a umožní tak ľahší odtok krvi z portálnej žily do dolnej dutej žily, než má krv cez cirhotické tkanivo pečene.
Ideálnou možnosťou liečby by bolo prevedenie transplantácie pečene, ale na druhú stranu je nutné vziať do úvahy, koľko pacientov v štádiu hepatorenálneho syndrómu by bolo tak ťažkú operáciu schopných zvládnuť (nehľadiac na to, že transplantácia pečene nespolupracujúcemu alkoholikovi je vyhodenie peňazí a pečene z okna).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hepatorenalni-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu