HELLP syndróm
HELLP syndróm je veľmi závažný stav, ktorý sa môže objaviť ako komplikácia v tehotenstve a zvyčajne vyžaduje jeho neodkladne ukončenie. V opačnom prípade znamená vysoké riziko úmrtia pre matku aj pre dieťa. Syndróm je našťastie relatívne vzácny a opisuje sa u necelého 1% pôrodov. Čo je to HELLP syndróm, aké sú jeho príčiny, prejavy, ako tento syndróm liečiť a diagnostikovať?
HELLP syndróm je vlastne skratkou viac pojmov, ktoré ho definujú – Hemolysis, Elevated Liver Enzymes, Low Platelets.
Do slovenčiny možno preložiť ako hemolýza (rozpad červených krviniek), zvýšenie pečeňových testov a znížený počet krvných doštičiek.
Príčiny a prejavy HELLP syndrómu
Príčina vzniku syndrómu nie je celkom jasná, často vzniká na podklade preeklampsie. Syndróm sa väčšinou rozvinie počas tehotenstva, avšak nemožno vylúčiť jeho vznik ani v ranom období po pôrode.
U postihnutých žien dochádza k aktivácii koagulačnej kaskády, čo je systém špeciálnych bielkovín zodpovedných za zrážanie krvi a vzniku stavu podobnému tzv. diseminovanej intravaskulárnej koagulopatie (DIC).
V malých krvných cievach vznikajú krvné zrazeniny, ktoré poškodzujú červené krvinky a spôsobujú ich rozpad.
Súbežne s tým dochádza k zachytávaniu krvných doštičiek v malých zrazeninách a k poklesu ich počtu. Vyčerpanie krvných doštičiek a zrážacích faktorov môže zvýšiť riziko nežiaduceho krvácania.
Proces je najsilnejší v pečeni, čo vedie k poškodeniu pečeňových buniek (rast pečeňových testov), ale postihuje aj ostatné orgány, ktoré môžu zlyhať. Neliečený HELLP syndróm vedie k orgánovému zlyhaniu a smrti.
Prejavy
HELLP syndróm môže byť spočiatku pomerne nenápadný a prejavuje sa iba nešpecifickými bolesťami brucha, nevoľnosťou a zvracaním, čo môže byť v tehotenstve ľahko podcenené.
Pozvoľna sa môžu objaviť ďalšie príznaky ako sú bolesti hlavy, opuchy a zvýšenie krvného tlaku.
Zlyhávanie orgánov sa môže prejaviť akútnym zlyhaním obličiek, rozvojom pľúcneho edému a šokového stavu.
Diagnostika
Pri podozrení na HELLP syndróm by mala byť žena neodkladne vyšetrená gynekológom, okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia sú pre diagnózu nevyhnutné krvné odbery vrátane vyšetrenia krvného obrazu.
Liečba
Jedinou možnosťou, ktorá zachráni život matky, je okamžité ukončenie tehotenstva bez ohľadu na jeho dĺžku.
Ak je plod životaschopný, umiestni sa do inkubátora, ktorý mu umožní prežiť kritické obdobie.
Ak sa vyvinie syndrómu až po pôrode, je jediná konzervatívna metóda liečby, ktorá sa s maximálnou snahou snaží udržať stabilné vnútorné prostredie (hydratácia infúziami, mrazená plazma, antihypertenzíva, apod.).
Terapia príznakov často zahŕňa podávanie protizápalových liekov ako sú kortikoidy, avšak ich pozitívny efekt sa zdá byť skôr veľmi diskutabilný.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hellp-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu