Cushingov syndróm
Cushingov [Kušingov] syndróm čiže Cushingovho choroba je choroba zapríčinená poruchou hormonálneho systému. Má pestré prejavy a chorému môže spôsobiť značné zdravotné ťažkosti. Je spojená s hormónom kortizolom.
Kortizol je hormón zaraďujúci sa medzi glukokortikoidy, je tvorený v kôre nadobličiek a má mnoho funkcií. Medzi ne patrí zvyšovanie hladiny krvného cukru (glykémia), zníženie aktivity imunitného systému, znižuje hustotu kostnej hmoty, zvyšuje krvný tlak, a mnoho ďalších funkcií. U zdravého človeka sa do krvi vo zvýšenej miere vyplavuje pri dlhotrvajúcich stresových situáciách. Čo je to Cushingov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm liečiť?
Tvorba kortizolu v nadobličkách je ovplyvnená mozgovými centrami hypofýzou a hypotalamom podľa klasického vzorca:
Hypotalamus produkuje aktivačnú látku so skratkou CRH pôsobiacu na hypofýzu -> hypofýza tvorí látku ACTH pôsobiacu na nadobličky -> nadobličky začnú tvoriť zvýšenú koncentráciu kortizolu. A ako obvykle je tu aj regulačné opatrenie – kortizol spätne znižuje tvorbu ACTH v hypofýze.
Príčiny Cushingovho syndrómu
Príčinou Cushingovej choroby je zvýšená koncentrácia kortizolu v tele. Tá môže byť spôsobená:
1. Zvýšenou tvorbou kortizolu v nadobličkách, čo býva väčšinou spôsobené nezhubným nádorom nadobličiek.
2. Zvýšenou tvorbou ACTH v hypofýze kvôli nezhubnému nádoru hypofýzy, čo spôsobí nenormálne vysokú stimuláciu nadobličiek.
3. Stav totožný s Cushingovou chorobou vznikne pri dlhodobom užívaní liekov kortizolu príbuzných, tj. kortikoidov. Kortikoidy sa so svojím protizápalovým účinkom používajú proti širokému spektru autoimunitných chorôb (roztrúsená skleróza, Crohnova choroba a mnoho iných).
Trúfol by som si tvrdiť, že práve toto je najčastejšia príčina prejavov Cushingovej choroby.
Prejavy
Cushingovho syndróm má mnoho prejavov daných nadmernou koncentráciou kortikosteroidov v tele.
Dochádza k zvýšeniu chuti do jedla a telesnej hmotnosti, vzniká obezita s vysokým obsahom tuku v oblasti brucha, tváre a niekedy aj oblasti za krkom (môže sa objaviť tukový hrb).
Končatiny sú naopak veľmi tenké. Na koži brucha vznikajú strie.
Chorý býva veľmi unavený a máva časté zmeny nálad, veľmi často sa u neho vyskytuje depresia.
Dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a jeho možných komplikácií, zvyšuje sa aj hladina krvného cukru a vzniká hyperglykémia, niekedy vznikne cukrovka 2. typu. Vysoké hodnoty kortizolu znížia hustotu kostnej hmoty a uľahčujú vznik osteoporózy.
Spomenúť treba aj zníženie sexuálneho pudu u oboch pohlaví, u žien navyše môžu vznikať poruchy menštruačného cyklu.
Ak sa vysoká hladina kortikoidov v tele navyše skombinuje s užívaním nesteroidných protizápalových liekov hrozí výrazné riziko vzniku žalúdočných vredov.
Tento syndróm má pomerne široké spektrum problémov.
Prevencia
O prevencii by snáď šlo hovoriť len u liečby kortikoidmi, ktorá by nemala byť neúčelna.
Existuje bohužiaľ veľa stavov, kedy nežiaduce účinky kortikoidov v podobe príznakov Cushingovej choroby sú viac než vyvážené ich pozitívnym liečebným efektom.
Liečba
Lekár najprv vyhodnotí príčinu Cushingovej choroby a potom tento stav lieči.
Nezhubné nádory sa liečia chirurgicky, u choroby spôsobenej zvýšenými dávkami podávaných kortikoidov môže byť niekedy nutné ich prestať podávať alebo znížiť ich dávky.
To samozrejme platí za predpokladu, že lekár u daného pacienta vyhodnotí nežiaduce účinky kortikoidov ako významnejšie než ich prospešné účinky.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cushinguv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu