Crush syndróm

Crush syndróm [Kraš syndróm] je stav, ktorý súvisí s ťažkými úrazmi. Je značne nebezpečný a ohrozuje chorého na živote. O podstate tohto problému si povieme v tomto článku. Čo je to Crush syndróm, aké sú jeho príčiny a hlavne ako sa tento syndróm prejavuje, a môžeme ho účinne liečiť?

Príčiny Crush syndrómu


Princípom vzniku crush syndrómu je dlhodobejšie stlačenie mäkkých tkanív (najmä svalov) nejakou vonkajšou silou.

Typické je to u zranených, ktorí sú pri nejakej nehode zasypaní – zeminou, pieskom, troskami budov a pod.

Prejavy

Pri masívnom stlačení vonkajšou silou sa tkanivo poruší. Ako náhle sa takto zasypaný človek vytiahne, začne sa crush syndróm prejavovať.

Odkrvené stlačené tkaniva sa znovu prekrvia, čo však nie je až tak dobré, ako by sa mohlo zdať. Poškodenými drobnými cievami totiž začne do tkanív prenikať krvná tekutina a vznikajú opuchy.

Opuchnuté tkaniva stlačia cievy a zhorší sa prívod kyslíka a živín do postihnutých tkanív. Tekutina tvoriacia opuchy navyše chýba v cievach a človeku začne zlyhávať krvný obeh. Postihnuté sú najmä obličky.

Ďalším problémom je zlúčenina myoglobin, ktorá sa nachádza vo svaloch. Pri poškodení svalov stlačením sa začnú svalové vlákna rozpadať (odborne sa tento jav nazýva rabdomyolýza) a po uvoľnení tlaku sa z nich začne myoglobin uvoľňovať do krvného riečiska.

Ako náhle sa myoglobin dostane krvou do obličiek, upchá filtračné jednotky obličky – glomeruly. Upchatie glomerulov v kombinácii s nedostatkom krvnej tekutiny v cievach spôsobí akútne zlyhanie obličiek.

A aby toho nebolo dosť, objaví sa problém s draslíkom. Z odumierajúcich buniek poškodených tkanív sa začne uvoľňovať veľké množstvo draslíka a narušené obličky nie sú schopné ho vylučovať z tela.

Vzniká nebezpečná hyperkaliémia (hyperkalemia je zvýšenie hladiny draslíka v krvi).

Stav zdanlivo zdravého človeka (nemusí mať žiadne viditeľné rany, ani vnútorné krvácania) sa začne rýchlo zhoršovať, postihnutého tkaniva opuchnú, sú bolestivé a následne sa začnú objavovať prejavy zníženia množstva krvnej tekutiny – rýchly pulz, pokles krvného tlaku, zblednutie, poruchy vedomia pri nedokrvení mozgu a následne smrť.

Prevencia

V tomto ohľade to nie je úplne jasne, ale predpokladá sa, že človek, ktorý bol zasypaný dlhšie ako 15 minút, by nemal byť úplne vyslobodený, ak nebude možné mu potom rýchlo poskytnúť odbornú pomoc.

Liečba

Hlavné je udržať pacienta nažive po kritické obdobie niekoľkých týždňov. Zvyčajne je nutná dialýza, ktorá nahrádza obličky a zabezpečuje odstránenie odpadových látok.

Okrem toho je potrebná hospitalizácia na JIS alebo ARO oddelení, tlmenie bolestí a zabezpečovanie dostatku krvnej tekutiny pomocou infúzii.

Ak človek prežije kritické obdobie, môže mať vyhraté, pretože funkcia obličiek sa u akútneho zlyhania má tendenciu postupne upraviť.

Ak sú niektoré časti tela (najmä končatiny) crush syndrómom príliš poškodené, je nutné ich odstrániť, tj. vykonať amputáciu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/crush-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button