AIDS
AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome alebo po slovensky Syndróm získanej imunodeficiencie) je všetkým známe ochorenie prejavujúce sa postupným zlyhaním imunitného systému. Imunitný systém je veľmi zložitá organizácia buniek, protilátok a ďalších bielkovín. Imunitný systém je schopný reagovať na škodliviny prichádzajúce do nášho tela z vonkajšieho prostredia a likvidovať ich. Veľmi významnú úlohu v tomto zohrávajú CD4 T4 lymfocyty, ktoré predstavujú koordinačnú riadiacu jednotku imunitného systému.
Príčiny AIDS:
Príčinou choroby je infekcia vírusom HIV a človek, ktorý sa ním nakazí sa označuje ako HIV +. Tento vírus sa prenáša telesnými tekutinami postihnutého jedinca, najčastejšie krvou.
Nachádza sa však aj v pošvovom sekréte, spermiách, slinách aj v materskom mlieku. Najčastejšími spôsobmi prenosu je:
1. Nechránený pohlavný styk
Spoločne s kvapavkou, syfilisom a chlamýdiami je AIDS klasickou pohlavne prenosnou chorobou.
Prevenciou je použitie kondómu, prípadne nepromiskuitne správanie.
Hormonálna antikoncepcia samozrejme proti vírusu HIV žiadny efekt nemá. Riziko pri nechránenom vaginálnom styku nie je ani zďaleka stopercentné.
Vyššie riziko je u análneho styku, kedy dochádza k ľahšiemu poraneniu sliznice konečníka penisom a tieto poranenia sliznice sú vhodným miestom pre vstup vírusu HIV.
Príroda jednoducho s týmito praktikami pri vývoji konečníka nepočítala. Niektorí ľudia to však vidia inak.
V prípade nechránenej heterosexuálnej súlože je vyššie riziko, že sa nakazí zdravá žena od chorého muža ako zdravý muž od chorej ženy. Je to preto, že sliznica pošvy má veľký povrch, z ktorého sa vírus ľahko vstrebe do krvného obehu.
Povrch sliznice na žaludi muža je omnoho menší a tým pádom je aj menšie riziko nákazy od chorej ženy. Za rizikový možno považovať aj orálny sex.
2. Prenos kontaminovanú použitou injekčnou striekačkou
Riziko prenosu je vyššie ako pri nechráneným pohlavným stykom, ale oproti riziku injekčného prenosu infekčnej hepatitídy typu C je oveľa menšie.
Dlhodobo je riziko tohto prenosu výrazné, pretože narkomani si pichajú svoju dávku často a injekčné striekačky hocikedy zdieľajú.
3. Prenos z matky na plod
Riziko nie je 100%, ale aj tak je veľmi vysoké. Asi 30% detí HIV + matiek sa narodí tiež HIV +.
Agresívnou liečbou matkinej HIV pozitivity počas tehotenstva a znížením množstva vírusových častíc v jej krvnom obehu sa riziko prenosu na jej plod výrazne znižuje.
Po pôrode je nutné spomenúť riziko prenosu vírusu HIV z matky na dieťa dojčením – vírus HIV sa nachádza aj v mlieku. HIV + matkám sa preto dojčenie dôrazne neodporúča.
4. Prenos transfúziou nakazenej krvi
Dnes už je u nás prakticky vylúčený. V rozvojových krajinách by som si o bezpečnosti krvi určenej na transfúziu nerobil príliš veľké ilúzie.
Pozn: Rizikovou skupinou obyvateľov sú homosexuáli, prostitútky a narkomani píchajúci si do žíl.
Nie je príliš známy fakt, že AIDS sa pôvodne nazýval GRID (Gay-Related imuno defficiency Syndrome).
Prenos iným spôsobom ako vyššie uvedenými je takmer nemožný a z hľadiska epidemiológie nevýznamný (napr. slinami, používaním rovnakého riadu a pod).
Prevencia pre AIDS
Súvisí s rizikovými faktormi. Tzn. nechovať sa rizikovo, nestriedať sexuálnych partnerov, používať kondóm, nepichať si drogy, alebo aspoň s nikým nevymieňať injekčnej striekačky …
Prejavy a priebeh AIDS
Treba zdôrazniť, že samotná nákaza vírusom HIV a vzniknutý HIV + stav nie je to isté ako AIDS. AIDS vzniká až po dlhšom čase.
Infekcia napáda biele krvinky a spôsobuje zníženie ich počtu.
Presnejšie povedané ide o v úvode spomínané CD4 T-lymfocyty, ktoré koordinujú funkciu imunitného systému. Ako klesá hladina týchto lymfocytov v krvi, znižuje sa obranyschopnosť organizmu.
Ako náhle táto hodnota klesne pod 200-500/mikroliter krvi, je imunita už vo veľmi narušenom stave a tento stav sa nazýva chorobou AIDS.
Bez liečby od chvíle kedy nákaza vypukne, prežíva človek najdlhšie 10-15 rokov.
Nákaza HIV má tieto štádia:
1. Inkubačná doba
Môže trvať 2-6 týždňov po nákaze vírusom. Vírusy sa pomaly množia, ale človek zatiaľ nemá príznaky.
Ochorenie nemožno v tomto štádiu zistiť pomocou testov, aj keď človek už môže nákazu prenášať ďalej!
2. Štádium chrípkových príznakov
Objavuje sa po skončení inkubačnej doby, prejavuje sa teplotami, nevoľnosťou, niekedy zvracaním, vyrážkami a môže pri ňom dôjsť aj k nebolestivému zväčšeniu lymfatických uzlín.
V tomto štádiu prvýkrát klesne počet T-lymfocytov. Imunitný systém je však zatiaľ dosť silný a počty T-lymfocytov sa rýchlo znormalizujú.
Až v tomto štádiu sa v krvi objavia protilátky proti HIV a choroba tak môže byť zistená štandardnými testami. Doba, kedy môže byť HIV pozitivita úspešne odhalená testom sa udáva do 3-6 mesiacov od nákazy!
3. Štádium bez príznakov
Nasleduje po druhom štádiu a môže trvať roky.
Počet T-lymfocytov rôznou rýchlosťou klesá a pri poklese pod 200-500/mikroliter krvi choroba prechádza do štádia 4.
4. Štádium AIDS
Je konečným dôsledkom HIV infekcie. Imunitný systém je už výrazne oslabený a nie je schopný reagovať na banálne infekcie, tie začnú prebiehať veľmi ťažko a komplikovane a nakoniec po úplnej devastácii organizmu chorého zabijú.
Chorý v AIDS štádiu trpí všetkými možnými vírusovými (napr. cytomegalovírusové infekcie), bakteriálnymi aj mykotickými ochoreniami a dochádza u neho k ťažkým infekciám pľúc (napr. pneumocystóza), hnačkám, poškodeniam mozgu …
U chorého vznikajú vo vyššej miere aj niektoré nádory – typicky lymfómy a známy je aj Kaposiho sarkóm.
Veľmi podozrivé je, keď u človeka začnú vznikať nehojace sa plesňové ochorenia kože a slizníc (najčastejšie majú kvasinkový pôvod) a taký človek by určite mal o teste HIV pozitivity uvažovať ..
Liečba AIDS
Liečba HIV infekcie je napodiv celkom úspešná, používajú sa početné antivirotiká, tj. lieky brániace rozmnožovaniu vírusu.
Úspešnosť liečby sa sleduje podľa poklesu vírusových častíc v krvi a zvýšeniu počtu CD4 T-lymfocytov. Choroba sa síce vyliečiť nedá, ale dá sa po veľmi dlhú dobu (aj desiatky rokov) udržať mimo štádium rozvinutého AIDS. Istým nebezpečenstvom do budúcnosti je fakt, že liečba nie je lacná.
Ak by počet nakazených výrazne narástol, bude asi problém všetkým účinnú liečbu zabezpečiť.
Pri zlyhávaní imunity sa liečba antivirotikami dopĺňa aj liečbou prebiehajúcich infekcií štandardnými liekmi (antibiotiká, antimykotiká, apod.).
Za podpornú liečbu by sa dala považovať starostlivosti o imunitný systém chorého, príjem vitamínov a pod.
Veľmi dôležitá je intenzívna liečba u tehotnej HIV + ženy. Ak sa vykonáva poctivo a pacientka spolupracuje, je veľká šanca, že sa dieťa narodí úplne zdravé.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/aids
Použité zdroje: základné zdroje textu