Poranenie mozgu (otras mozgu, pomliaždenie a stlačenie mozgu) prvá pomoc
Poranenie mozgu nevzniká len vplyvom pôsobenia vonkajších síl na lebku, ale môže mať aj iné príčiny. O rôznych poraneniach mozgu, ich príznakoch a ako na prvú pomoc, pri takýchto poraneniach sa dočítate v nasledujúcom článku.
Otras mozgu
O čo ide: ide o dočasnú, ale rozsiahlu poruchu mozgovej činnosti
Príznaky otrasu mozgu
Väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu niekoľkých minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy, dezorientácia, vracanie, pot a zvýšená dychová frekvencia.
Pomliaždenie mozgu
O čo ide: ide o mechanické poškodenie mozgu so štrukturálnymi zmenami buniek.
Príznaky pomliaždenia mozgu
Väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu pár minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy a rôzny stupeň dezorientácie.
Stlačenie mozgu
O čo ide: ide o stlačenie mozgu vplyvom krvácania či hematómu (to vzniká porušením ciev pri úraze) – nemusí byť teda spôsobené úrazom, ale napríklad aj mozgovou mŕtvicou.
Príznaky stlačenia mozgu
Väčšinou u postihnutého nastáva tzv. \“dvojfázové bezvedomie\“ – postihnutý upadne po úraze do bezvedomia, po prebratí zvracia a po rôzne dlhej dobe (až v rámci dňa) upadá do druhého bezvedomia v dôsledku stlačenia mozgu vznikajúcim hematómom.
Medzi bezvedomím je možné u postihnutého pozorovať rozdielnu veľkosť zreníc.
Prvá pomoc pri poranení mozgu
Postihnutý je v bezvedomí – ošetríme vonkajšie poranenia a pacienta uložíme do stabilizovanej polohy (dbáme na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii – možnosť poranenia krčnej chrbtice).
Postihnutý pri vedomí – poloha na chrbte s podloženou hlavou, protišokové opatrenia, nepodávame jedlo ani pitie.
Takto postihnutej osobe vždy zabezpečíme lekárske ošetrenie v čo najkratšom čase, či priamo zavoláme záchranku.