Akútne interné stavy

Chrípka a prechladnutie – ako na príznaky a prvú pomoc?

prvá pomoc pri bolesti v krkuAká je prvá pomoc pri prechladnutí a pri chrípke? Horúčka, bolesti hrdla, upchatý nos, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov? To všetko sú bežné príznaky chrípky a prechladnutia. Chrípka a prechladnutie patria do skupiny akútnych infekčných ochorení dýchacích ciest. Stretávame sa s nimi v priebehu celého roka a jedná sa o najčastejšie ochorenie, ktorá nás vyradí z bežného režimu. Liečba spočíva v miernení príznakov a dostatočnom odpočinku. Väčšinou by sme mali byť schopný chrípku a prechladnutie zvládnuť sami s využitím vhodných voľne predajných liekov.

Ako najlepšie zakročiť proti príznakom chrípky a prechladnutiu?


Chrípka a prechladnutie sa prejavujú podobnými príznakmi, pri chrípke sa oproti bežnému nachladnutiu vyskytujú aj vysoké horúčky (až 40 °C) a bolesti svalov a kĺbov.

Prvá pomoc pri horúčke

Pravidelne si merajte telesnú teplotu a ak prekročí 38 °C, použite k jej zníženiu vhodné lieky. Zvýšenú teplotu do 38 °C nie je potrebné nejako špeciálne riešiť, jedná sa o prirodzený obranný prejav organizmu.

Naopak, ak trvá horúčka presahujúca 39 °C dlhšie ako jeden deň, vyhľadajte lekára. Pri horúčke nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, tj. dva až tri litre denne.

Prvá pomoc pri bolestiach hlavy, kĺbov, svalov

Dbajte na dostatok odpočinku, veľa spite, môžete použiť niektorý z voľne predajných liekov proti bolesti. Tieto lieky pôsobia zároveň aj proti horúčke.

Bolesti v krku

Od bolesti v krku uľaví napr. kloktanie slanej vody alebo lyžička medu. Z liekov si môžete vybrať medzi tabletami na cmúľanie, sprejmi alebo kloktadlami. Na silnú bolesť v krku môžete opäť použiť lieky proti bolesti.

Upchatý nos a nádcha

K uvoľneniu upchatého nosa a zmierneniu príznakov nádchy môžete vyskúšať inhaláciu slanej alebo minerálnej vody, nosné kvapky alebo spreje, morskú vodu v spreji.

Kašeľ prvá pomoc

Pri kašli je potrebné rozlišovať jeho druh a podľa neho zvoliť správny liek. Nejaký upokojujúci prípravok použite u kašľa suchého a dráždivého.

Ak začnete vykašliavať hlien, hovoríme o kašli vlhkom alebo produktívnom a v takom prípade zvoľte prípravok uľahčujúce vykašliavanie.

Nikdy nepoužívajte obi dva druhy prípravkov spoločne, v najvážnejšom prípade môžete počas dňa používať prípravok na vykašliavanie a na noc prípravok tlmiaci kašeľ.

Ako vybrať vhodné lieky?

Lieky proti chrípke a nachladnutiu by mali byť súčasťou domácej lekárničky, aby ste nemuseli zakaždým chodiť do lekárne, keď sa necítite dobre, prípadne sa dajú objednať aj cez internet a dokonca do pár hodín ich môžete mať doma.

Pri chrípke a pri prechladnutí je možné používať zvlášť lieky na každý z príznakov. Teda lieky proti horúčke a bolesti, sirup na kašeľ, nosné kvapky na uvoľnenie nosa, sprej do krku alebo môžete zvoliť niektorý z kombinovaných prípravkov proti chrípke a nachladnutiu, ako je napr. Coldrex.

Coldrex dokáže mierniť príznaky chrípky a prechladnutia naraz. Navyše dodá pri rekonvalescencii potrebný vitamín C.

Výhodou kombinovaných prípravkov je predovšetkým ich praktickosť. Na zvládnutie príznakov na niekoľko hodín stačí jedna tableta alebo šálka rozpustného horúceho nápoja. Kombinovaný liek sa za vás tiež postará o možné interakcie, teda vzájomné pôsobenie liekov, ktoré môže byť niekedy veľmi nežiaduce.

Nemusíte sami riešiť, ktoré prípravky spolu môžete alebo nemôžete použiť. Kombináciu viacerých účinných látok v jednom lieku iste ocení aj vaša peňaženka. Je potrebné si uvedomiť, že prípravky typu Coldrex sú lieky na vnútorné použitie. Vždy si preto pozorne prečítajte priložené písomné informácie.

Kedy treba pri chrípke vyhľadať lekára?

Vo väčšine prípadov sa dokáže náš organizmus s nachladnutím a chrípkou vyrovnať približne do 7 dní.

U oslabených jedincov alebo pri prechodení choroby sa však môžu vyskytnúť rôzne komplikácie.

Zápaly nosových dutín, zápal pľúc a pod. Liečba komplikácií už vyžaduje zásah lekára. Lekára navštívte, ak sa váš stav po troch dňoch nezlepší alebo sa ďalej zhoršuje, ak sa objavia bolesti v oblasti tváre alebo čela, máte problémy s dýchaním alebo iné znepokojujúce príznaky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button