Zastavenie moču
Zastavenie moču sa odborne označuje ako anúria a definujeme ju ako vymočenie menej ako 100 mililitrov moču denne. Vzhľadom k faktu, že tvorba moču je nevyhnutne potrebná pre odstraňovanie splodín a udržiavanie stabilného vnútorného prostredia, musíme anúriu vždy považovať za extrémne nebezpečný príznak.
Viac o anúrií, jej diagnostike a príčinách sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny zastavenia moču:
1. Dehydratácia
Dehydratácia je spojená so znížením množstva vytvoreného moču.
Na druhú stranu priemerný človek potrebuje vylúčiť aspoň 500 mililitrov moču denne, aby sa dokázal zbaviť všetkých odpadových látok a toto bazálnej množstvo moču sa obličky snaží vytvoriť.
Vznik zastavenia moču pri dlhotrvajúcej ťažkej dehydratácii už väčšinou znamená rozvoj akútneho zlyhania obličiek.
2. Akútne zlyhanie obličiek
Akútne zlyhanie obličiek má veľmi rýchly a nebezpečný spád, kedy funkcia obličiek veľmi rýchlo klesá.
Väčšina prípadov akútneho zlyhania obličiek, bez ohľadu na jeho príčinu sa v prvej fáze prejavuje ako oligúria (vymočenie menej ako 500 mililitrov moču denne) alebo pravá anúria (stav, keď sa prestal tvoriť moč v obličkách).
Ak pacient prežije toto kritické štádium, čo je dnes väčšinou možné vďaka akútnej dialýze a obličkové tkanivo začne regenerovať, potom sa objavuje tzv. Polyurická fáza zlyhania, ktorá je naopak typická močením veľkého množstva nekoncentrované moču (regenerujúce obličkové tkanivo totiž spočiatku nemá schopnosť moč koncetrovať).
3. Chronické zlyhanie obličiek
Konečné fázy chronického (dlhodobého) zlyhania obličiek sú väčšinou spojené s tvorbou malého objemu moču a nakoniec nastane zastavenie moču. Jediným riešením je dialýza (a následne transplantácia obličiek).
4. Zväčšenie prostaty
Zväčšené tkanivo prostaty môže u mužov stlačit močovú trubicu a narušiť odtok moču. Zastavenie moču môže vzniknúť pri obyčajnom banálnom (neškodnom) zväčšení prostaty, rastom rakoviny prostaty, alebo opuchom prostatického tkaniva pri jeho zápalu.
5. Ďalšie príčiny zúženia močovej trubice
Okrem problémov s prostatou sem patria akékoľvek ďalšie príčiny ťažkého zúženia močovej trubice, môže ísť napríklad o dôsledky zápalu.
6. Ďalšie príčiny zastavenia moču
Poruchy odtoku moču a následné zastavenie moču sú spôsobené napríklad upchatím močovodu močovým kameňom sú síce časté, ale aby spôsobili zastavenie moču, museli by postihnúť obe obličky (teda oba močovody).
V prípade jednostranného postihnutia, druhá oblička normálne tvorí voľne odtekajúci moč a stav môže zostať dlho nerozpoznaný.
Z toho dôvodu tieto situácie v tomto prípade uvádzam len okrajovo.
Diagnostika a ďalší postup
Pokiaľ u chorého zistíme rozvoj anúrie (zastavenie moču), je nutné zistiť, či ide o poruchu tvorby moču v obličkách, alebo o poruchu odtoku moču z tela.
Základným vyšetrením je ultrazvuk, ktorý preukáže (alebo vylúči) prítomnosť hromadenia sa moču vo vylučovacom trakte.
Pokiaľ ide o poruchu tvorby moču, je nutné rozlíšiť, či je to spôsobené nedostatočným prekrvením obličiek (dehydratácia, šokové stavy, veľmi ťažké srdcové zlyhanie) alebo priamym poškodením obličkového tkaniva iným mechanizmom.
V prípade, že stav súvisí dehydratáciou, snažíme sa pacienta usilovne hydratovať a dúfame, že sa“obličky chytia“ a začnú pracovať. Keď vznikne anúria v dôsledku poškodenia tkaniva obličiek, tak sa snažíme liečiť vyvolanú príčinu (ak je to možné) a zvyčajne začneme akútnu dialýzu.
Akútna dialýza je ukončená po tom, ako začnú obličky znova pracovať alebo prejdú do dlhodobej dialýzy, keď sa funkcia obličiek neobnovuje.
Ak je situácia spôsobená poruchou odtoku moču je nutné čo najrýchlejšie zabezpečiť jej voľný odtok – väčšinou zacievkovaním, zavedením rúrkového stentu do močovodu, epicystostomia (vyústenie močového mechúra na povrch tela) alebo nefrostomia (vyvedenie obličkovej panvičky na povrch tela).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zastava-moceni
Použité zdroje: základné zdroje textu