Zápcha
Zápcha je jedným z najčastejších príznakov vychádzajúcich z tráviaceho traktu. Zvyčajne skôr znepríjemňuje život, ale môže aj zabíjať. Za istých okolností, ktoré si popíšeme nižšie, však musíme k problematike zápchy pristupovať s veľkou opatrnosťou.
Ako sa brániť proti zápche? Aké faktory podporujú vznik zápchy? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny zápchy:
1. Výživa a životný štýl
V našej západnej spoločnosti je zápcha veľmi často spojená s nevhodnou výživou. Pomerne veľký význam má nedostatok vlákniny v potrave.
Čím menej vlákniny je, tým je objem stolice menší a jej konzistencia tuhšia. K tomu prispieva aj nedostatočný príjem tekutín. Tuhá stolica pochopiteľne zložito prechádza črevami a tým vzniká pocit zápchy.
Ďalšia klasická komplikácia je divertikulóza. K problematike výživy pristupuje aj sedavý spôsob života bez dostatočného pohybu, kedy tiež môže vzniknúť zápcha.
2. Lieky
Celé množstvo rozličných liekov je spojených so zápchou. Typickým príkladom sú silné opiáty (napr. Morfium) používané v liečbe bolesti a rôzne antidepresíva.
Zápchu môžu spôsobiť aj niektoré nutričné doplnky, napr. vápnik (v dávke 1000 až 1500 mg denne).
3. Psychika a vek
U mladších ľudí sa môže zápcha objavovať pri strese alebo pri zmene prostredia (cestovanie, dovolenka a pod.) Pri starých ľudí máva zápcha viac príčin, ktoré sú dané psychickými zmenami a neurologickými chorobami.
Depresívne syndrómy, demencie a vyšší vek pacientov býva pomerne často spojený s poruchou stolice.
K týmto problémom potom pristupujú aj najrôznejšie neurologické choroby ako je napríklad Parkinsonova choroba. So starými ľuďmi trpiacimi zápchou sa z týchto dôvodov stretávame prakticky bežne.
4. Využívanie laxatív
Laxatíva sú liečivá, ktoré podporujú vyprázdňovanie čriev. Patria medzi najčastejšie vyhľadávané liečivá pri akútnej zápche, no používajú sa aj cielene – pred niektorými diagnostickými vyšetreniami a liečebnými postupmi.
Každé laxatívum má špecifické účinky a možné vedľajšie efekty (hnačka, nadúvanie, bolesť brucha).
5. Metabolické príčiny
Zníženie pohyblivosti čriev sa objavuje pri niektorých stavoch spojených so zmenami iónov draslíka a vápnika (hyperkalciémia, hypokaliémia), pri zníženej funkcii štítnej žľazy a pri dlhotrvajúcej cukrovke, kedy dochádza k narušeniu funkcie orgánových nervov a vznikne zápcha.
6. Hemoroidy
Hemoroidy nazývané aj zlatá žila, kŕčové žily konečníka a análneho otvoru. Sú to pletence žíl, ktoré sa nachádzajú pod sliznicou konečníka v blízkosti análneho zvierača. Vnútorné hemoroidy súvisia najčastejšie so zápchou.
Pri vyprázdňovaní tvrdej stolice sa do žíl z konečníka nahrnie veľké množstvo krvi. Žily sa rozšíria a sú zraniteľné, praskajú, krvácajú.
Takýmto spôsobom života sa pletence žíl rozšíria, pretože na ne pôsobí tlak a výsledkom sú kožné riasy naplnené krvou, ktoré bolia a krvácajú.
Hemoroidy môžu byť vonkajšie a vnútorné, často sa však objavujú súčasne. Väčším problémom však bývajú vnútorné hemoroidy.
7. Trhlina konečníka
Trhlina konečníka alebo análna fissura sa prejavuje bolesťou konečníka pri vyprázdňovaní, svetlo červenou krvou v stolici alebo svrbením a pálenim konečníka.
S nepríjemným ochorením vám môže pomôcť jedine lekár, ktorý ozrejmí príčinu problému a nasadí účinnú liečbu.
Ide o prasklinu, ktorá vzniká obvykle v zadnej stene konečníka. Príčinou býva najčastejšie poranenie sliznice konečníka tuhou stolicou keď pacienta trápi zápcha.
Medzi ďalšie rizikové faktory patrí výskyt ochorenia v rodine, nesprávne zloženie stravy, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, zlá hygiena konečníka a používanie hrubého toaletného papiera či nešetrných mýdiel.
Sliznica konečníka môže byť tiež poranená pri nevhodných sexuálnych praktikách.
8. Rakovina hrubého čreva
Rakovina hrubého čreva je zhubné nádorové ochorenie dolnej časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale aj vo svete.
Zároveň je medzi nádormi najčastejšie sa vyskytujúcou lokalizáciou v tráviacom trakte.
Príčiny vzniku rakoviny hrubého čreva sú jednak faktory vnútorného prostredia organizmu (endogénne-napr. dedičnosť, látková premena – metabolizmus a pod.) ale aj faktory vonkajšieho prostredia (spôsob stravovania a životný štýl, karcinogénne látky v prostredí, ktoré sa dostávajú do organizmu a iné príčiny).
Veľmi charakteristické sú zmeny vo vyprázdňovaní stolice (varovný príznak u pacientov, ktorým vyprázdňovanie dovtedy fungovalo ako švajčiarske hodinky a zrazu majú problém – zápcha alebo hnačka).
Primárna prevencia zahŕňa zdravú životosprávu, najmä starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie stolice, uprednostňovanie stravy bohatej na vlákninu, vitamíny a dostatočný prísun tekutín.
Sekundárna prevencia znamená vykonávanie takých preventívnych opatrení, aby nedochádzalo k nárastu tohto zhubného ochorenia najmä v rámci určitých rizikových skupín pacientov.
Z tohto hľadiska sú rizikovými najmä niektoré vrodené choroby hrubého čreva, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou spočiatku nezhubných a neskôr zhubných nádorov v hrubom čreve, niektoré chronické zápalové ochorenia hrubého čreva (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba).
Diagnostika
Komplexné vyšetrenie stolice je zásadné. Veľmi dôležitá je anamnéza. Lekár by mal zistiť, ako dlho zápcha trvá, či sa strieda s hnačkou, či je prítomná krv v stolici, či pacient trpí bolesťou pri odchode stolice a či sú prítomné iné ťažkosti, pričom dôraz by sa mal klásť na príznaky nádorových ochorení.
Aj znalosti životného štýlu a stravovacích návykov sú podstatné. Z diagnostického procesu sa pochopiteľne vykonávajú krvné odbery, tie však majú u zápchy len obmedzenú informačnú hodnotu – dôležitý môže byť krvný obraz, lebo chudokrvnosť je pomerne častá u niektorých foriem zhubného nádorov čreva.
Nezáťažovým testom je aj OK test na zistenie prítomnosti aj okom neviditeľného množstvo krvi v stolici.
Z fyzikálnych metód vyšetrenia sa okrem klasického vyšetrenie brucha zrakom a hmatom uplatňuje vyšetrenie konečníka prstom.
Zo zobrazovacích vyšetrovacích metód sa zvyčajne vykonáva ultrazvuk brucha (a prípadne CT vyšetrenie) a endoskopické metódy ako je gastroskopia a v tomto prípade najmä kolonoskopia.
Kolonoskopia je veľmi cenným vyšetrením, kedy si lekár môže prezrieť celé hrubé črevo a z podozrivých štruktúr môže odobrať vzorky.
Liečba
Zápcha sama o sebe môže byť riešená preháňadlami (laxatívami). Ak je zápcha dôsledkom inej choroby, je dôležité liečiť prvotne toto ochorenie a problém so zápchou sa vyrieši tiež.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zacpa
Použité zdroje: základné zdroje textu