Vypadávanie predmetov z rúk

Vypadávanie predmetov z rúkVypadávanie predmetov z rúk nemusí hneď znamenať nebezpečný stav. Keď sa vyskytuje len raz za čas bez ďalšieho príznaku, vyšetrenie od lekára nie je nutné. Avšak nájdu sa prípady, kedy sa vypadávanie predmetov z rúk nezaobíde bez bolesti ruky či poruchy pohybu ruky. Vtedy sa jedná o rôzne ochorenia.

Príčiny vypadávania predmetov z rúk:


1. Myopatia

Myopatia je ochorenie, ktoré postihuje nervovú sústavu a pohybový aparát. Existuje niekoľko foriem tejto choroby, no pri všetkých dochádza k poškodeniu štruktúr kostrových svalov či ochabovaniu svalstva.

Hlavnými príznakmi myopatie sú svalová slabosťbolesti svalov, únavakŕče svalovzášklby v svaloch či stuhnutosť svalov. Samozrejme, prítomné môžu byť aj rôzne poruchy pohybu či vypadávanie predmetov z rúk.

Jednou z foriem myopatie sú tzv. myozídy, alebo aj zápaly svalov. Nejde o časté stavy, a preto vznikajú len ako dôsledok infekcie, autoimunitného ochorenia či užívania statínov (lieky určené na zníženie cholesterolu).

Okrem vyššie spomenutých príznakoch dochádza aj k úbytku svalovej hmoty či k nebezpečnej rabdomyolýze (rozpad svalov).

2. Paréza

Paréza sa označuje tiež ako neúplná obrna. Jedná sa o stav, kedy je čiastočne postihnuté svalstvo, ktoré nedokáže vykonávať svoju funkciu naplno.

Najviac si to môžeme všimnúť na namáhavých pohybov, ako je zdvíhanie sa zo sedu alebo pohyb po schodoch.

Často potrebuje postihnutý na prekonanie týchto situácií aj pomoc druhého. Samozrejme, ak paréza napadá svaly ruky, človek dokáže hýbať s rukou, no nedokáže napríklad využívať všetky prsty. Preto je viac ako typické, že chorý nie je schopný silno uchopiť predmety v ruke.

Okrem parézy existuje aj plégia, čo je úplná obrna (človek nedokáže vôbec hýbať s postihnutým svalstvom).

3. Tenisový lakeť

Tenisový lakeť je ochorenie, ktorého podstatou je poškodenie úponových svalov a šliach v oblasti lakťa.

Choroba sa prejavuje vznikom zápalu, ktorý sa spája najmä so svalovou slabosťou, bolesťami v predlaktí (niekedy majú tendenciu vystreľovať aj do prstov či ramena), bolesťou a začervenaním lakťového kĺbu.

S touto poruchou sa stretávajú najmä tenisti, ktorí vykonávajú backhand s nedostatočným ohnutím v lakti.

4. Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel sa nachádza v zápästí a jedná sa o úzky priechod, ktorý je plný väzív, šliach a nervov.

K syndróme karpálneho tunela dochádza vtedy, keď sa tento priechod zmenší, čo vyvinie tlak nervy.

Preto medzi príznaky zaradíme stratu citlivosti, bolesť vystreľujúcu do prstov, mravčenie, svalovú slabosť, stuhnutosť kĺbov a svalov, poruchy hybnosti kĺbov či vypadávanie predmetov z rúk.

5. Narkolepsia

Narkolepsia je neurologické ochorenie, kedy je napadnutá funkcia mozgu (mozog je neschopný regulovať správny cyklus spánku).

Jednoducho povedané, človek s narkolepsiou trpí silnou ospalosťou počas dňa. Niekedy dochádza aj k narušeniu spánku počas noci.

Pre nás je však dôležitý vplyv na úchop ruky. To zapríčiňuje kataplexia, čo je náhla poruchu svalového napätia. Preto má človek z ničoho nič svalovú slabosť, čo vedie aj k pádom na zem.

6. Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je nebezpečné a dedičné ochorenie, ktoré vedie až k smrti pacienta.

Táto neurodegeneratívna porucha poškodzuje nervovú sústave, najmä centrum pohybu. Preto sú typickými príznakmi zášklby v svaloch a chorea (mimovôľové pohyby).

Okrem toho dochádza aj k poruche pamäte, reči a chôdze, demencii, stuhnutosti svalov a mnoho ďalším.

Taktiež treba doplniť, že Huntingtonova choroba robí človeka nesebestačným (potrebuje opateru a pomoc druhých).

7. Skleróza multiplex

Skleróza multiplex, alebo aj roztrúsená skleróza, je známe autoimunitné ochorenie.

Príčinou choroby je náš imunitný systém, ktorý začne napadať centrálnu nervovú sústavu (presnejšie myelínové obaly, ktoré pomáhajú prenášať nervové impulzy). Aj preto sa ochorenie prejavuje u každého inač.

Najčastejšími príznakmi sú poruchy koordinácie pohybov (spojené aj s padaním predmetov z rúk), točenie hlavyzápal očného nervu, svalová slabosť, kŕče svalov či únava.

8. Amyotrofická laterálna skleróza

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) je nebezpečné neurologické ochorenie, ktoré vedie až k smrti pacienta.

Našťastie sa jedná len o zriedkavú chorobu, ktorá postihuje najmä ľudí vo veku 40 až 60 rokov. Podstatou ALS je postupné odumieranie nervových buniek, čo má za následok postihnutie svalstva.

Zo začiatku sa vyskytujú len zášklby v svaloch, kŕče svalov, strata svalovej hmoty a svalová slabosť. Neskôr však dochádza k poruche pohybu akéhokoľvek svalu.

Jednou z najhorších komplikácií je zlyhávanie svalov, ktoré ovládajú dôležité orgány (typicky pľúca). To zapríčiňuje až smrť.

Diagnostika

Ako pri každej diagnostike, aj tu bude potrebná vaša anamnéza (vysvetlenie vášho zdravotného stavu na základe lekárových otázok).

Ďalej diagnóza spočíva vo vyšetrení predlaktia a zápästia, kedy bude lekár zisťovať možné poruchy. Na to mu môžu pomôcť aj zobrazovacie metódy, najčastejšie röntgen.

Ak príčina nie je priamo vo svaloch a šľachách ruky, vykonávajú sa ďalšie vyšetrenia (vyšetrenie krvného obrazu, elektromyografické vyšetrenie, CT vyšetrenie či magnetická rezonancia).

Ako liečiť vypadávanie predmetov z rúk

Pri poškodení svalov a šliach je potrebné nepreťažovať ruku. S tým súvisí aj rehabilitačná liečba, kedy budete vykonávať určité cviky, ktoré podporia funkciu svalstva.

Niekedy sa však užívajú aj lieky (napríklad antibiotiká pri infekčných zápaloch svaloch) alebo sa vykonáva chirurgický zákrok (napríklad pri tenisovom lakti).

Pri syndróme karpálneho tunela sa aplikujú kortikoidy do ruky vo forme injekcie. Najefektívnejšia liečba je však chirurgický zákrok, ktorý zabezpečí uvoľnenie väziva (nerv už nebude ďalej utláčaný).

Narkolepsia sa nedá úplne vyliečiť, no existujú lieky, ktoré stlmia vznik príznakoch (napríklad modafinil).

Rovnako ani ALS či Huntingtonova choroba sa nedajú vyliečiť.

Ešte nám chýba liečba roztrúsenej sklerózy. Tá spočíva v užívaní liekov – kortikoidy a imunosupresíva.

Kedy navštíviť lekára

Vypadávanie predmetov z rúk sa môže vyskytnúť u kohokoľvek.

Ak ide len o občasné vypadnutie, netreba z toho robiť vedu, lebo každému raz za čas niečo spadne z rúk.

Horším prípadom je už situácia, kedy vám neustále niečo padá z rúk. Vtedy sa odporúča navštíviť lekára. Rovnako je to aj vtedy, keď sa objavujú aj ďalšie príznaky (napríklad bolesti svalov).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button