Únava

ÚnavaÚnavu ako príznak nemáme príliš v obľube, pretože ju môže spôsobovať prakticky akékoľvek ochorenie, a jej diferenciálná diagnostika je veľmi široká. Povedzme si o stavoch, ktoré s únavou môžu súvisieť niečo viac.

Únava a jej príčiny:


1. Fyzická námaha

Únava je úplne bežná po fyzickej aktivite. V tomto prípade nejde o príznak žiadnej choroby, ale o jednoduchú reakciu organizmu.

Pocit únavy má svoj zmysel a má dať dotknutému najavo, že je potrebné si oddýchnuť. Ignorovanie únavy, alebo jej agresívne potláčanie pomocou stimulantov (kofeín, kokaín a ďalšie látky) môže byť nebezpečné.

2. Psychické vypätie

Unavený (a niekedy veľmi výrazne) býva aj človek „pracujúci hlavou„, hoci počas svojej činnosti nevyvíja žiadnu fyzickú aktivitu.

Únava má opäť viesť k odpočinku a neoplatí sa ju ignorovať.

3. Poruchy spánku

Nespavosť a ďalšie poruchy zhoršujúce kvalitu spánku vedú k dennej únave.

Do tejto pestrej skupiny porúch patrí záchvatové denné zaspávanie známe ako narkolepsia a ďalej tzv. syndróm spánkového apnoe. Pri tomto syndróme je spánok výrazne nekvalitný a ľudia bývajú cez deň spaví a unavení.

4. Infekčné choroby

Infekčné choroby bývajú typicky spojené s únavou, najmä ak sú sprevádzané zvýšenou teplotou. Príčinou je tvorba zápalových procesov s komplexným účinkom na organizmus vrátane účinkov na centrálny nervový systém.

Vcelku typické sú pocity silného vyčerpania a únavy pred výsevom vyrážky u pásového oparu a po prekonaní infekčnej mononukleózy.

5. Autoimunitné choroby

U väčšine týchto chorôb sa veľmi často objavuje únava ako jeden z sprievodných príznakov.

Dôvodom je neinfekčný imunitne podmienený zápal zameraný proti niektorým tkanivám, či orgánom.

6. Nádorové ochorenia

Pokročilé nádorové ochorenia s prítomnými metastázami bývajú spojené s pocitom únavy a nedostatok energie býva prítomný aj u krvných nádoroch (lymfómy a leukémia).

Opäť je jednou z príčin zápalová odpoveď organizmu na rast nádorového tkaniva.

Únava je často prítomná aj pri liečbe rakoviny, najmä pri niektorých chemoterapeutických režimoch.

7. Podvýživa

Ľudia s nedostatočným prísunom živín (či s poruchou ich vstrebávanie v tráviacom trakte) bývajú celkovo nevýkonní a unavení.

Platí to ako pre základné živiny, tak aj pre vitamíny aj minerály.

8. Chudokrvnosť

Únava a nevýkonnosť sú typickou súčasťou anemického syndrómu, ktorý vzniká v dôsledku nedostatočného okysličenia tkanív pri nedostatku červených krviniek.

9. Znížená funkcia štítnej žľazy

Pri zníženej tvorbe hormónov štítnej žľazy sa objavuje veľa nepríjemných prejavov a únava s apatiou a nedostatkom výkonnosti medzi ne rozhodne patrí.

10. Nízky tlak

Neefektívnosť a pocity únavy bývajú prítomné pri nízkom krvnom tlaku.

U interne liečených pacientov je bezkonkurenčne najčastejšou príčinou nízkeho tlaku príliš účinná liečba antihypertenzívami.

11. Depresia

Najmä u starších jedincov (častejšie u žien) môže byť pocit únavy v skutočnosti formou depresívneho stavu, pri ktorom však pocit neefektívnosti a celkovej únavy dominuje nad viditeľnými známkami depresie.

12. Zlyhávanie základných životných orgánov

Zlyhávanie srdca, zlyhávanie pečene, zlyhávanie obličiek aj zlyhávanie pľúcnych funkcií (napr. pokročilé štádia CHOCHP a pľúcnej fibrózy) sú bežne sprevádzané celkovou nevôľou a únavou.

13. Chronický únavový syndróm

Táto porucha nie je stále úplne plne pochopená, prejavuje sa celou radou nepríjemných príznakov, z ktorých dominuje silná únava.

Predpokladá sa výrazný psychický podiel na tomto syndróme.

Diagnostika

Vyšetrovať tak neurčitý príznak, ktorým je únava, je nevďačná úloha.

Zjednodušene povedzme, že okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia (zahŕňajúceho meranie krvného tlaku a telesnej teploty) by mali byť vykonané základné biochemické krvné odbery (vrátane zistení hladín minerálov, krvného cukru, pečeňových testov, obličkových parametrov a CRP), krvný obraz a hladiny hormónov štítnej žľazy.

Ďalšie vyšetrenia môžu byť ďalej zacielené podľa konkrétneho podozrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/unava

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button