Svrbenie kože

Svrbenie kožeSvrbenie kože (latinsky pruritus) je častým príznakom mnohých ochorení. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto choroby budú spadať do pôsobnosti kožného lekára, ale nie je to tak celkom pravda – svrbenie kože môže byť príznakom aj mnohých systémových a závažných chorôb. Aké teda môžu byť príčiny tohto nepríjemného príznaku?

Príčiny svrbenia kože:


1. Mykózy (plesne)

Plesňové ochorenia môžu spôsobiť svrbenie kože. Sú zvyčajne liečené kožným lekárom.

Okrem liečby je niekedy dobré si položiť otázku, prečo dotyčný mykózou ochorel. Plesne častejšie napádajú oslabené osoby, chorých s narušenou imunitou (vrátane poruchy imunity u AIDS) a viac sa vyskytujú aj u ľudí s cukrovkou (najmä ide o cukrovku 1. typu aj 2. typu).

To samozrejme vôbec neznamená, že každý s mykózou musí niektorými z vyššie uvedených chorôb trpieť, detailnejšie vyšetrenie pacientov s chronickými plesňovými ochoreniami nie je však vôbec zlý nápad.

Dodajme, že aj dlhodobé užívanie antibiotík môže byť sprevádzané vznikom kožnej mykózy, pretože baktérie oslabené antibiotikom uvoľnia  v tele človeka miesto plesniam a tie sa rozmnožia (na plesne antibiotiká neúčinkujú).

Kožné mykózy vznikajú častejšie v miestach zaparenia, ako sú triesla, oblasť pod prsiami u žien a v záhyboch u obéznejších pacientov.

Okrem svrbenia býva prítomné aj sčervenanie kože, niekedy aj nepríjemné pálenie. Plesne sa liečia pomocou tzv. antimykotík, zvyčajne podávaných vo forme mastí alebo tabliet.

2. Zapareniny

Zapareniny vznikajú v mieste mechanického namáhania kože, najmä ide o trenie kožných plôch.

Podobne ako u mykóz je riziko zaparenín vyššie v kožných záhyboch u obéznych ľudí. Zvyčajne ich nájdeme v priestore pod prsiami a v slabinách.

Zapareniny sú začervenané plochy, ktoré bolia, nepríjemne nástojčivo pália a spôsobujú svrbenie kože, niekedy je toto svrbenie výrazné a niekedy ani nie.

3. Atopický ekzém

Ide o chronické alergické kožné ochorenie, ktoré môže vzniknúť v akomkoľvek veku, zvyčajne sa však vyskytuje už v detstve a sprevádza postihnutého celý život.

Jeho liečba je veľmi obtiažna a väčšinou spočíva v kombinácii liekov a režimových opatrení.

Atopický ekzém spôsobuje výrazné svrbenie kože. Viac informácií nájdete v príslušnom článku.

4. Žihľavka

Žihľavka je opäť alergické ochorenie kože, ktoré je však skôr akútneho charakteru – náhle vznikne, rýchlo odznie.

Okrem svrbenia sa na koži objavia púčiky a zvyčajne dôjde k začervenaniu.

5. Svrab

Svrab je relatívne časté ochorenie, ktoré je spôsobené parazitom nazývaným zákožka svrabová.

Samička tohto parazita si hĺbi chodbičky pod kožou a to vedie k nepríjemnému svrbeniu.

Častejšie postihnutá je jemnejšia koža medzi prstami, na zápästí, v predkožke penisu, a pod.

6. Ovčie kiahne

Toto vírusové ľahko prenosné ochorenie je typické pre detský vek a prekonal ho snáď každý z nás. Choroba sa prejaví ako horúčkovitý stav so svrbivou vyrážkou.

O niečo závažnejší je priebeh ovčích kiahní u dospelých ľudí, veľmi nebezpečný je u tehotných žien, kedy môže dôjsť k poškodeniu plodu.

Podrobnosti vrátane konkrétnych prejavov, prevencie a liečby nájdete v príslušnom článku o tejto chorobe.

7. Poruchy odtoku žlče

Ak z akéhokoľvek dôvodu dôjde k poruche odtoku žlče (žlčníkové kamene upchajú žlčovod, žlčovod je zúžený nádorom, žlčové cesty sú postihnuté primárnou biliárnou cirhózou alebo primárne sklerozujúcou cholangitídou) z pečene do čreva, začnú sa v tele produkovať látky, ktoré sa za normálnych okolností žlčou vylučujú do stolice. Jednou z týchto látok je bilirubín, ktorý spôsobí vznik žltačky.

Ďalšími látkami sú žlčové kyseliny, ktoré sa začnú ukladať v koži a spôsobia nepríjemné svrbenie.

Ak sa lekárom podarí žlčovod spriechodniť, či inak umožniť odtok žlče, tak obaja príznaky vymiznú.

8. Zlyhávanie obličiek

Ak dochádza u človeka k zlyhávaniu obličiek s neschopnosťou vylučovať odpadové látky, začnú sa hromadiť v tele, ktoré tiež môžu spôsobovať svrbenie kože.

Je tu podobnosť s poruchou odtoku žlče. V tomto prípade však nebudú za svrbenie zodpovedné žlčové kyseliny, ale v tele sa hromadiaca močovina.

9. Kožné lymfómy

Niektoré lymfómy spôsobujú prevažne kožné postihnutie, ktoré má podobu nehojaceho sa nepríjemne svrbivého ekzému.

Príkladom týchto kožných foriem je tzv. Mycosis fungoides a Sézaryho syndróm.

Svrbenie kože a diagnostika

Vzhľadom na široké množstvo chorôb, ktoré môžu svrbenie spôsobiť, je aj veľké množstvo diagnostických metód.

Ak je svrbenie sprevádzané vyrážkou, najlepším riešením je vyšetrenie u kožného lekára.

U svrbenia bez viditeľného kožného prejavu je vhodné urobiť aspoň základné laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré nás môže informovať o cukrovke a zlyhávaní obličiek aj o poruche odtoku žlče.

Komplikácie

Úporné svrbenie kože je veľmi nepríjemné a niektorí lekári ho označujú za určitý podtyp bolesti.

Poškriabanie svrbiaceho miesta síce na chvíľu pomôže, ale kožu podráždi ešte viac, takže je veľká šanca, že sa svrbenie zase objaví.

Škrabaním sa navyše poškodí kožný kryt (vrátane prípadného strhnutia chrást) a do kože v tomto mieste môže preniknúť bakteriálna infekcia (dôjde k tzv. impetiginizácií).

Vzhľadom k tejto komplikácií je rozumnejšie si svrbiace miesta neškrabať, mnohokrát je to však nemožné vydržať.

Svrbenie kože a liečba svrbenia

Liečba by mala byť smerovaná proti chorobe, ktorá svrbenie spôsobila (viď. Jednotlivé príčiny).

Aj samotné svrbenie ako príznak však vieme tlmiť a pomerne účinná sú v tomto ohľade tzv. Antihistaminiká. Antihistaminiká sa používajú aj ako protialergické lieky, u chronického svrbenia sa pomerne často používa zlúčenina bisulepín (Dithiaden). Má pomerne dlhý polčas účinku, ale spôsobuje ospalosť a útlm.

Znovu opakujem, že antihistaminiká len tlmia pocit svrbenia a neliečia jeho príčinu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/svedeni-kuze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    8 Comments

    1. Môj vek je po 80tke (82+), doteraz som nemal problemy so zlčnikom. Pred polokom so mal prvy zlcnikovy zachvat nasledkom dietnej chyby. Bol som hospitalizovany . Tu som dostal odporucanie na operaciu zlcnika, co som neprijal. Po polroku som dostal znovu zachvat ten som liecil doma prisnou dietou-hladovkou. Tazkosti ustupili, ale doslo k prejavu silneho svrbenia koze, najma na chrbte, alei na inych castiach trupu a ruk. Rozhodol som sa po prebdenej noci, v spojení so zvysenou konzumacioiu pitnej vody upravit dietu a tlmit svrbenie Fenistilom. Dosiahol som ciastocny efekt, ale svrbenie uplne neprestalo a dalej preztrvava. U ktoreho dborneho lekara by som mal riesit svoj problem? Možno uspesnným odsranenim mohjich dvoch zlnikovych kameňov dosiahnut zasadnu pozitivnu zmenu v mojuich problemoch ? Nakolko som 6 rojkov po operacii srdca, moze to byt rizikom pre operaciu zlcnika ?
      Dakujem za odbornu radu pre moje dolezite rozhodnutie.
      Dakujem ?

      1. Zislo by sa vam USG (ci kamene este mate, alebo vas opustili stolicou) a biochemia, to moze dat urobit prakticky lekar. Podla vysledku by mozno pomohol gastroenterog a precitajte si aj liek Ursosan.

    2. so zapareninami hlavne medzi stehnami mám problémy v lete keď je veľmi teplo, vyskušala som intim comfort a som veľmi spokojná, super je na cesty.

    3. Dobrý deň mám 51rokov asi pred týždňom som začala mať veľké svrbenie hlavne na nohách,hrudnikua ruky,nemam viditeľnú ani vyrážku,len veľké svrbenie,co mi prosím poradíte,mam ísť o lekárovi?alebo aké vyšetrenia by som mala absolvovať,asi najprv krvou?prosím poraďte

    4. Mám 71 rokov a viac ako 20 rokov trpím svrbením celého tela ale prevažne na chrbte a krku, vzadu kde si to neviem umyť, poškrabať ani namastiť. Ešteže mám ošetrovateľku – manželku.

      Celé to začalo v horeuvedenom období svrbením chrbta, bez nejakých zvlaštných príznakov.
      Postupne som začal chodiť po lekároch aj nemocniciach, rôzne vyšetrenia aj liečenie, Ditiadhen 3 x denne, hydrocortizonová masť, nejaké dlhodobo podávané injekcie, liečba ultrazvukom, akési solárium, nič nepomohlo. Návšteva liečiteľa v Trenčíne. Pred niekoľkými rokmi operácia žlčníka, podotýkam že mi nerobil žiadne problémy.

      Až po dlhšej dobe sme skúsili Beloderm krém, a ten mi aj po jednodennom natretí pomohol aj na 2 týždne. Postupne sa svrbenie, aj keď len čiastkovo a občasne prenieslo aj na iné časti tela. Nos, líca resp. spánky, uši sú občas ako šupinaté, lekárka mi povedala že mi odmrzli?!
      A k tomu ešte aj svrbenie hlavy.

      No a keďže Beloderm je kortikoid a jeho účinok akoby bol slabší, jeho dlhodobé užívanie nevhodné, neviem čo ďalej. Kožný lekár mi povie čo s vami, všetky vyšetrenia sú v poriadku, vyskúšali sme všetko možné.

      Poraďte, pomôžte. Ďakujem. Milan

    5. Ja mma priserne svrbenie na miestach s ekzemom :/ neviete mi poradiť niečo čo by zabralo a nesvrbelo by to takto hnusne ?

    6. Ja mma priserne svrbenie na miestach s ekzemom :/ neviete mi poradiť niečo čo by zabralo a nesvrbelo by to takto hnusne ? Cital som par clankov a recenzii na protopan box – funguje ?

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button