Podvýživa
Podvýživa znamená stavy s nedostatkom živín a odborne sa (nie celkom presne) označuje ako malnutrícia. Celkovo je nutné povedať, že rozlišujeme podvýživu zo strany nedostatku základných živín (bielkoviny, tuky, cukry) a podvýživu zo strany tzv. mikronutrientov (nedostatok minerálov a nedostatok vitamínov).
Podvýživa a jej príčiny:
1. Nedostatočný príjem potravy
Nedostatočný príjem potravy sa týka najmä niektorých pacientov vo vážnych stavoch, ľudí trpiacich demenciou, chronických alkoholikov, bezdomovcov a žien s mentálnou anorexiou, teda celkovo je v našej Európskej populácii skôr zriedkavý.
Veľmi časté sú však stavy spojené s nedostatkom určitých vitamínov a minerálov, ktoré sa môžu objaviť aj u ľudí s dostatočným príjmom potravy z hľadiska množstva, ale nevyhovujúcej kvality a pestrosti.
Špecifickým typom ľudí ohrozených nedostatkom niektorých živín sú radikálnejšie vegetariáni. Podvýživa u jedincov s poruchami prehĺtania je ďalšou problematikou, pri ktorej by postihnutí radi jedli, ale nemôžu.
2. Poruchy vstrebávania živín
K podvýžive môžu viesť prakticky všetky ochorenia tráviaceho traktu, ktoré spôsobujú narušené vstrebávanie živín,
Zahŕňajú sa sem infekčné procesy (hlavne nákazy a vzácnejšie Whippleho choroba), zápalové stavy ako je celiakia, niektoré formy Crohnovej choroby, ďalej potom ochorenie pankreasu (chronická pankreatitída), choroby žlčových ciest, syndróm krátkeho čreva, syndróm bakteriálneho prerastania a ďalšie.
3. Pacienti v akútnych stavoch
U ľudí v závažných akútnych stavoch (ako sú rozsiahlé traumy, septické stavy a ďalšie) dochádza k prenastaveniu metabolizmu, kedy je metabolický útlm vystriedaný zvýšenou aktivitou metabolizmu s vysokou spotrebou energie.
Tento tzv. katabolický ( „odbúravací“) stav sa vyznačuje získavaním energie zo zásob vlastného organizmu, bohužiaľ najmä zo svalovej hmoty.
Práve v tejto chvíli je nutné pacienta dostatočne živiť, aby sa dôsledky tohto stavu minimalizovali. Je nutné si uvedomiť, že väčšina podvyživených jedincov sú v našom štáte práve nemocniční pacienti.
4. Chorí s nádorovými procesmi
Pacienti s generalizovanými nádorovými procesmi, tj. s rakovinou rozšírenou po tele s metastázami, prakticky vždy chudnú a je u nich diagnostikovaná podvýživa.
To je jednak dané celkovou zápalovou reakciou imunitného systému na nádor, pri ktorej dochádza k odbúravaniu energetických zásob, a po druhé je to spôsobené súčasným nedostatočným príjmom živín pri nechutenstve.
Podvýživa a komplikácie, ktoré s ňou súvisia
Podvýživa je spôsobená nedostatkom živín, čo vedie k strate svalovej hmoty, zoslabnutiu, oslabeniu imunity, a zvýšenému riziku infekcií.
Oslabenie dychových svalov robí chorých veľmi náchylných k vzniku zápalu pľúc. O dôsledkoch deficitu jednotlivých vitamínov a minerálov si prečítajte v príslušných článkoch.
Terapia pri podvýžive
Základom terapie je dostatočný prísun živín a energie vrátane minerálov a vitamínov. Okrem toho je nutné liečiť stavy, ktoré vedú k poruchám vstrebávania živín tráviacim traktom. Výživa pacientov v ťažkých stavoch je kapitolou sama pre seba.
Všeobecne povedzme, že ideálne je podávanie stravy do tráviaceho traktu vo forme „sippingu“, tj. pomalého popíjania výživových doplnkov bohatých na živiny a energiu, alebo podávanie potravy v podobe enterálnej výživy.
Enterálnou výživou sa zvyčajne myslí podávanie špeciálnej výživy pomocou sondy zavedenej nosom do žalúdka (nazogastrická sonda) alebo až do tenkého čreva (nasojejunálna sonda).
Úplne špeciálnou možnosťou zabezpečenia enterálej výživy je potom PEG (hadička zavedená cez brušnú stenu priamo do žalúdka).
Okrem enterálnej výživy poznáme aj výživu parenterálnu, čo znamená podávanie špeciálne pripravených výživových roztokov vnútrožilovo. Výhodou je vcelku jednoduché podanie, nevýhodou je obchádzanie tráviaceho traktu, ktoré nie je dobré pre črevnú sliznicu.
Parenterálna výživa je tak vhodná len pre krátkodobú preklenovaciu fázu a mala by potom byť nahradená prirodzenejšou enterálnou výživou.
Cielené vyživovanie pacienta v pokročilej fáze nádorového ochorenia, kedy už nie je aktívne liečený, sa neodporúča s výnimkou normálneho príjmu potravy a eventuálne sippingu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/podvyziva
Použité zdroje: základné zdroje textu