Oslabená imunita

Oslabená imunita

Oslabená imunita je v dnešnej dobe pomerne obľúbený termín, ktorý je výrazne a zbytočne nadužívaný. Imunitný systém je veľmi zložitý mechanizmus tvorený vzájomne koordinovanou činnosťou obranných buniek (neutrofily, lymfocyty, makrofágy a mnohé ďalšie) a rôznych bielkovín (komplement, protilátky a i.), ktoré vedú k cielenému vyhľadávaniu, označovaniu a likvidácii látok a buniek telu cudzích a okrem toho tiež buniek telu vlastných, ktoré sa vymkli kontrolným mechanizmom organizmu (nádorové bunky).

Za poruchu imunity potom môžeme považovať narušenie funkcie jednej, alebo viacerých zložiek tohto systému. Hlavný dôsledok je zrejmý – zhoršená schopnosť brániť sa infekciám.

To potom vedie nielen k častým infekciám, ale aj k tomu, že organizmus nie je schopný brániť sa aj inak relatívne bežným a málo nebezpečným mikroorganizmom (napr. vznik pneumocystózy, cytomegalovírusových infekcií, nokardiózy, blastomykózy, histoplazmózy a ťažko prebiehajúcich Pseudomonas infekcií).

Ak je oslabená imunita, tak infekcie u postihnutých sú preto časté a mávajú ťažší priebeh ako u jedincov s normálnou imunitou.

Okrem toho je u pacientov so zníženou imunitou z dlhodobého hľadiska častejší výskyt nádorových ochorení.

Oslabená imunita a jej príčiny:


Oslabená imunita má celé množstvo rozličných príčin ,ktoré ju vyvolávajú, my ich môžeme rozlíšiť na poruchy vrodené a získané.

Vrodené poruchy sú veľmi vzácne a ide o geneticky podmienené narušenie funkcie niektorej zložky imunitného systému. Prejavujú sa častým vznikom infekcií už v detstve a sú predmetom záujmu detských lekárov a imunológov.

Nás oveľa viac zaujímajú získané poruchy imunitného systému, ktoré sa rozvinú až počas života jedinca. Ich množstvo strmo narastá a svoj podiel má na tom aj moderná medicína. Medzi časté príčiny získaných porúch imunity radíme:

1. Lieky tlmiace imunitu

Práve lieky narušujúce imunitu (imunosupresíva) sú v rozvinutých štátoch jasne najväčším pôvodcom získaných porúch imunity.

Patrí sem široká skupina liekov, z ktorých som už spracovával napr. Problematiku azatioprínu (Imuran), kortikoidov a biologickej liečby.

Chronické užívanie týchto liekov je nutné najmä u autoimunitných chorôb a u pacientov po transplantáciách na zníženie rizika odmietnutia darovaného orgánu.

2. AIDS a oslabená imunita

Z hľadiska SR sa pochopiteľne jedná o nie príliš významného pôvodcu zníženej imunity, z celosvetového hľadiska sa však jedná o zásadný problém.

Podstatou je vírus HIV, ktorý napáda biele krvinky podieľajúce sa na správnej koordinácii imunitného systému. Ich ničenie vírusom má potom za následok veľmi závažný rozvrat imunity.

3. Cukrovka

Oslabená imunita je častá aj u cukrovky. Pacienti s cukrovkou majú preukázateľne horšiu obranyschopnosť organizmu.

To je ďalej spojené s vyššou koncentráciou cukru v ich krvi a telesných tekutinách, čo ich robí náchylnejšími k bakteriálnym infekciám.

Pre baktérie je totiž cukor vítanou potravou.

4. Nádorové ochorenia krvi

Medzi tieto choroby radíme napríklad leukémiu, lymfómy a mnohopočetný myelóm.

Hoci väčšinou dochádza u týchto chorôb k nekontrolovanému množeniu bielych krviniek a zvyšovanie ich počtov, nie sú tieto nádorové biele krvinky správne funkčné a navyše utláčajú tvorbu zdravých bielych krviniek. Dôsledkom je znížená funkcia imunitného systému.

5. Podvýživa

Nedostatočný prísun živín, najmä nedostatok bielkovín a vitamínov má neblahý efekt na imunitu.

Bielkovinový charakter má viacero zložiek imunitného systému a aj biele krvinky k svojmu vzniku živiny vyžadujú.

Negatívny vplyv na imunitu má zrejme aj neprítomnosť určitých stopových prvkov ako je napríklad selén.

6. Vek

Rastúci vek je spojený s postupným poklesom obranyschopnosti organizmu a oslabenou imunitou. Ide o nezvrátiteľný proces, ktorý súvisí s celkovým chátraním všetkých telesných sústav.

7. Chronický stres a oslabená imunita

Zatiaľ čo akútna stresová situácia môže mať niekoľko pozitívnych aspektov, dlhodobý stres je pre organizmus preukázateľne škodlivý.

Vedie okrem iného k narušeniu funkcie imunitného systému, a môže viesť ako k zníženiu imunity, tak k vyvolaniu autoimunitných reakcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/oslabena-imunita

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button