Neplodnosť
Neplodnosť nie je nebezpečná porucha, ktorá môže ohroziť život, ale v súčasnosti nie je ani vzácna, pretože mnoho párov, niektoré aj v mladom veku, majú problémy s tým, že nemôžu mať dieťa z dôvodu mužskej alebo ženskej neplodnosti. Neplodnosť sa vyskytuje vtedy, keď po ročnom skúšaní alebo po šiestich mesiacoch nemôžete otehotnieť, a to najmä ak ste vo veku 35 rokov a viac. Preto je potrebné vedieť, ktoré faktory zapríčiňujú neplodnosť.
Príčiny neplodnosti
Na to, aby žena otehotnela sú potrebné tieto kroky.
- Ženský vaječník musí uvoľniť vajíčko. Tento proces je známy ako ovulácia.
- Vajíčko musí potom prejsť vajcovodom smerom k maternici. Mužské spermie musia byť v ženskom tele v tomto konkrétnom čase. Spermia sa musí spojiť sa s vajíčkom, keď prechádza cez vajcovod. Tento proces je známy ako oplodnenie.
- Oplodnené vajíčko musí potom dosiahnuť maternicu.
- V maternici sa musí oplodnené vajíčko presunúť do výstelky maternice, aby mohlo rásť a rozvíjať sa. Toto sa nazýva implantácia.
Neplodnosť môže nastať práve vtedy, keď je problém s niektorým z týchto krokov. Preto je rozdiel medzi ženskou a mužskou neplodnosťou.
Príčiny neplodnosti u žien:
1. Poruchy ovulácie
Poruchy ovulácie môžu ovplyniť uvoľňovanie vajíčka z vaječníkov. Patria sem najmä hormonálne poruchy, ako je syndróm polycystických vaječníkov.
Hyperprolaktinémia je stav, v ktorom máte príliš veľa prolaktínu – hormónu, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka – môže tiež ovplyvniť ovuláciu.
Buď príliš veľa hormónu štítnej žľazy (hypertyreóza) alebo príliš málo (hypotyreóza) môže ovplyvniť menštruačný cyklus alebo spôsobiť neplodnosť.
2. Uterinné alebo cervikálne abnormality
Uterinné alebo cervikálne abnormality vrátane abnormalít s otvorením krčka maternice, polypy v maternici alebo tvar maternice, môžu vyvolať neplodnoosť.
Nekarcinálne nádory v stenách maternice (maternicové myómy) môžu taktiež zriedkavo spôsobiť neplodnosť blokovaním vajcovodov. Častejšie myómy zasahujú do implantácie oplodneného vajíčka.
3. Poškodenie vajcovodov
Je to často spôsobené zápalom vajcovodu – salpingitída. To môže vyplynúť zo zápalového ochorenia panvy, ktoré je zvyčajne spôsobené pohlavne prenosnou infekciou, endometriózou alebo adhéziami.
4. Endometrióza
Ide o chorobu, ku ktorej dochádza vtedy, keď tkanivo endometria rastie mimo maternicu. To môže ovplyvniť funkciu vaječníkov, maternice a vajcovodov.
5. Skorá menopauza
Dochádza k tomu vtedy, keď vaječníky prestávajú pracovať a menštruácia končí pred dosiahnutím veku 40 rokov.
Aj keď je príčina často neznáma, niektoré faktory súvisia s ranou menopauzou, vrátane ochorení imunitného systému, určitých genetických stavov, ako je Turnerov syndróm, radiačná alebo chemoterapeutická liečba a fajčenie.
6. Panvové adhézie
Ide o pásy zjazveného tkaniva, ktoré viažu orgány po panvovej infekcii, apendicitíde alebo operácie brucha či panvy.
7. Rakovina a jej liečba
Niektoré typy rakoviny – najmä ženskej rakoviny – často závažne poškodzujú ženskú plodnosť. Ožarovanie aj chemoterapia taktiež môžu ovplyvniť plodnosť.
8. Ďalšie činitele
Zdravotné stavy spojené s oneskorenou pubertou alebo neprítomnosťou menštruácie, ako je celiakia, slabo kontrolovaný diabetes a niektoré autoimunitné ochorenia (napríklad lupus), môžu ovplyvniť ženskú plodnosť.
Genetické abnormality tiež môžu znížiť koncepciu a tehotenstvo.
Príčiny neplodnosti u mužov:
1. Neschopnosť spermií
Mužskú plodnosť ovplyvňujú najmä problémy s produkciou a dodávaním spermií, nízky počet spermií, nízka pohyblivosť spermií alebo neschopnosť spermií plávať a oplodniť vajíčko.
Abnormálna produkcia alebo funkcia spermií je spôsobená problémami so semenníkmi (doslova až skryté semenníky – zostávajú v bruchu a nie tam, kde by mali), genetickými poruchami, zdravotnými problémami (napríklad cukrovka alebo infekcie, ako sú chlamýdie, kvapavka, mumps alebo HIV).
Taktiež aj tzv. varikokéla môže tiež ovplyvniť kvalitu spermií. Ide o poruchu, pri ktorej žily vypúšťajúce mužské semenníky majú neschopné alebo netesné ventily.
Spätná krv môže potom zväčšiť krvné cievy a môžu zvýšiť teplotu semenníkov. To spôsobuje nízky počet spermií alebo abnormálne spermie.
2. Problémy s dodaním spermií
Neplodnosť zapríčiňujú problémy s dodaním spermií v dôsledku sexuálnych problémov, ako je predčasná ejakulácia, určité genetické ochorenia (napríklad cystická fibróza), štrukturálne problémy (napríklad blokovanie semenníka) a poškodenie reprodukčných orgánov.
3. Niektoré látky
Nadmerná vystavovanie sa určitým environmentálnym faktorom, ako sú pesticídy, iné chemikálie a ožarovanie dokáže spôsobiť neplodnosť.
Fajčenie cigariet, alkohol, marihuana alebo užívanie určitých liekov, ako sú vybrané antibiotiká, antihypertenzíva, anabolické steroidy alebo iné, môžu taktiež ovplyvniť plodnosť.
Časté vystavenie teplu, napríklad v saunách alebo v horúcich kúpeľoch, môže zvýšiť telesnú teplotu tela a môže ovplyvniť produkciu spermií.
4. Rakovina a jej liečba
Škody dokáže narobiť aj rakovina spolu s jej liečbou vrátane ožiarenia alebo chemoterapie. Liečba rakoviny totiž môže zhoršiť produkciu spermií, niekedy až kriticky.
Riziká
Mnohé rizikové faktory pre mužskú aj ženskú neplodnosť sú rovnaké.
1. Vek
Ženská plodnosť rýchlo klesá po dosiahnutí veku 37 rokov.
Neplodnosť starších žien môže byť spôsobená počtom a kvalitou vajíčok alebo zdravotnými problémami, ktoré ovplyvňujú plodnosť.
Muži starší ako 40 rokov môžu byť menej plodní ako mladší muži a môžu mať vyššiu mieru určitých zdravotných stavov u potomstva, ako sú psychiatrické poruchy alebo určité druhy rakoviny.
2. Fajčenie
Fajčenie tabaku alebo marihuany oboma partnermi znižuje pravdepodobnosť tehotenstva. Fajčenie tiež znižuje možný prínos liečby plodnosti.
Potraty sú častejšie u žien, ktoré fajčia.
3. Alkohol
U žien nie je počas koncepcie alebo tehotenstva dovolené užívať alkohol. Vyhnite sa alkoholu, ak plánujete otehotnieť.
Používanie alkoholu zvyšuje riziko vrodených chýb a môže prispieť k neplodnosti. U mužov môže ťažké užívanie alkoholu znížiť počet a pohyblivosť spermií.
4. Nadváha
U žien s neaktívnym životným štýlom a nadváhou sa môže zvýšiť riziko neplodnosti. Počet spermií človeka môže byť tiež ovplyvnený, ak má nadváhu.
5. Podváha
Ženy ohrozené problémami s plodnosťou zahŕňajú ženy s poruchami príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia, a ženy, ktoré dodržiavajú veľmi nízko kalorickú alebo inak obmedzujúcu stravu.
6. Nedostatok pohybu
Nedostatočné cvičenie prispieva k obezite, čo zvyšuje riziko neplodnosti.
Menej často sa ovulačné problémy môžu spájať s častým namáhavým a intenzívnym cvičením u žien, ktoré nemajú nadváhu.
Diagnostika
Pred testovaním neplodnosti dokáže váš lekár porozumieť vašim sexuálnym zvyklostiam a môže z nich vychádzať. U niektorých neplodných párov nie je nájdená žiadna konkrétna príčina (tzv. nevysvetliteľná neplodnosť).
Hodnotenie neplodnosti môže byť drahé a niekedy zahŕňa nepríjemné postupy. Napokon, neexistuje žiadna záruka – dokonca aj po testovaní a poradenstve – že otehotniete.
Ako liečiť neplodnosť
Liečba neplodnosti závisí od veku pacienta, príčiny a dĺžky doby neplodnosti, ale aj od pohlavia.
U žien môže liečba zahŕňať lieky, instrauterinnú insemináciu IUI (umiestnenie zdravých spermií priamo do maternice) a chirurgický zákrok.
U mužov môže liečba zahŕňať zlepšenie životného štýlu, niektoré lieky alebo aj operácie, ktoré dokážu obnoviť plodnosť.
Existuje aj tzv. asistovaná reprodukcia, kedy sa doktori snažia o to, aby pár dospel k otehotneniu. Tu patrí už spomínaná IUI.
Kedy navštíviť lekára
Pri neplodnosti nie je potrebné vidieť lekára. Pokiaľ sa však pokúšate otehotnieť aspoň pol roka a stále nič, porozprávajte sa so svojím lekárom.
Použité zdroje: základné zdroje textu