Meléna
Meléna znamená nález dechtovo čiernej páchnucej stolice, ktorá je dôsledkom prítomnosti väčšieho množstva natrávenej krvi. Ide o veľmi závažný príznak, ktorý si v žiadnom prípade nezaslúži podcenenie. (Tento článok je určitým rozšírením článku o krvi v stolici, ktorý odporúčam prečítať tiež).
Meléna a jej príčiny
Príčinou melény je krvácanie do hornej časti tráviaceho traktu, tj. úseku od dutiny ústnej, cez pažerák, žalúdok až po hornú časť tenkého čreva.
Ak krv natečie do niektorej z týchto oblastí, stihne sa pri svojom prechode tráviacim traktom natráviť, tým získa čiernu farbu a charakteristický zápach.
Ak sa dostane krv do tráviaceho traktu až nižšie (tj. v spodnej časti tenkého čreva, v hrubom čreve a v konečníku), tak sa nenatrávi a v stolici nájdeme jasno červenú krv.
Meléna je závažná z toho dôvodu, že krvácanie do hornej časti tráviaceho traktu býva obvykle masívnejšieho charakteru než do dolného a človek z neho môže ľahšie vykrvácať.
Vlastné príčiny krvácania do horných častí tráviaceho traktu (a teda aj meléna) bývajú najčastejšie tieto:
1. Krvácanie do dutiny ústnej
Silnejšie krvácanie do dutiny ústnej sa môže prejaviť tmavo zafarbenou stolicou, ak je krv prehltnutá.
Osobne som sa s tým stretol s pacientom, ktorý niekoľko dní krvácal po zubárskom zákroku.
2. Varixy pažeráka
Varixy pažeráka sú rozšírené cievy v stene pažeráka, ktoré sú vyklenuté do dutiny pažeráka. Sú zvyčajne dôsledkom cirhózy pečene.
V takom prípade totiž krv len ťažko preteká pečeňou a obteká ju spojovacími žilami – bohužiaľ sa časť týchto žíl vyskytuje práve v stene pažeráka.
Pažerákové varixy sú smrteľne nebezpečné, pretože krvácanie z nich býva masívne a človeka bez lekárskej pomoci môžu spoľahlivo usmrtiť.
Okrem melény sa pri masívnom krvácaní z pažerákových varixov stretávame aj so zvracaním krvi.
3. Žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy sa môžu okrem iného prejaviť krvácaním a v takom prípade nájdeme čiernu krv v stolici.
4. Refluxná choroba
Refluxná choroba pažeráka sa ľudovo s určitou nepresnosťou označuje ako pálenie záhy. Ide o stav, keď sa kyslý žalúdočný obsah vracia do pažeráka a poškodzuje jeho stenu.
Zvyčajne to dotyčný necíti alebo to pociťuje ako ono už spomínané pálenie záhy.
Ak je sliznica pažeráka poškodená viac, môže začať krvácať. Meléna a zvracanie krvi môžu byť sprevádzajúcimi príznakmi tohto stavu.
5. Nádory horných častí tráviaceho traktu
Nádory v dutine ústnej, nosohltanu, rakovina pažeráka aj rakovina žalúdka sa môžu prejaviť krvácaním, ak pri svojom raste narušia niektorú z väčších ciev.
Patrila by sem teoreticky aj rakovina tenkého čreva, tá sa však vyskytuje veľmi zriedkavo. Tenké črevo však môže byť postihnuté metastázami iných nádorov.
6. Predávkovanie sa liekmi „riediacimi krv“
Medzi lieky, ktoré vedia riediť krv, patria Aspirín a jemu podobné protizápalové lieky, ďalej potom Heparín, Warfarín a nízkomolekulárne heparíny.
Najmä predávkovanie Warfarínom je častou príčinou krvácania u starších ľudí.
7. Melónový žalúdok
Jedná sa o vzácnejší stav súvisiaci s rozšírením slizničných ciev v dolnej časti žalúdka.
Odborne tomuto stavu hovoríme výplach antrálnej venektázie.
Väčšina prípadov melónového žalúdka sa nijako neprejavujú, ale v niektorých prípadoch krvácanie z rozšírených ciev môže spôsobiť vznik melény.
Prejavy melény
Klasická meléna má vzhľad čiernej dechtovitej stolice, ktorá nepríjemne páchne. Zápach je okrem farby taktiež dôležitým rozpoznávacím znakom.
Pri užívaní preparátov železa pri chudokrvnosti z nedostatku železa býva stolica aj čierna, ale zápach chýba. V tomto prípade však o melénu nejde!
Diagnostika
V prípade nálezu melény je nutné vyšetrenie per rectum – nález čiernej krvi na rukavici je veľmi varovný. Ďalej je nutné rýchle vyšetrenie tráviaceho traktu gastroskopicky.
Táto dostupná metóda v ideálnom prípade umožní prezrieť tráviaci trakt od pažeráka až po hornú časť tenkého čreva a v prípade potreby môže lekár pomocou endoskopického prístroja krvácajúce ložisko ošetriť.
Súčasťou vyšetrenia je aj odber krvi a jej laboratórne vyšetrenie. Najmä nás zaujíma množstvo červených krviniek a hemoglobínu.
V prípade zistenia veľkej krvnej straty je nutné ju opatrne nahradiť infúziami, či transfúziou.
Je však potrebné byť v doplňovaní opatrný – ak stratený objem doplníme príliš, tak sa krvácanie môže paradoxne ešte zhoršiť.
Liečba melény
Liečba sa líši podľa príčiny. V podstate platí, že v menej vážnych stavoch možno pacienta monitorovať a čakať, až krvácanie samo skončí.
Môžeme podávať lieky (zvyčajne vnútrožilovo), ktoré napomáhajú zastaviť krvácanie a prípadne vnútrožilne opatrne doplniť stratený objem krvi.
U žalúdočných vredov a poškodení pažeráka pri refluxe sa s dobrým efektom podávajú lieky znižujúce produkciu žalúdočnej kyseliny.
Pri väčšom krvácaní, ktoré akútne ohrozuje život, sa gastroenterológ pokúsi zastaviť krvácanie endoskopickým prístrojom. Niekedy je nutné odovzdať pacienta chirurgom, ktorí krvácanie zastavia operačne.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/melena
Použité zdroje: základné zdroje textu