Kŕče žuvacieho svalstva

Kŕče žuvacieho svalstvaKŕče žuvacieho svalstva sa týkajú najmä ochorení nervovej sústavy, ako je napríklad zápal nervu. Nie vždy ale ide o chorobu, pretože horčík je minerál, ktorý podporuje nervovo-svalovú činnosť. Preto sa jeho nedostatok spája najmä s kŕčmi svalov.

Žuvacie svaly sú tie svaly, ktoré majú za úlohu pohybovať sánkou. Medzi takéto svaly patria spánkový sval, žuvací sval a krídlové svaly.

Kŕče žuvacieho svalstva a ich príčiny:


1. Tetanus

Tetanus je infekčné ochorenie, ktoré sa v dnešnej dobe nevyskytuje, lebo sme proti nemu očkovaní. V minulosti však bežne spôsobovala smrť.

Pôvodcom ochorenia je baktéria, ktorá sa nazýva Clostridium tetani. Tá sa dostáva do organizmu cez pokožku, ktorá je poškodená alebo poranená. Usadí sa v tkanive, začne sa množiť a neskôr produkuje aj toxickú látku, ktorá sa nazýva tetanotoxín.

Tetanotoxín potom prechádza do krvi a odtiaľ až k nervovým bunkám, ktoré začne napadať.

Neuróny sú tým pádom viac dráždené, čo vedie k mnohopočetným nervovým vzruchom. Preto dochádza predovšetkým ku kŕčom svalov (postihnuté môžu byť všetky priečne-pruhované svaly).

Niekedy sú tieto kŕče tak silné, že spôsobujú úplné znehybnenie. Najhoršou komplikáciou je však situácia, kedy tetanotoxín napadá neuróny, ktoré zabezpečujú prácu pľúc, čo vedie k nepríjemnej smrti.

2. Zápal trojklanného nervu

Zdravý človek má 12 hlavových párov nervov a medzi ne patrí aj trojklanný nerv. Presnejšie sa jedná o najväčší pár, a preto býva aj najčastejšie postihnutý.

Trojklanný nerv vychádza z mozgu a v oblasti spánku sa rozvetvuje (tri vetvy – čelová, lícna a spánková), a tak zabezpečuje mnoho úloh. Jeho podstatou je však zaisťovanie citlivosti tváre a priľahlých častí hlavy, vrátane žuvacích svalov.

Okrem toho zabezpečuje aj prenos vnemov z ústnej dutiny, nosovej dutiny a zubov.

Zápal trojklanného nervu je pomerne nepríjemným stavom, pretože pacient trpí silnými bolesťami, ktoré vystreľujú nielen do oblasti líca, spánku či čela, ale aj do oka, zubov, jazyka či krku.

Tieto bolesti prinútia pacienta prerušiť akúkoľvek činnosť a často ani nekonzumujú stravu.

Okrem toho sa objavujú aj brnenie a kŕče žuvacieho svalstva a to má taktiež vplyv na pacientovom príjme potravy. Jednou z častých príčinu zápalu trojklanného nervu je prievan alebo prechladnutie (typicky klimatizácia).

3. Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je veľmi nebezpečné dedičné ochorenie, pretože končí smrťou pacienta.

Podstatou choroby je postihnutie nervových buniek, ktoré po určitom čase začnú odumierať.

Preto je aj príznakov pomerne veľa. Medzi prvé však zaradíme zášklby v svaloch, ktoré sa neskôr menia na choreu (mimovoľné pohyby).

Keď už ale je odumretých neurónov väčšie množstvo, vznikajú kŕče svalov (teoreticky môže byť poškodený hociktorý priečne-pruhovaný sval), rozpad osobnosti a človek prestáva byť sebestačným. Pre ďalšie stádium je už charakteristická smrť pacienta.

4. Mozgová mŕtvica

Mozgová mŕtvica, alebo aj cievna mozgová príhoda, je v dnešnom svete časté ochorenia, na ktoré umiera podstatná časť starších ľudí.

Najjednoduchšie by sa dala definovať ako akútna porucha funkcie mozgu. K nej dôjde vtedy, keď sa preruší zásobovanie mozgu krvou (krv obsahuje veľmi potrebný kyslík, bez ktorého neuróny nemôžu pracovať).

Rozlišujeme dva typy mozgovej mŕtvice – ischemickú a krvácavú. U oboch sú typickými príznakmi bolesti hlavy, motanie hlavy, strata vedomia, demencia, poruchy pamäte, dezorientácia, strata reči, poruchy videnia, ochrnutie určitej časti tela alebo kŕče (tie môžu mať niekedy podobu aj epileptického záchvatu).

5. Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, pre ktoré je typický záchvat, kedy pacient náhle dostane kŕče svalov.

Je to z toho dôvodu, že pri epilepsii dochádza k vzniku takých buniek v mozgu, ktoré v určitej chvíli vyšlú elektrický signál, čo zabráni neurónom vykonávať svoju funkciu.

Okrem typických kŕčov sa vyskytujú aj zášklby v svaloch, trasenie alebo brnenie určitej časti tela či svalová slabosť. Ďalej sa epilepsia spája aj s dvoma termínmi – aura a status epilepticus.

6. Nedostatok horčíka

Horčík patrí medzi najdôležitejšie minerály pre živé organizmy. Je súčasťou viacerých metabolických procesov v tele a ovplyvňuje viac ako 300 enzýmov.

Ďalej má horčík za úlohu zdravie zubov, kostí a chrupaviek či zmiernenie únavy. Jednou z najšpecifickejších funkcií horčíka je ale podpora nervovo-svalovej činnosti.

Horčík nielenže udržiava kyslík v bunkách (to sa prejaví napríklad neprítomnosťou svalovice po fyzickej námahe), ale zmierňuje aj kŕče svalov a uvoľňuje svalstvo.

Preto sa jeho nedostatok môže spájať s kŕčmi akéhokoľvek svalu. Okrem horčíka má podobné vlastnosti aj vápnik či sodík.

Diagnostika

Diagnóza bude určená na základe vašej anamnézy (rozhovor pacienta s lekárom, kedy pacient vysvetlí svoje ťažkosti).

Na základe spomenutých príznakov môže lekár vyhlásiť podozrenie na niektoré z ochorení. Preto sa môžu vykonávať vyšetrenia, ktoré podrobne popíšu váš stav. Jedná sa napríklad o vyšetrenia krvného obrazu, CT mozgu či magnetickej rezonancie.

Ako liečiť kŕče žuvacieho svalstva

Presná liečba závisí od príčiny, ktorá kŕče žuvacieho svalstva spôsobuje. Preto sa nemusíte diviť, že postačí iba užívanie doplnkov stravy, ktoré nahradia chýbajúci horčík, ale aj vápnik či sodík.

Ak kŕče spôsobuje tetanus, zrejme budete užívať lieky zo skupiny antibiotiká. Predtým je však nutné ošetriť poranenú kožu, cez ktorú sa dostala infekcia. Najlepším riešením tetanusu je prevencia – očkovanie.

Liečba zápalu trojklanného nervu má viacero metód – antivirotiká, antibiotiká, protizápalové lieky či chirurgický zákrok.

Epilepsia sa taktiež lieči liekmi, ale zo skupiny antiepileptiká. V prípade, že lieky nebudú dostačujúce, vykoná sa neurochirurgický zákrok.

Mozgová mŕtvica je nebezpečné ochorenie, na ktoré zomiera určitá časť starších pacientov. Preto úplná liečba ani neexistuje a u mnoho ľudí sa zdravotný stav už nevráti do normálu. Huntingtonova choroba patrí medzi neliečiteľné ochorenia.

Kedy navštíviť lekára

Kŕče žuvacieho svalstva by sme určite nemali zanedbať. Preto keď sa u vás vyskytujú už dlhšiu dobu, navštívte lekára.

Ak tak neurobíte, môžete riskovať nielen vznik neznesiteľnej bolesti, ale aj vznik nebezpečnej choroby.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button