Krátkodobé zastavenie dýchania
Krátkodobé zastavenie dýchania sa vyskytuje pri rôznych poruchách organizmu, ktoré ani nemusia priamo súvisieť s dýchacou sústavou. O aké poruchy sa jedná a v čom spočíva ich liečba sa dozviete práve v tomto článku.
Krátkodobé zastavenie dýchania a jeho príčiny:
1. Syndróm spánkového apnoe
Syndróm spánkového apnoe je jednou z najčastejších porúch spánku. Charakteristickými príznakmi choroby je chrápanie a krátkodobé zastavenie dýchania.
Chrápanie vzniká v dôsledku prekážky, ktorá znemožňuje prúdenie vzduchu. Následne dôjde k vibráciám štruktúr dutiny ústnej a nosohltanu.
Okrem toho môže táto prekážka aj uzavrieť dýchacie cesty. Avšak hovoríme tu iba o niekoľko sekundovom uzavretí, maximálne 30 sekúnd.
Tento stav sa môže opakovať viackrát za hodinu. Po znovuotvorení dýchacích ciest sa pacient prebudí s hlasitým nadychnutím.
Existuje niekoľko foriem tejto poruchy. Najčastejšou je ale obštrukčné spánkové apnoe a druhou je centrálne spánkové apnoe (problém je v centrálnej nervovej sústave).
Väčšia časť krátkodobého zastavenia dýchania sa vyskytuje v dôsledku obštrukčnej.
2. Vyrazený dych
Problémy s dýchaním súvisia aj s úrazom. Presnejšie sa jedná o vyrazený dych, s ktorým sa stretávajú najmä športovci (typicky u futbalistoch, ktorých silno zasiahne lopta do brucha či hrude).
Charakteristickým príznakom tohto úrazu je krátkodobé zastavenie dýchania alebo problém s nadýchom a oba vznikajú ako dôsledok reflexívneho kŕču dýchacích ciest a stiahnutím bránice.
Jedná sa iba o niekoľko sekundové poruchy a zväčša po 20 sekundách sa dýchacie cesty stabilizujú.
Netreba to však podceniť, pretože pri nešťastnom úraze môže dôjsť aj k zapadnutiu jazyka, čo spôsobí dlhú zástavu dýchania (kľudne aj udusenie).
3. Epilepsia
Epilepsia je neurologické ochorenie, ktorého podstatou je znemožnenie neurónom vykonávať svoju funkciu. Za tým všetkým stojí vznik takých buniek v mozgu, ktoré v určitej chvíli vyšlú elektrický signál.
Dôjde tak k postihnutiu neurónov, čo spôsobí typický epileptický záchvat. Jeho príznakmi sú najmä kŕče svalov, ale aj pád na zem, strata vedomia, zášklby v svaloch, trasenie alebo brnenie určitej časti tela či svalová slabosť.
Niekedy dochádza aj ku kŕčom svalstva, ktoré zabezpečuje dýchanie. Preto sa môže vyskytnúť aj krátkodobé zastavenie dýchania, ktoré však trvá iba počas epileptického záchvatu.
Ďalej sa epilepsia spája aj s dvoma termínmi – aura a status epilepticus.
4. Porucha acidobázickej rovnováhy
Pod pojmom acidobazická rovnováha rozumieme stav, kedy je rovnováha medzi tvorbou a neutralizáciou kyselín a zásad v organizme.
Iným názvom ide o udržanie normálneho pH, čo zodpovedá hodnote 7,4. Ak je táto hodnota iná, má to rôzne závažné následky – acidózu a alkalózu.
Dotkne sa to najmä vlastností bielkovín, enzýmov a membrán, ďalej sú narušené metabolické procesy, dýchanie a dochádza k rozvratu vnútorného prostredia.
Preto poznáme dve formy acidózy a alkalózy. Prvá je metabolická (prítomnosť poruchy metabolických dejov) a druhá je respiračná (prítomnosť poruchy dýchania). Respiračná forma sa spája aj so zmenou rytmu dýchania či menšími pauzami v dýchaní.
5. Hyperventilácia
Hyperventilácia je stav, ktorý sa vyskytuje častejšie u žien. Jedná sa o zrýchlené nadmerné dýchanie, ktoré je vyvolané stresom, emóciami či úzkosťou.
Príznakmi hyperventilácie sú svalová slabosť, búšenie srdca či motanie hlavy.
Nadmerné dýchanie vedie aj k zmenám vnútorného prostredia, kedy dochádza k zvýšeniu pH (alkalóza).
To sa následne spája so znížením hladiny vápnika krvi, čo vedie k brneniu určitej časti tela. Brnenie sa však časom mení na kŕče, ktoré môžu byť prítomné aj v dýchacích svaloch.
Diagnostika
Diagnóza sa robí na základe vašej anamnézy, kedy podrobne vysvetlíte ťažkosti, ktoré vás trápia, vrátane prítomných príznakov.
Tieto príznaky pomôžu lekárovi zistiť presnú príčinu.
Niekedy sa vykonávajú aj vyšetrenia, napríklad pri rozvrate vnútorného prostredia sa vykonáva vyšetrenie krvného obrazu a pri epilepsii zase CT mozgu či magnetická rezonancia.
Ako liečiť krátkodobé zastavenie dýchania
Výber liečby spočíva v diagnóze. Pri vyrazenom dychu je potrebné pacientovi zabezpečiť dýchanie. To sa vo väčšine prípadov samo vráti do pol minúty.
Ak ale človek upadne do bezvedomia, bude potrebné vykonať umelé dýchanie a zavolať lekársku pomoc.
Komplikáciou je aj zapadnutý jazyk. V takomto prípade je nutné ho dať na pôvodné miesto, pretože jazyk by zabraňoval pacientovi v dýchaní, čo by v konečnom dôsledku viedlo až k uduseniu.
Syndróm spánkového apnoe sa lieči niekoľkými metódami. Prvou je chirurgický zákrok, kedy sa odstráni prekážka v dýchacích cestách. Druhou, ale menej často je laserový zákrok, ktorý zabráni vzniku vibrácií v ústnej dutine.
Tretia metóda spočíva v nasadení dýchacej masky na noc, ktorá udržiava vzduch pod vyšším tlakom (to vedie k rozšíreniu dýchacích ciest).
Epilepsia sa najčastejšie lieči liekmi zo skupiny antiepileptiká. V prípade, že lieky nebudú dostačujúce, vykoná sa neurochirurgický zákrok. Porucha acidobázickej rovnováhy sa musí čo najskôr liečiť, no na to je potrebné zistiť presnú príčinu.
Ešte však spomeniem, že správne pH udržiavajú aj niektoré minerály (napríklad sodík či chlór). Pri hyperventilácií je potrebné pacienta upokojiť, aby sa jeho dýchanie dalo do normálu. Na to často poslúži aj nejaké vrecko, ktoré sa priloží k ústam a pomocou neho pacient dýcha.
Kedy navštíviť lekára
Krátkodobé zastavenie dýchania sa pomerne často vyskytuje a môže so sebou niesť aj komplikácie. Preto nedovoľte, aby ste ignorovali tento príznak.
Ak tak urobíte, môže dôjsť až k strate vedomia či k uduseniu. Lekára sa teda odporúča navštíviť vtedy, keď sa zástava dýchania vyskytuje v priebehu krátkej doby viac ako raz (neplatí pri vyrazenom dychu či hyperventilácii).
Použité zdroje: základné zdroje textu