Erythema nodosum

Erythema nodosumErythema nodosum [erythema nodózum] je pomerne zaujímavý kožný útvar, ktorý možno skôr chápať ako príznak rôznych chorôb než ako samostatnú chorobu. Toto ochorenie je zápalové postihnutie podkožných tkanív vrátane tukového tkaniva a má podobu vystupujúcich začervenaných hrbolčekov, ktoré majú viac-menej kruhový tvar a neostré ohraničenie od okolia. Najbežnejšími miestami výskytu sú predkolenia a lakte, taktiež súvisí so zápalovými procesmi v tele a sprevádza rad infekčných i neinfekčných zápalov.

Erythema nodosum zvyčajne samovoľne vymizne do niekoľkých týždňov a nelieči sa, prípadne je jeho liečbou terapia základného vyvolávajúceho ochorenia.

Príčiny Erythemy nodosum:


1. Infekcia

Erythema nodosum sa môže objaviť u mnohých infekcií, pomerne typické je pri infekciách spôsobených baktériami zo skupiny streptokokov (napr. infekcia horných dýchacích ciest vrátane angíny).

Výskyt erythemy nodosum je popisovaný aj u niektorých vírusových infekcií (EBV vírusové infekcie) a u tuberkulózy.

2. Nádorové ochorenia

Erythema nodosum sa môže stať prvou známkou pokročilého nádorového ochorenia a býva obrazom celkovej zápalovej reakcie organizmu na tumorózny proces.

Môže ísť prakticky o akýkoľvek nádorový proces, knižne je vysoký výskyt erythemy nodosum popisovaný napríklad u Hodgkinovho lymfómu.

3. Autoimunitné procesy

Autoimunitné choroby sú typické napadnutím našich vlastných tkanív naším vlastným imunitným systémom.

Môže ísť prakticky o akékoľvek choroby z tejto skupiny, napríklad o idiopatický črevný zápal (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), sarkoidózu alebo o Behcetov syndróm.

4. Lieky

Táto choroba bola popisovaná aj po požití niektorých liečiv ako sú napríklad preparáty hormonálnej antikoncepcie a antibiotiká.

5. Neznáme príčiny

Asi v tretine prípadov nie je u erythemy nodosum jasná vyvolávajúca príčina a nikdy sa ju nepodarí určiť.

V týchto prípadoch často dochádza k vymiznutiu ložísk a úprave stavu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/erythema-nodosum

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button