Všeobecná medicína

Choroby v odbore všeobecná medicína:Vyšetrenia v odbore všeobecná medicína:
abstinenčný stav

Abstinenčné príznaky pri alkoholizme

Abstinenčný stav alebo inými slovami abstinenčné príznaky pri alkoholizme patria do skupiny odvykacích stavov, ktoré môžu nastať pri všetkých návykových látkach. Ich priebeh môže byť niekedy veľmi ťažký s psychickými a fyzickými príznakmi. Viac podrobnosti o týchto príznakoch sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny abstinenčných príznakov pri alkoholizme Abstinenčné príznaky pri alkoholizme sa objavujú u …

Abstinenčné príznaky pri fajčení

Abstinenčné príznaky pri fajčení

Abstinenčné príznaky pri fajčení sa objavujú pri dlhodobom fajčení. Fajčenie je možné považovať za užívanie návykovej látky, a preto sa nie je čomu diviť, keď sa pri jeho vysadení objaví odvykací stav. Príčiny abstinenčných príznakov pri fajčení Abstinenčné príznaky pri fajčení sa objavia čoskoro – do niekoľkých hodín až 1-2 dní – po tom, čo chronický …

achondroplázia

Achondroplázia

Achondroplázia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré postihuje najmä kostrový systém. Čo býva jej príčinou, aké sú jej prejavy, diagnostika a liečba? Viac sa dozviete v nasledujúcom  článku. Príčiny achondroplázie Príčinou sú mutácie (je ich viac typov), ktoré narušujú správny vývoj kostí. Tieto mutácie buď vzniknú v zárodku, alebo sú na plod prenesené od postihnutého …

Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie sú pomerne dobre známe skupiny vírusov, vyskytujúce sa na celom svete a sú zodpovedné za množstvo infekčných ochorení. Viac o prenose, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Prenos adenovirusov Adenovírusy sú najčastejšie prenášané vzduchom ako kvapôčková infekcia, ale sú možné aj iné spôsoby prenosu, ako je fekálno – orálny prenos a …

Afibrinogenémia

Afibrinogenémia

Afibrinogenémia je stav, pri ktorom v krvi (takmer alebo úplne) chýba zlúčenina známa ako fibrinogén. Fibrinogén je bielkovina, ktorá sa tvorí hlavne v pečeni a je absolútne nevyhnutná na správne zrážanie krvi. Zložitým komplexom reakcií známych ako koagulačná kaskáda dochádza k premene fibrinogénu na vláknitý fibrín a ten stabilizuje vznikajúcu krvnú zrazeninu. Viac sa dočítate …

afty

Afty

Afty sú vriedky, ktoré sa nachádzajú na sliznici dutiny ústnej, na perách a na jazyku. Neohrozujú síce na živote, ale sú dosť bolestivé a môžu obmedzovať človeka v príjme potravy a tekutín. Môžu sa vyskytovať izolovane alebo vo väčšom počte. Častý výskyt áft môže navyše súvisieť s inými chorobami. Príčiny áft Príčiny vzniku áft nie …

Alergia

Alergia

Problematika alergie je nesmierne dôležitá, pretože alergia sa v našej populácii vyskytuje veľmi často a v stále väčšej miere. Okrem toho je však problematika alergie veľmi zložitá a nie je ľahké o nej napísať nejaké ucelené rozprávanie. Najprv je nutné si osvetliť určité pojmy, ako je alergia, atopia a alergén. Alergia sama o sebe nie …

Alergická nádcha

Alergická nádcha

Alergická nádcha je zrejme najčastejšou chorobou vzniknutou na podklade alergickej reakcie. Každoročne obťažuje veľa ľudí a býva zdrojom mnohých smútkov. Čo by bolo vhodné o tomto probléme vedieť si povieme v tomto článku. Alergická nádcha a jej príčiny Príčinou je alergická reakcia, ktorá postihne bunky sliznice dutiny nosnej. Táto alergická reakcia vzniká kvôli kontaktu s určitým …

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus čiže dlhodobé a nadmerné užívanie alkoholických nápojov je extrémne rozšírený problém. Alkoholik (či alkoholička) na rozdiel od fajčiarov ničí iba svoje zdravie, na druhej strane má účinok alkoholu vplyv aj na ich rodinný a sociálny život a tak negatívne ovplyvňuje aj ich blízkych. Nebudeme tu rozoberať klasicky spomínané štádia opitosti, charakteristické typy alkoholikov a …

Alkoholové okienko

Alkoholové okienko

Určite sa prakticky každému niekedy stalo, že mal po alkohole ľudovo povedané „okno“ a nepamätal si, čo sa po nejakú dobu dialo. Odborná medicína používa spisovnejší termín alkoholové okienko a odborný názov pre tento stav je palimpsest. Klinický význam majú najmä opakované alkoholové okienka. Alkoholové okienko a jeho príčiny Príčinou je nárazové vypitie veľkého množstva alkoholu, …

amyloidóza

Amyloidóza

Amyloidóza je označenie pre chorobný stav, pri ktorom sa v rôznych orgánoch začne hromadiť bielkovinová zlúčenina zvaná amyloid, ktorú nie je naše telo schopné odbúravať. Existuje veľké množstvo týchto amyloidných bielkovín, niekoľko desiatok. Amyloidóza môže byť vrodeným ochorením, avšak častejšie sú chorobné stavy, ktoré sú spojené so vznikom amyloidózy počas života. Aké príznaky sa objavujú …

angioedem

Angioedém

Angioedém je stav, ktorý je spojený s opuchom množstva tkanív, najmä podkožia. Tento stav môže byť aj život ohrozujúci pokiaľ dôjde k opuchu dýchacích ciest. Viac o príčinách angioedému, jeho liečbe a diagnostike sa dočítate v nasledujúcom článku.  Príčiny angioedému Angioedém má dve základné formy – vrodenú a získanú. Vrodený (hereditárny) je spôsobený genetickou chybou. …

Antrakóza

Antrakóza

Antrakóza je znakom stavu, v ktorom sú častice uhoľného prachu uložené v pľúcnom tkanive. Nie je to v podstate samotná choroba, ale je to dôkaz, že osoba nebola v zdravom prostredí. Možno povedať, že u jedincov s antrakózou je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie ochorenie pľúc. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa …

Babezióza

Babezióza

Babezióza je menej známe infekčné parazitárne ochorenie, ktoré sa môže prejavovať viacerými rozličnými príznakmi a je pomerne ťažké ho správne diagnostikovať. Preto si o ňom aspoň niečo málo povedzme. Čo toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Babezióza a jej príčiny …

Bechterevova choroba

Bechterevova choroba

Bechterevova choroba čiže ankylozujúca spondylitída je ďalšia z niekoľkých autoimunitných chorôb. Postihuje najmä mužov a býva často zistená v relatívne mladom veku. Ak nie je liečená, tak môže výrazne zhoršiť kvalitu života chorého a môže z neho urobiť aj invalida. Bechterevova choroba a jej príčiny Bechterevova choroba je klasická autoimunitná choroba a jej vznik je v …

bodnutie včelou

Bodnutie včelou

Bodnutie včelou je v letných mesiacoch pomerne časté a do značnej miery pri ňom platí to isté ako pri uštipnutí osou či sršňom. Jed tohto hmyzu síce nie je príliš silný, ale napriek tomu môže spôsobiť vážne príznaky vrátane smrti. Jed v bodnutí včelou Pre nepríjemnosť s názvom bodnutie včelou (osou, sršňom) sa nám do …

Časté röntgenovanie

Časté röntgenovanie

Radiačné žiarenie na naše telá v malých dávkach pôsobia každý deň. Môžu sa však vyskytnúť situácie, keď sme vystavení oveľa vyšším dávkam žiarenia, než je bežné. Jadrové havárie sú veľmi zriedkavé (pochopiteľne s výnimkou Japonska a Ukrajiny), jadrová vojna v dnešnej dobe snáď tiež bezprostredne nehrozí. Vystavovanie sa abnormálne vysokým dávkam žiarenia je v našej …

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom „Cat Scratch Disease“. Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a …

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia je označením pre stav, ktorý vzniká po vystavení organizmu ionizujúcemu žiareniu. Choroba je prejavom akútneho poškodenia buniek žiarením, ktoré vedie k ich smrti. Je dôležité si uvedomiť, že tkanivá sú voči žiareniu tým citlivejšie, čím rýchlejšie sa ich bunky množia (Toho sa pochopiteľne využíva v ožarovanie pacientov s nádorovými chorobami, pretože bunky …

Chrípka

Chrípka

Chrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda obyvateľov. Hoci je jej priebeh väčšinou len obťažujúci, chrípka môže byť nebezpečná a mnoho chorých (najmä oslabených jedincov a starých ľudí) na chrípku umiera. Chrípka a jej príčiny Príčinou chrípky je chrípkový vírus čiže vírus influenzy. Vírus sa šíri kvapôčkami a zdrojom je …

Cluster headache

Cluster headache

Cluster headache [klaster hedejk] je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou hlavy. Aké sú príčiny tejto bolesti, ako sa presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Postihuje skôr muža a je veľmi nepríjemná, povedzme si teda o nej niečo bližšie. Cluster headache príčiny Presná príčina a mechanizmus vzniku bolesti pri cluster headache nie je jasný. …

Cudzie teleso v uchu

Cudzie teleso v uchu

Cudzie teleso v uchu je problém, s ktorým sa stretávame najčastejšie v detskom veku. Niektoré cudzie telesá môžu v uchu zostať relatívne dlho nepovšimnuté, iné však spôsobujú klinické ťažkosti, ktoré si vynútia urýchlené odstránenie telesa lekárom. Cudzie teleso v uchu a jeho príčiny Cudzie teleso sa v uchu najčastejšie objaví u malého dieťaťa, ktoré si …

dekompresná choroba

Dekompresná choroba

Dekompresná choroba je tiež bežne známa ako kesonová choroba a týka sa najmä potápačov. Ide o stav značne nebezpečný, ktorý môže postihnutého ľahko usmrtiť. Dekompresná choroba, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, aká je jej liečba a aká je prevencia proti tejto chorobe? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Dekompresná choroba a jej …

Delírium

Delírium

Delírium by sa dalo do slovenčiny preložiť ako náhly záchvat zmätenosti. Jedná sa bohužiaľ o stav častý, a to zvlášť v zdravotníckych zariadeniach. Povedzme si o ňom niečo viac. Delírium a jeho príčiny Pretože delírium je nešpecifická reakcia na akékoľvek poškodenie mozgu, priame alebo nepriame, sú príčiny vzniku delíria mnohoraké. Popri úrazoch hlavy, expanzívnych vnútrolebečných …

delírium tremens

Delírium tremens

O delíriu sme spracovali všeobecný článok, v ktorom uvádzame, že ho možno definovať ako záchvat zmätenosti. Delírium je celkovo typické pre starších pacientov, ktorí sa v nočných hodinách ocitnú v cudzom prostredí, napríklad v nemocnici. Delírium tremens je špeciálny podtyp delirantného stavu, ktorý úzko súvisí s alkoholizmom. Delírium tremens a jeho príčiny Tento stav typicky vzniká …

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna (DMO) je stav, ktorý by sa dal opísať ako trvalé a nezhoršujúce sa postihnutie pohyblivosti človeka, ktoré bolo spôsobené jednorazovým poškodením mozgu. Aké sú príčiny detskej mozgovej obrny, ako sa presne prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny detskej mozgovej …

Detská obrna

Detská obrna

Detská obrna je odlišné ochorenie od detskej mozgovej obrny. Detská obrna je infekčné ochorenie, ktoré sa odborne označuje ako poliomyelitída a v dnešnej dobe sa v SR už nevyskytuje. Celosvetovo sa s ním však môžeme stále stretnúť v zaostalých štátoch. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Detská obrna a jej …

Drakunkulóza

Drakunkulóza

Drakunkulóza je parazitárne infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené niektorými exotickými červami. U nás sa síce drakunkulóza nevyskytuje, môžeme sa s ňou však stále stretnúť na území Afriky a Ázie. Dodajme však, že za posledné desaťročie došlo celosvetovo k dramatickému zníženiu počtu infikovaných.  Príčiny vzniku drakulózy Vyvolávajúcou príčinou drakunkulózy je červ, ktorý sa volá vlasovec medinský. …

Echinokok

Echinokok – pásomnica líščia

Echinokok je parazit spôsobujúci veľmi vzácne a vážne ochorenie – echinokokózu. Jeho výskyt je relatívne vzácny, avšak sa s ním môže každý lekár niekoľkokrát za život stretnúť. Príčiny vypuknutia choroby Echinokok patrí do skupiny pásomníc, slovensky sa mu hovorí pásomnička pečeňová, alebo tiež pásomnica líščia. Typicky napáda šelmy psovité, ako je líška a pes. Všetci …

Fajčenie

Fajčenie

Fajčenie tabakových výrobkov je problém moderného veku. Fajčenie nie je nič iné ako drogová závislosť (v tomto prípade na nikotíne), bohužiaľ na rozdiel od závislostí iných poškodzuje fajčenie aj zdravie ostatných ľudí. Nikotín z cigaretového dymu sa inhaluje, vstrebáva v pľúcach a krvou dostáva do mozgu. To by zdravotne až tak veľmi nevadilo. Problémom je, …

Febrilné kŕče

Febrilné kŕče

Febrilné kŕče  sú pomerne dramaticky vyzerajúcim stavom, ktorý vzniká typicky u malých detí v batoľaťom a predškolskom veku. Aké sú príčiny tohto stavu? Ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny febrilných kŕčov Febrilné kŕče sa objavujú u detí do piatich rokov a bol spozorovaný častejší rodinný výskyt, čo podporuje teórie o …

Fóbia

Fóbia

Fóbia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je extrémne rozšírené. Slovo fóbia vychádza z gréckeho slova phobos, čo znamená strach. Ide o strach z konkrétnych objektov alebo situácií. Fóbiu netreba viac predstavovať, nejakú má prakticky každý z nás – veľmi časté sú fóbie z konkrétnych zvieracích druhov. Fóbia a jej príčiny U fóbií je veľmi ťažké …

hemofil

Hemofil

Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …

Horúčka Dengue

Horúčka Dengue

Horúčka Dengue je vážne infekčné tropické ochorenie, ktoré môže v niektorých prípadoch prebiehať pod obrazom smrteľne nebezpečnej krvácavej horúčky (tj. ochorenie podobné Ebole a iným podobným infekciám). Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny horúčky Dengue Horúčka Dengue je spôsobená …

Hyperventilácia

Hyperventilácia

Hyperventilácia (nadmerné dýchanie) je stav, s ktorým sa lekári na internej ambulancii stretávajú pomerne často. Hyperventilácia vzniká častejšie u žien, nie je nebezpečná, ale ide o častý dôvod privolanie si záchranky a návštevy lekára. Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Hyperventilácia a jej príčiny Príčinou je najčastejšie stresujúca …

Hypokalcémia

Hypokalcémia (nízky vápnik)

Hypokalcémia čiže znížená koncentrácia vápnika v krvi môže byť veľmi závažný stav s možnými komplikáciami. Pred uvedením príčin tohto stavu je nutné spomenúť niekoľko informácií o význame vápnika a o udržiavanie jeho koncentrácii v krvi. Vápnik sa v krvi nachádza v koncentrácii 2.2 až 2.6 milimólov na liter, pričom asi polovica tohto množstva je voľná …

Hypokaliémia

Hypokaliémia (nízky draslík)

Hypokaliémia označuje stav, keď je znížená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka pod 3,8 mmol/liter, hovoríme o …

Hyponatrémia

Hyponatrémia (nízky sodík)

Hyponatrémia znamená nízku hladinu sodíka v krvi. Sodík je jedným z najdôležitejších iónov v našom organizme a v relatívne veľkých koncentráciách sa nachádza v krvnom sére. Bežná hladina sodíka v sére sa pohybuje približne medzi 135-145 milimólov na liter. Pokles pod toto rozmedzie označujeme ako hyponatrémia, naopak vyššie hodnoty sodíka označujeme ako hypernatrémia. Dôležité je …

invaginácia čreva

Invaginácia čreva

Invaginácia čreva je relatívne závažný stav, pri ktorom dôjde k priškrteniu časti čreva a tento úsek môže aj odumrieť. Aké sú príčiny vzniku tohto priškrtenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko dôležité o tomto stave sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny invaginácie čreva Pri ochorení s názvom invaginácia čreva sa úsek čreva …

Jačmenné zrno

Jačmenné zrno

Jačmenné zrno (odborne latinsky hordeolum) je pomerne častým problémom, ktorý riešia oční lekári. Nie je nebezpečné, ale zvyčajne spôsobuje chorému niekoľko ťažkostí. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba jačmenného zrna? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny jačmenného zrna Podstatou problému je upchatie mazových žliazok alebo potných žliazok v oblasti očného viečka. Dôjde …

Kinetóza

Kinetóza je nepríjemne vnímaný stav, ktorý je klasicky spojený s cestovaním v dopravných prostriedkoch. Kinetóza postihuje najčastejšie deti, vyskytovať sa však môže prakticky u kohokoľvek. Niektorí ľudia sú ku kinetóze náchylní, niektorí naopak veľmi odolní. Kvôli čomu tento stav vzniká, ako sa presne prejavuje a ako ho liečiť, a ešte lepšie – ako mu predchádzať? Všetko …

kosáčikovitá anémia

Kosáčikovitá anémia

Kosáčikovitá anémia je vrodená, geneticky podmienená choroba, ktorá je rozšírená najmä v Afrike a v Severnej Amerike, kam prišla s africkými černochmi. U nás sa takmer nevyskytuje. Príčiny kosáčikovitej anémie Kosáčikovitá anémia je vrodená genetická mutácia, ktorá spôsobí, že postihnutý jedinec má v červených krvinkách iný typ hemoglobínu než normálny zdravý človek. Tento zmutovaný hemoglobín …

kvasinkové ochorenia úst

Kvasinkové ochorenia úst

Kvasinkové ochorenia úst sú relatívne bežnou formou infekčného plesňového ochorenia. Samo o sebe je to relatívne banálnym problémom, ale môže poukazovať na prítomnosť iných a niekedy aj vážnych ochorení. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako presne sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kvasinkového ochorenia úst Kvasinkové …

Laryngospazmus

Laryngospazmus

Laryngospazmus (laryngospazmus) je potenciálne nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť náhle udusenie. Názov vychádza zo slova larynx (hrtan) a spazmu (svalový sťah), ide totiž o silný a náhly sťah svaloviny hrtana vrátane svaloviny hlasiviek. Príčiny laryngospazmu Výskyt Laryngospazmu je našťastie vzácny. Niekedy vzniká z nejasných príčin, alebo môže byť súčasťou alergických reakcií. Pri laryngospazme môžu dýchacie …

leptospiróza

Leptospiróza

Leptospiróza je infekčné ochorenie, ktorým sa človek zvyčajne nakazí od zvierat. Ochorenie je relatívne časté a vyskytuje sa prakticky celosvetovo. Väčšina prípadov prebieha pomerne mierne, sú však popisované aj závažné priebehy leptospirózy. Leptospiróza, čo všetko presne ju môže spôsobiť, ako sa táto choroba prejavuje, a ako ju môžeme diagnostikovať? Ako postupovať pri liečbe? Viac podrobnosti …

lipodystrofia

Lipodystrofia

Lipodystrofia je termín označujúci poruchu tukového tkaniva. Môže ísť o narušený metabolizmus tukového tkaniva a-alebo jeho rozloženie. Rozlišuje sa viac typov lipodystrofie, uvedené sú aspoň tie najčastejšie. Príčiny lipodystrofie: 1. Vrodenosť Táto skupina ochorení patrí medzi relatívne vzácne genetické ochorenia, kedy rôzne vrodené genetické mutácie vedú k narušeniu metabolizmu tukového tkaniva. U ľudí s týmito …

Lipóm

Lipóm

Lipóm vychádza zo slova lipos, čo znamená po grécky tuk, a z koncovky -om, ktorá je v medicíne často používaná v názvoch nádorov. Je to teda nádor vychádzajúci z tukového tkaniva, je však benígny čiže takmer neškodný. Častejšie sa vyskytuje u vyšších vekových vrstiev, nie je však vylúčený v žiadnom veku. Príčiny vzniku lipómu Príčiny …

listerióza

Listerióza

Listerióza je označením pre skupinu infekčných chorôb, ktoré majú rovnakého vyvolávateľa – baktériu známu ako Listeria monocytogenes [Listérija monocytogenes]. Týchto chorôb je mnoho, od banálnych až po život ohrozujúce. Zvláštne nebezpečenstvo predstavujú listérie pre tehotnú ženu. Našťastie sú v dnešnej dobe listériové infekcie stále vzácnejšie. Príčiny listeriózy Listérie sú tyčinkové baktérie žijúce v tráviacom trakte …

malária

Malária

Malária je jedno z najrozšírenejších infekčných ochorení na svete. V Slovenskej republike sa prakticky nevyskytuje, Slováci sa ňou však môžu nakaziť pri cestách do zahraničia a vo vzácnych prípadoch sa choroba vyskytne u ľudí žijúcich blízko veľkých letísk, čo bude vysvetlené neskôr. V afrických štátoch sa jedná o chorobu bežnú a nezriedka sa na ňu …

mastocytóza

Mastocytóza

Mastocytóza sa označuje ako ochorenie, ktoré je charakterizované excesívnym nahromadením mastocytov v rôznych orgánoch a telesných tkanivách. Mastocyt alebo heparinocyt je bunka, ktorá sa vyskytuje v ľudskom tele v rôznych tkanivách, ale najčastejšie v koži a v tráviacej sústave. Tieto bunky sú súčasťou imunitného systému (systému obranyschopnosti organizmu). Sú produkované kostnou dreňou a putujú do …

mediokalcinoza

Mediokalcinóza

Mediokalcinóza je označenie pre pomerne prirodzený proces, pri ktorom sa v stene tepien ukladá vápnik. K ukladaniu dochádza v strednej časti tepnových stien, ktorá sa označuje ako „media“ preto sa toto ochorenie nazýva mediokalcinóza. Príčiny mediokalcinózy Toto ochorenie je v podstate degeneratívny proces, ktorý sa objavuje u starších ľudí a jeho riziko rastie s vekom. Vyšší …

mentálna anorexia

Mentálna anorexia

Mentálna anorexia je pomerne časté psychiatrické ochorenie týkajúce sa najmä dospievajúcich dievčat, vyskytnúť sa však môže aj u chlapcov. Spolu s bulímiou ide o jednu z najvýznamnejších foriem porúch príjmu potravy. Mentálna anorexia má na dospievajúci organizmus devastujúce účinky a môže viesť k závažnému narušeniu telesného i psychického vývoja. Vo svojom dôsledku môže extrémne vyhladovanie …

migréna

Migréna

Migréna sa prejavuje záchvatovými bolesťami hlavy. Vyskytuje sa u mužov aj u žien, u žien však častejšie – predpokladá sa, že až jedna z piatich žien v Slovenskej republike migrénou trpí. Migréna sa môže objavovať niekoľkokrát do mesiaca a môže výrazne zhoršiť kvalitu života. Príčiny migrény Na vzniku choroby hrá úlohu genetický predpoklad. Presná príčina sa …

Mukokéla

Mukokéla

Mukokéla je ohraničené ložisko nahromadeného hlienu v tele. Nie je nebezpečná, ale môže svojim rastom spôsobovať rôzne nepríjemné príznaky. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Príčiny mukokely Mukokéla vzniká najčastejšie vtedy, keď dôjde k narušeniu odtoku hlienu z niektorej žľazy, ktorej sekrét sa začne hromadiť a postupne sa vytvára hlienová …

Myoglobinúria

Myoglobinúria

Myoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, (funguje ako zásoby kyslíka). Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku. Myoglobinúria a jej príčiny …

Nadbytok fosfátov

Nadbytok fosfátov

Fosfor sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie vo forme fosfátových iónov. Koncentrácia fosfátov v krvi je za normálnych okolností udržiavaná pomerne v úzkom rozmedzí (približne 0.65-1.6 milimólov na liter) a jej odchýlky ako označované aj ako nadbytok fosfátov spôsobujú rôzne príznaky. Metabolizmus fosfátov pomerne úzko súvisí s metabolizmom kostnej hmoty, s metabolizmom vápnika a s …

Nádcha

Nádcha

Nádcha (odborne rhynitída [rinitýda]) je zápalové ochorenie nosovej dutiny. Ide o bežné ochorenie, ktorým pravidelne trpí väčšina z nás, niektorí aj viackrát ročne. Ako sa toto ochorenie prejavuje, čo ho spôsobuje a ako ho diagnostikovať? Ako nádchu liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny vzniku nádchy Väčšinou sa jedná o infekčné zápaly vírusového …

Nedostatok bielkovín

Nedostatok bielkovín

Nedostatok bielkovín je celosvetovo pomerne častý problém, ktorý so sebou nesie veľa závažných komplikácií. Bielkoviny sú totiž jednou zo základných živín a predstavujú pre naše telo stavebný materiál. Bielkoviny okrem toho fungujú aj ako naše enzýmy a zúčastňujú sa imunitných reakcií. Ich nedostatok preto logicky vedie k rozvratu celého organizmu. Nedostatok bielkovín a jeho príčiny …

Nedostatok chlóru

Nedostatok chlóru

Chlór je pre náš organizmus nevyhnutný chemický prvok, ktorý sa podieľa na udržaní vnútorného prostredia a podieľa sa aj na správnom trávení. Za normálnych okolností nemáme s nedostatkom chlóru problémy, v dostatočnom množstve ho prijímame v soli (soľ je chemicky chlorid sodný – NaCl). Nedostatok chlóru a jeho príčiny Nedostatok chlóru môže vzniknúť pri nadmerných …

Nedostatok chrómu

Nedostatok chrómu

Hoci sa to nezdá, má aj prvok ako je chróm v organizme svoju úlohu. Má význam pre správnu funkciu mozgu, nervov a metabolizmu glukózy. V tele sa vyskytuje len v stopovom množstve a jeho odporúčaný denný príjem sa udáva len okolo 30 mikrogramov. Medzi potraviny bohaté na chróm patria napríklad obilniny, kávové zrná, orechy, brokolicu. …

Nedostatok fosforu

Nedostatok fosforu

Fosfor je prvok, ktorý má pre náš organizmus nevyhnutnú funkciu. Spolu s vápnikom je totiž vo forme fosforečného iónu (fosfátu) stavebným prvkom kostí a zubov. V potrave sa pomerne veľké množstvo fosforu vyskytuje v mäse, mlieku, vajciach a strukovinách. Nedostatok fosforu, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať? …

Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíka

Horčík (odborne magnézium) je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje v relatívne malom množstve, napriek tomu ho však potrebujeme a jeho znížené hodnoty môžu viesť k sérii ťažkostí. Teraz si povedzme niekoľko informácií o hlavných príčinách, príznakoch, diagnostike a liečbe tohto nedostatku. Nedostatok horčíka, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako …

Nedostatok imunoglobulínu A

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA)

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA) je vrodené ochorenie, ktoré síce môže spôsobiť rôzne komplikácie, ale nie je vyložene nebezpečné. Imunoglobulín A je typ protilátok, ktoré sú zodpovedné za slizničnú imunitu, tj. obranu slizníc proti mikroorganizmami. Teraz si povedzme niekoľko informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Nedostatok imunoglobulínu A a jeho príčiny Príčinou sú vrodené genetické mutácie, ktoré …

Nedostatok jódu

Nedostatok jódu

Jód je pre náš organizmu veľmi dôležitý prvok, pretože je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré majú vplyv na vývoj organizmu človeka a na jeho energetický metabolizmus. Nedostatok jódu, aké sú jeho príčiny a prejavy a ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Jód sa v pomerne veľkom množstve nachádza v morských rybách, vo vajciach …

Nedostatok kremíka

Nedostatok kremíka

Kremík je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v malom množstve. Má však význam pre kostný metabolizmus, ovplyvňuje kvalitu novoutvoreného spojivového tkaniva, spomaľuje proces starnutia (pomáha brániť oxidačnému stresu) a chráni kardiovaskulárny systém. Nedostatok kremíka, čo môže tento stav spôsobiť a ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Kremík sa v potrave …

Nedostatok medi

Nedostatok medi

Meď je z hľadiska ľudského organizmu iba stopový prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje v minimálnom množstve. Napriek tomu má však nezastupiteľný význam pre správnu funkciu nervov a krvotvorbu, a preto jej nedostatok, hoci veľmi vzácny, so sebou nesie určité komplikácie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, diagnostike, prejavoch a liečbe tohto stavu …

Nedostatok minerálov

Nedostatok minerálov

V našom tele sa vyskytuje množstvo minerálov. Niektoré vo veľkom množstve a niektoré len v stopových hodnotách. Napriek tomu majú všetky svoj význam a nedostatok každého z nich vyvoláva rôzne chorobné stavy. Tieto stavy môžu byť spojené s poklesom koncentrácie minerálu v krvi, alebo s celkovým nedostatkom minerálov v tele. Nedostatok minerálov a jeho príčiny …

Nedostatok proteínu C

Nedostatok proteínu C

Nedostatok proteínu C je pomerne zriedkavé vrodené ochorenie, ktoré súvisí so zvýšeným zrážaním krvi. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto nedostatku. Nedostatok proteínu C a jeho príčiny Príčinou je vrodená porucha tvorby takzvaného proteínu C. Táto bielkovina tvorená v pečeni má v organizme význam pri zrážaní krvi. Proteín C …

Nedostatok proteínu S

Nedostatok proteínu S

Nedostatok proteínu S je zriedkavé vrodené ochorenie, ktoré súvisí so zvýšeným zrážaním krvi. Problematika je značne podobná nedostatku proteínu C. Teraz si povedzme hlavné informácia o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto nedostatku. Nedostatok proteínu S a jeho príčiny Nedostatok proteínu S môže byť dedičný alebo získaný. Dedičná forma znamená prítomnosť vrodenej mutácie, ktorá narúša …

Nedostatok selénu

Nedostatok selénu

Selén sa v organizme vyskytuje len v malom množstve (stopové množstvo), napriek tomu je však pre naše telo pomerne významný. Je to dôležitý antioxidant, to znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén je teda dôležitý v boji proti oxidačnému stresu. Väčšie množstvo selénu sa vyskytuje v rybách, vnútornostiach, vajciach …

Nedostatok vitamínov

Nedostatok vitamínov (hypovitaminóza)

Vitamíny sú pestrou skupinou chemických zlúčenín, ktoré majú v našom tele množstvo funkcií. Niektoré z nich tvoria enzýmy, ktoré umožňujú priebeh základných metabolických pochodov v tele a tým riadi metabolizmus základných živín, udržanie vnútorného prostredia, funkciu imunitného systému, krvnú zrážanlivosť a pod. Vitamíny majú spoločné to, že sme úplne, alebo čiastočne závislé na ich príjmu …

Nedostatok vitamínu A (axeroftol, retinol)

Ako sa nedostatok vitamínu A prejavuje, aké sú príčiny tohto nedostatku a ako mu predchádzať? Vitamín A je označenie pre zlúčeninu retinol, axeroftol. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, má význam pre zrak, imunitu a pre správnu funkciu povrchov slizníc. Vitamín A sa vyskytuje vo veľkom množstve v živočíšnych a rastlinných potravinách. Veľké množstvo je …

Nedostatok vitamínu B1

Nedostatok vitamínu B1 (tiamín)

Ako sa nedostatok vitamínu B1 prejavuje, ako mu predchádzať a aké sú príčiny tohto nedostatku? Vitamín B1 je označenie pre zlúčeninu tiamín. Je to vo vode rozpustný vitamín, ktorý si naše telo nevie vytvárať a musíme ho preto prijímať v potrave. Tiamín je súčasťou mnohých enzýmov potrebných pre metabolizmus základných živín a je dôležitý pre …

Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12

Chudokrvnosť spôsobená nedostatkom vitamínu B12 a nedostatkom kyseliny listovej nie je tak častá ako anémia z nedostatku železa, ale tiež sa vyskytuje a malo by sa o nej vedieť. Vitamín B12 čiže kobalamín je zlúčenina, ktorá je nutná k tvorbe nových buniek. V tejto funkcii mu pomáha kyselina listová. Pre erytrocyty, ktoré sa neustále tvoria …

Nedostatok vitamínu B2

Nedostatok vitamínu B2 (riboflavín)

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B2? Aké sú príčiny tohto nedostatku, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Vitamín B2 je označením pre zlúčeninu riboflavín. Človek ju nedokáže vytvárať a musí ju prijímať v potrave. Vyskytuje sa vo väčšom množstve v kvasniciach, orechoch, v mlieku, vajciach, v mäse a vo zvieracích …

Nedostatok vitamínu B3

Nedostatok vitamínu B3 (niacín, kyselina nikotínová)

Ako sa nedostatok Vitamínu B3 prejavuje a ako tomuto stavu predchádzať? Vitamín B3 je označením pre zlúčeninu niacín (kyselina nikotínová). Podobne ako ostatné vitamíny B-komplexu je aj niacín dôležitý pre metabolizmus základných živín a tvorbu energie v organizme. Vitamín sa vyskytuje najmä v kvasniciach, vnútornostiach, rybách a orechoch. Vitamín B3 podávaný vo vysokých dávkach pôsobí …

Nedostatok vitamínu B5

Nedostatok vitamínu B5 (kyselina pantoténová)

Vitamín B5 je označením pre zlúčeninu známu ako kyselina pantoténová. Patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode, naše telo ho nedokáže vytvárať, a sme preto nútení prijímať ho v potrave. Kyselina pantoténová je v potravinách veľmi rozšírená. Podobne ako ostatné vitamíny skupiny B je bohato zastúpená v kvasniciach, nájdeme ju aj v obilninách, vajciach, strukovinách …

Nedostatok vitamínu B6

Nedostatok vitamínu B6

Vitamín B6 je označením pre zlúčeninu pyridoxín. Túto látku si náš organizmus nie je schopný vytvárať a sme preto odkázaní na jej príjem v potrave. Pyridoxín je súčasťou mnohých enzýmov dôležitých pre správny metabolizmus aminokyselín a bielkovín. Rovnako ako ostatné vitamíny skupiny B je aj pyridoxín bohato obsiahnutý v kvasniciach, ďalej sa nachádza vo vajciach, …

Nedostatok vitamínu B9

Nedostatok vitamínu B9 (kyseliny listovej)

Ako sa nedostatok vitamínu B9 čiže kyseliny listovej prejavuje? A ako ho liečiť? Vitamín B9 je označenie pre látku známu ako kyselina listová. Naše telo ju nedokáže vytvárať, a preto ju musíme prijímať v potrave. Je to látka s veľkým významom, pretože sa zúčastňuje na veľkom množstve enzymatických reakcií v tele. Je dôležitá v metabolizme …

Nedostatok vitamínu C

Nedostatok vitamínu C

Vitamín C je iný názov pre kyselinu askorbovú. Táto zlúčenina sa radí do skupiny vitamínov preto, že ju podobne ako ostatné vitamíny ľudské telo nevie vyrobiť a musí ju prijímať v potrave. Čo všetko môže spôsobiť nedostatok vitamínu C a ako sa tento nedostatok prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Vitamín C je v našom …

Nedostatok vitamínu D

Nedostatok vitamínu D

Vitamín D je pomerne zaujímavá skupina zlúčenín, ktoré sa zaraďujú medzi látky rozpustné v tukoch. Zo skupiny majú význam najmä vitamín D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), ktoré prijímame v potrave. D2 sa nachádza v rastlinách (napr. huby) a D3 je živočíšneho pôvodu (rybí tuk, vajcia, mäso). Inak to s obsahom vitamínu D v potravinách moc …

Nedostatok vitamínu E

Nedostatok vitamínu E

Vitamín E je označenie pre celú skupinu zlúčenín známu ako tokoferoly a patria medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Má význam pre správnu funkciu nervov a v boji proti oxidačnému stresu, tj. pomáha likvidovať voľné kyslíkové radikály vznikajúce v našom organizme pri chemických reakciách. Tým sa zúčastňuje ochrany organizmu pred starnutím a predpokladá sa, že aj …

Nedostatok vitamínu K

Nedostatok vitamínu K

Vitamín K patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a je označením pre celú skupinu zlúčenín, ktoré majú veľký význam pre zrážanie krvi. Je to pomerne zvláštny vitamín, pretože ho nielen prijímame v potrave, ale vytvárajú ho aj baktérie našej črevnej mikroflóry. Z potravín sa vo veľkom množstve nachádza hlavne v zelenej zelenine (kel, kapusta, špenát, …

Nedostatok železa

Nedostatok železa – chudokrvnosť

Nedostatok železa je snáď najčastejšou príčinou vzniku anémie. Železo je nepostrádateľnou zložkou krvného farbiva, hemoglobínu. Keď nemáme železo, nebude sa vyrábať hemoglobín a máme problém. Hneď úvodom upozorňujeme, že všeobecný článok o chudokrvnosti čiže anémií nájdete tu. Naše telo obsahuje len cca 6 gramov železa, čo je hmotnosť asi tak jedného klinca. Je to málo, …

Nedostatok zinku

Nedostatok zinku

Zinok je chemický prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v malom množstve, napriek tomu však má význam a nedostatok zinku môže byť spojený s rôznymi ťažkosťami. Zinok sa totiž zúčastňuje celého radu metabolických reakcií v organizme. Väčšie množstvo zinku sa nachádza v mäse, v pečeni, kvasniciach, vajciach a mliečnych výrobkoch. Odporúčaný denný príjem …

Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeniny sú látky, ktoré sú schopné poškodiť tkanivo obličiek. Patria sem niektoré lieky, ale aj viacero iných zlúčenín. Teraz si povedzme hlavné informácie o ich účinkoch, dôsledkoch a liečbe.  Účinok nefrotoxických zlúčenín na obličky Presný mechanizmus účinku je u jednotlivých zlúčenín síce rôznych, ale dôsledok je obdobný – dôjde k poškodeniu drobných mikroskopických vývodných …

Niemann-Pickova choroba

Niemann-Pickova choroba

Niemann-Pickova [Nyman-Piková] choroba (nepliesť s Pickovou chorobou!) je skupina vrodených metabolických ochorení, ktoré sú pomerne vzácne a vyskytujú sa len asi u jedného človeka na 100-200 tisíc zdravých jedincov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčine, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Niemann-Pickova choroba a jej príčiny Ako bolo povedané vyššie, existuje viac typov Niemann-Pickovej …

nízky tlak

Nízky tlak (hypotenzia)

Nízky tlak (hypotenzia-zníženie tlaku krvi pod 105/65 mm Hg) môže byť spôsobený rôznymi príčinami – od pomalšej schopnosti krvného obehu prispôsobiť sa rýchlemu vstávaniu, cez nadužívanie liekov proti vysokému tlaku krvi až po veľmi závažné stavy ohrozujúce život. V dôsledku zníženého tlaku krvi je znížené aj prekrvenie mozgu, čo sa prejavuje závratmi, poruchami videnia alebo …

nokardióza

Nokardióza

Nokardióza je infekčná choroba postihujúca buď pľúca (pulmonárna nokardióza) alebo celé telo (systemická nokardióza). Infekciu spôsobuje baktéria rodu Nocardia, najčastejšie Nocardia asteroides alebo Nocardia brasiliensis. Častejší výskyt je u mužov, najmä ak majú oslabený imunitný systém. U pacientov s infekciou mozgu presahuje mortalita 80 percent, u ostatných foriem je mortalita 50 percent, aj pri primeranej …

norovírusové infekcie

Norovírusové infekcie

Norovírusové infekcie nie sú medzi ľuďmi tak známe ako rotavírusové infekcie. Napriek tomu je dobré o nich vedieť, pretože norovírusové infekcie sú zodpovedné za veľké percento infekčných hnačiek. Klasické norovírusové epidémie prebiehajú v zimných mesiacoch. Aké môžu byť príčiny týchto infekcií ako sa prejavujú a ako ich diagnostikovať a liečiť? Príčiny norovírusových infekcií Norovírusy sú …

novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka je pomerne častý jav, ktorý v podstate nemožno automaticky považovať za chorobu a mnohokrát aj bez liečby vymizne. Jej ťažké formy však môžu viesť k nevratnému poškodeniu mozgu a ich liečba je nutná. Príčiny novorodeneckej žltačky Novorodenecká žltačka je podmienená ukladaním zlúčeniny známej ako bilirubín v koži, v slizniciach a v očnom bielku. …

odstávajúce uši

Odstávajúce uši

Odstávajúce uši alebo presnejšie povedané odstávajúce ušnice sú pomerne častým problémom, trpí ním niekoľko percent populácie. Z hľadiska fyzického zdravia v podstate nejde o chorobu. Skôr sa jedná o istú odchýlku od normy, ktorá však môže spôsobiť množstvo ťažkostí psychického rázu. Ako odstávanie uší liečiť a ako tento stav diagnostikovať? Príčiny odstávajúcich uší Príčinou je …

Omrzliny

Omrzliny

Omrzliny sa radia medzi poškodenie organizmu, ktoré bolo spôsobené fyzikálnym mechanizmom, v tomto prípade chladom. V SR sa s nimi stretávame najčastejšie v zime u bezdomovcov. Omrzliny majú pomerne dosť spoločného s popáleninami, ostatne podobne ako popáleniny ich delíme do 4 stupňov. Omrzliny a ich príčiny Omrzliny najčastejšie postihujú okrajové a menej prekrvené časti tela …

Onkocytóm

Onkocytóm

Onkocytóm je menej známy typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Nádor vzniká z onkocytov, čo sú bunky veľmi bohaté na mitochondrie (bunkové organely zodpovedné za energetický metabolizmus bunky). Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Onkocytóm a jeho príčiny Onkocytómy môžu …

opica

Opica

Opica je z lekárskeho hľadiska pomerne zaujímavý stav, ktorý je priamym dôsledkom požitia väčšieho množstva alkoholu. Pri jej popise a možnostiach jej „liečby“ môžeme vychádzať z biochemických a metabolických pochodov, ktoré ku opici vedú. Príčiny opice Nepríjemné stavy vznikajú samotným účinkom alkoholu a ďalej rozvratom vnútorného prostredia organizmu. Alkohol (chemicky etanol) sa v našom tele …

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza je významné ochorenie, ktoré sa spolupodieľa na vzniku mnohých zlomenín a môže tak mať aj potenciálne smrteľné komplikácie. Za normálnych okolností sú kosti dospelých ľudí v neustálej prestavbe podľa smeru pôsobenia záťaže. Kosť sa v tomto dynamickom deji rozpadáva a zároveň aj tvorí, obe tieto činnosti sú vo vzájomnej rovnováhe. K novotvorbe kosti pomáha pohyb, …

Otrava alfatoxínom

Otrava aflatoxínom

Ako sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť? Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.). Otrava aflatoxínom a jej príčiny Aflatoxín je produkovaný …

Otrava arzénom

Otrava arzénom

Ako sa otrava arzénom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako túto otravu liečiť? Arzén je chemický prvok, ktorý sa môže stať súčasťou neorganických aj organických zlúčenín. Otrava týmto prvkom je v dnešnej dobe vo väčšine prípadov skôr nešťastná náhoda, v minulosti sa však arzén používal ako nebezpečný jed a okrem toho dokonca aj ako liek. …

Otrava digoxínom

Otrava digoxínom

Ako sa otrava digoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Digoxín je zlúčenina obsiahnutá v rastline známej ako náprstník, ktorá našla významné využitie v medicíne, presnejšie povedané v kardiológii. Dnes už sa digoxín rozhodne nevyužíva tak často ako v minulosti, napriek tomu ho však nájdeme v medikácii mnohých interných pacientov. Využitie digoxínu …

Otrava durmanom

Otrava durmanom

Ako sa otrava durmanom prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo k tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete v nasledujúcom článku. Durman obyčajný (latinsky Datura stramonium) je jedovatá rastlina, ktorá pochádza z Ameriky a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Otrava môže byť veľmi nebezpečná, a preto je vhodné mať o durmane nejaké informácie. …

Otrava etylénglykolom

Otrava etylénglykolom

Otrava etylénglykolom je nebezpečná a môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia, či dokonca k smrti. Vzhľadom na rozsiahle používanie etylénglykolu je vhodné o tejto problematike niečo málo vedieť. V tomto článku sa dozviete ako sa otrava prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť. Otrava etylénglykolom a jej príčiny Príčinou otravy je požitie látky …

Otrava kyanidom

Otrava kyanidom

Ako sa otrava kyanidom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Všetko čo o tejto otrave chcete vedieť sa dozviete v tomto článku. Kyanid draselný (chemicky KCN) je prudko jedovatá zlúčenina, ktorá sa používa v priemysle, ale je aj neslávne známym prostriedkom páchania vrážd vrátane masového zabíjania Židov za 2. svetovej vojny. Otrava …

Otrava ľuľkovcom zlomocným

Otrava ľuľkovcom zlomocným

Ľuľkovec zlomocný má odborný názov Atropa Belladona. Belladona čo znamená „krásna pani“, čo je vraj historický názov z čias, kedy si výťažok z ľuľkovca kvapkali ženy do očí, aby sa im rozšírili zrenice, čo bolo považované za známku krásy. Historicky oveľa zaujímavejšie je však používanie preparátov z ľuľkovca ako silného a obávaného jedu. Ako sa …

Otrava metanolom

Otrava metanolom (metylalkoholom)

Otrava metanolom (metylalkoholom) je nebezpečná a môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia, či dokonca k smrti. V SR nie je až tak častá ako napríklad vo východoeurópskych krajinách (typicky v Rusku), ale napriek tomu je dobré o nej niečo vedieť. Preto si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy. Otrava metanolom …

Otrava muchotrávkou zelenou

Otrava muchotrávkou zelenou

Otravu muchotrávkou zelenou sme zaradili do sekcie o chorobách pre jej závažnosť. Otrava touto hubou totiž nezriedka končí smrťou (alebo aspoň ťažkými následkami) a v našom hubársky milujúcom národe občas k podobnej tragédii dôjde. Otrava muchotrávkou zelenou a jej príčiny Príčinou otravy je celý rad jedovatých alkaloidov, ktoré sa v muchotrávke zelenej nachádzajú. Najznámejšie z nich …

otrava nikotínom

Otrava nikotínom

Ako sa otrava nikotínom prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť? Zlúčenina nikotín je všeobecne známa, pretože sa nachádza v cigaretách a je významným dôvodom vzniku závislosti na tabakových výrobkoch. Určite by veľa ľudom nenapadlo, že nikotínom sa dá regulárne otráviť a to dokonca so smrteľnými následkami. Otrava nikotínom a jej príčiny Z …

Otrava olovom

Otrava olovom

Otrava olovom je závažný stav, ktorý môže vážne ohroziť zdravie a nezriedka môže spôsobiť aj smrť. Otravu olovom môžeme rozlíšiť na akútnu otravu (náhle zvýšená vysoká koncentrácia olova v organizme) a na chronickú (dlhodobo zvýšená koncentrácia olova v organizme). Najmä chronická otrava olovom má pre našu spoločnosť veľký význam, pretože naši predkovia sa týmto kovom …

Otrava organofosfátmi

Otrava organofosfátmi

Organofosfáty sú zlúčeniny, ktoré sa celkom bežne používajú v poľnohospodárstve (pesticídy a insekticídy) a priemyselnej výrobe, okrem toho však majú potenciál ako nebezpečné bojové látky (bojové prostriedky ako je sarin, tabun). Ako sa otrava organofosfátmi prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tejto otrave sa dočítate v nasledujúcom článku. …

Otrava ortuťou

Otrava ortuťou

Ortuť je chemická zlúčenina latinsky označovaná ako Hydrargyrum, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako „tekuté striebro„. A skutočne presne takto možno vzhľad ortuti popísať. Pre toxicitu ortuti je dôležitý fakt, že táto striebristá tekutina má tendenciu sa vyparovať. Ako sa otrava ortuťou prejavuje a ako ju liečiť? S ortuťou sa najčastejšie stretneme v teplomeroch …

Otrava oxidom uhoľnatým

Otrava oxidom uhoľnatým

Oxid uhoľnatý (chemicky CO) je jedovatý plyn, ktorý vzniká pri procese nedokonalého spaľovania organických hmôt obsahujúcich uhlík pri nedostatku kyslíka. V určitom množstve sa uvoľňuje vždy, ak niečo horí a v dnešnej dobe je relatívne významným zdrojom automobilová doprava. Nezanedbateľné množstvo oxidu uhoľnatého do seba pravidelne dostávajú fajčiari cigariet. Nesmieme si ho pliesť s oxidom …

Otrava paracetamolom

Otrava paracetamolom

Predávkovanie (či skôr lepšie povedané otrava) paracetamolom je veľmi nebezpečný stav, kvôli riziku ťažkého poškodenia pečene. Ako sa otrava paracetamolom prejavuje a ako ju liečiť? Paracetamol je zlúčenina, ktorá je podobná nesteroidným antireumatikám, má silný účinok na tlmenie horúčky (antipyretikum) a okrem toho tlmí bolesť. Otrava paracetamolom a jej príčiny Zlúčeninu paracetamol už iste užil prakticky …

Otrava selénom

Otrava selénom

Otrava selénom je menej častá situácia, ale môže k nej dôjsť. Selén je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v stopovom množstve, ale napriek tomu je potrebný k správnej funkcii množstva enzýmov a metabolických procesov. Je to dôležitý antioxidant, to znamená, že v našom organizme pomáha odbúravať kyslíkové radikály vznikajúce pri metabolizme. Selén …

Otrava strychnínom

Otrava strychnínom

Strychnín je prudko jedovatá zlúčenina, ktorá sa ako alkaloid nachádza v jednej z rastlín. V minulosti išlo o relatívne často používaný jed, ktorý sa však často prezradil prudko horkou chuťou. Ako sa otrava strychnínom prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Otrava strychnínom a jej príčiny K otrave dochádza po kontakte so zmieneným alkaloidom. Strychnínom sa človek …

Otrava tisom červeným

Otrava tisom červeným

Tis červený (Axus baccata) je ihličnatý ker, ktorý však môže dorásť až výšky vysokého ihličnatého stromu. Tis pomerne dobre vyzerá, a preto sa často využíva ako okrasná rastlina. Ako sa otrava tisom červeným prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku. Otrava tisom červeným a jej príčiny K otrave najčastejšie …

Otrava vodou

Otrava vodou

Voda je pre nás úplne nepostrádateľná. Otrava vodou – je to vôbec možné? Ľudské telo je tvorené z veľkej časti práve touto tekutinou a do niekoľkých dní bez prísunu vody umierame, alebo je náš organizmus aspoň ťažko narušený. Napriek tomu je možné sa touto životodarnou tekutinou otráviť, aj keď pojem „otrava“ nie je celkom správny, …

Otrava vranovcom štvrolistým

Otrava vranovcom štvrolistým

Vranovec štvorlistý (Paris quadrifolia) je drobná rastlina, ktorá rastie skôr v lesoch, pretože nemá rada priame slnko. Rastlina má podobu stonky, na konci ktorej vyrastajú štyri listy zvierajúce medzi sebou uhol cca deväťdesiat stupňov. Uprostred listov sa nachádza plod tmavo fialovej farby, ktorý môže dosahovať veľkosti veľkej čučoriedky. Rastlina kvitne a dáva rast plodu na …

Otrava zinkom

Otrava zinkom

Zinok je prvok, ktorý sa v našom tele nachádza v malom množstve, ale napriek tomu je pomerne dôležitý. Nedostatok zinku spôsobuje rôzne ťažkosti, avšak škodlivý môže byť aj jeho nadbytok a práve v tomto článku si povieme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto otravy. Otrava zinkom a jej príčiny Príčinou je obvykle nadmerný prísun zinku v doplnkoch stravy, ktoré …

ovčie kiahne

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktoré môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, najčastejšie ním však ochorie dieťa do 10 rokov. Choroba nebýva nebezpečná, isté riziko predstavuje u dospelých ľudí (ťažší priebeh) a u tehotných žien (riziko poškodenia plodu). Hneď v úvode by som chcela zdôrazniť, že táto choroba nemá nič spoločné s tzv. …

Parafimóza

Parafimóza

Parafimózu možno označiť za jeden z urgentných stavov v urológii. Ide o nebezpečnú situáciu, keď sa užšia predkožka síce pretiahne cez žaluď, ale tam sa zasekne a nejde pretiahnuť späť. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto situácie. Parafimóza a jej príčiny Najčastejšou príčinou je zúžená predkožka (fimóza), ktorá však …

Patická opitosť

Patická opitosť

Patická opitosť je zaujímavý stav súvisiaci s narušením vedomia, ktorý úzko súvisí s konzumáciou alkoholu a tiež s chronickým alkoholizmom. Nenechajme sa však mýliť, nemusí vznikať len u alkoholikov, postihnutý môže byť skutočne každý, hoci aj príležitostný či výnimočný, konzument alkoholu. Zaujímavosť patickej opitosti je v tom, že spadá nielen do lekárskej, ale aj do …

Pavor nocturnus

Pavor nocturnus (nočný des, nočné mory)

Pavor nocturnus [pavor nokturnus] sa slovensky označuje ako „nočný des„. Ide o krátky, ale veľmi nepríjemný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Pavor nocturnus/nočné mory a ich príčiny Pavor nocturnus vzniká ako porucha spánku, najčastejšou výskyt je medzi deťmi, dospievajúcimi a mladými …

Polypy

Polypy

Polyp je v lekárskej terminológii označenie pre výrastok sliznice niektorého dutého orgánu – typické sú polypy tráviaceho traktu (najmä hrubého čreva a žalúdka), polypy sliznice maternice, nosové polypy, polypy žlčníka, polypy močového mechúra a pod. Vznik polypu môže mať najrôznejšie príčiny a samotný polyp môže mať rôzny klinický význam, niekedy je v podstate banálnym nálezom, …

Pompeho choroba

Pompeho choroba

Pompeho choroba je vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré patrí medzi tzv. Glykogenózy, tj. choroby postihujúce metabolizmus glykogénu. Porucha je veľmi vzácna a bežne sa našťastie nevyskytuje. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Dá sa Pompeho choroba liečiť a ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčina a princíp Pompeho choroby Princípom je geneticky …

Predávkovanie horčíkom

Predávkovanie horčíkom

Ako sa predávkovanie horčíkom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Horčík (Magnesium) je minerál, ktorý náš organizmus nutne potrebuje. Nedostatok horčíka spôsobuje viacero ťažkostí, ktorým je venovaný príslušný článok. Na druhej strane je však možné sa horčíkom predávkovať, hoci to nie je zďaleka tak časté. Predávkovanie horčíkom a jeho príčiny K predávkovaniu …

Predávkovanie jódom

Predávkovanie jódom

Ako sa predávkovanie jódom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Jód je prvok pre naše telo nepostrádateľný, pretože je potrebný na produkciu hormónov štítnej žľazy. Naša populácia bola vždy ohrozená skôr nedostatkom jódu, ktorý spôsoboval zníženú funkciu štítnej žľazy a u detí kreténizmus. Od doby jodizácie stolovej soli už riziko nedostatku …

Predávkovanie kofeínom

Predávkovanie kofeínom

Ako sa predávkovanie kofeínom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Kofeín je látka, ktorá sa vyskytuje vo viacerých predávaných nápojov. Pre osviežujúci a stimulačný účinok je obľúbená, pri zvýšenom príjme je však možné sa kofeínom ľahko predávkovať. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe predávkovania. Predávkovanie kofeínom …

Predávkovanie vitamínom A

Predávkovanie vitamínom A

Ako sa predávkovanie vitamínom A prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Vitamín A (axeroftol, retinol) naše telo nutne potrebuje, pri jeho nedostatku sa objavia rôzne ťažkosti vrátane porúch zraku (rodopsínu). Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, môže sa v organizme hromadiť a dá sa ním aj predávkovať. Niektoré prípady predávkovania …

Predávkovanie vitamínom D

Predávkovanie vitamínom D

Ako sa predávkovanie vitamínom D prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Všetko potrebné o tomto stave sa dozviete v nasledujúcom článku. Vitamín D (kalciferoly-D2 ergokalciferol, D3 cholekalciferol) je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý má pre náš organizmus veľký význam. Je to z toho dôvodu, že vitamín D okrem iného ovplyvňuje metabolizmus …

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia sa odborne označuje ako ejaculatio praecox [ejakulacijó prékoks]. Ide o relatívne častý problém u mužov počas dospievania a pri niektorých pretrváva aj v dospelosti. Z hľadiska lekárskeho sa síce jedná o menej závažný stav, ale môže výrazne zhoršiť kvalitu sexuálneho života a spôsobovať partnerské problémy. Predčasná ejakulácia a jej príčiny Príčiny predčasnej ejakulácie nie …

Raynaudova choroba

Raynaudova choroba a Raynaudov syndróm

Raynaudova choroba a Raynaudov syndróm je zdanlivo nevinne vyzerajúci stav, pri ktorom dochádza k blednutiu prstov na rukách. V skutočnosti môže byť vážnym ochorením (či prejavom iného vážneho ochorenia) a môže viesť aj k poškodeniu tkaniva prstov a niekedy viesť aj k ich amputácii. Povedzme si o tejto klinickej jednotke niečo bližšie. Najskôr si ozrejmime …

Reaktívna artritída

Reaktívna artritída

Reaktívna artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré úzko súvisí s niektorými bakteriálnymi infekciami. Tento stav nebýva nebezpečný, ale môže byť problém ho správne diagnostikovať alebo vyliečiť. Aké sú príčiny a prejavy tohto ochorenia, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Reaktívna artritída a jej príčiny Ochorenie má autoimunitný pôvod. To …

Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcie sú veľmi rozšírené a postihujú najmä detské kolektívy, nakaziť sa však môžu ľahko aj dospelí ľudia. Typickým prejavom rotavírusovej nákazy sú hnačky. Ako liečiť a diagnostikovať rotavírusové infekcie, ako sa prejavujú a aké sú ich príčiny? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku. Príčiny rotavírusových infekcí Rotavírusové infekcie sa vyskytujú pomerne bežne, k …

Roztoče

Roztoče

Problematika roztočov je v posledných desaťročiach hojne skloňovaná a má to svoje opodstatnenie. Roztoče s nami totiž žijú v úzkej symbióze a majú na naše zdravie významný (a negatívny) vplyv. Roztoče sú drobné okom neviditeľné živočíchy, ktoré sa radia medzi článkonožce. V istom zmysle sú príbuzní s pavúkmi a s kliešťami. Roztoče žijú ako parazity. …

Salmonelóza

Salmonelóza

Salmonelóza je črevné infekčné ochorenie, ktoré je pomerne rozšírené a s obľubou sa vyskytuje v epidémiách. Nebýva v drvivej väčšine smrteľné, je však vcelku nepríjemné a časté, a preto by sme o ňom mali nejaké informácie mať. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Dôležitá je aj prevencia – …

Sarkoidoza

Sarkoidóza

Sarkoidóza je pomerne zvláštna choroba, ktorej meno je často spomínané v seriáli Dr. House. Skoro u každého pacienta s neurčitými príznakmi sa sám House, alebo niektorý z jeho kolegov nevyhnutne uchýli k poznámke: „Mohla by to byť sarkoidóza“. Ale čo to vlastne tá sarkoidóza je? Charakteristika Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj Besnier-Boeckova choroba, pričom ide …

Schambergova choroba

Schambergova choroba

Schambergova choroba [šambergova] je kožné ochorenie, ktoré súvisí s postupnou zmenou farby kože vplyvom ukladania tmavých pigmentov. Aké sú konkrétne prejavy a príčiny tejto choroby, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Schambergova choroba a jej príčiny Podstatou Schambergovej choroby je chronické oslabenie stien drobných ciev v koži. To umožňuje červeným …

Schistosomóza

Schistosomiáza

Schistosomiáza (schistosomóza, bilharzióza) je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené parazitmi známymi ako Schistosoma. Ako sa schistosomiáza prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny schistosomiázy Schistosoma sú parazity, ktorí sa slovensky označujú ako krvničky, a patria medzi motolice. Vajíčka schistosom sa prenášajú vodou a vo …

Šiesta choroba

Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta choroba je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne v detskom veku. Choroba je známa aj pod ďalšími odbornejšími názvami ako je roseola infantum a exanthema subitum. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku. Šiesta choroba a jej príčiny Ochorenie je …

Škrkavky

Škrkavky (askarióza)

Škrkavky sú červovité parazity. Najznámejším zástupcom je škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), ktorá parazituje u ľudí a ochorenia týmto parazitom označujeme názvom askarióza. Okrem toho existujú škrkavky napadajúce domáce zvieratá – vyskytujú sa najmä u psov a mačiek, nakaziť sa nimi však môže aj človek. Ochorenie škrkavkou psiou (Toxocara canis) či škrkavkou mačacou (Toxocara catis) sa …

Spánková obrna

Spánková obrna

Spánková obrna sa označuje aj ako spánková paralýza a ide o nepríjemný, ale menej závažný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Spánková obrna je veľmi často združená s inou poruchou spánku známou ako narkolepsia. Čo všetko môže túto poruchu spánku spôsobiť, ako presnejšie sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v …

stafylokokové infekcie

Stafylokokové infekcie

Stafylokokové infekcie čiže stafylokoky patria medzi veľmi častých pôvodcov infekcií. Stafylokoky patria medzi grampozitívne koky, čo znamená, že sú zafarbiteľné tzv. gramovou metódu. Slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. Príčiny stafylokokovej infekcie Stafylokoky bežne žijú na koži človeka, medzi najznámejšie a najvýznanejšie druhy patrí stafylokokus aureus (zlatý stafylokok), stafylokokus epidermidis a stafylokokus saprofyticus. …

Statinová myopatia

Statinová myopatia

Statinová myopatia je stav, ktorý súvisí s užívaním statínov. Statíny sú obľúbené lieky na vysoký cholesterol a užíva ich veľké percento pacientov liečených a sledovaných internistom. Slovo myopatia je všeobecným odborným označením pre chorobu svalov. Príčiny statinovej myopatie Nie je presne jasné, akým spôsobom toto ochorenia vzniká, ale máme na to niekoľko teórií. Asi najpravdepodobnejší mechanizmus …

streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. …

tenisový lakeť

Tenisový lakeť

Tenisový lakeť je druh tendopatie (poškodenie tkanív) úponových šliach. Príčinou sú drobné poranenia pri záťaži (často chronické jednostranné preťažovanie) aj vekom pokračujúce degenerácie úponov. Vyvolávajúce faktory napr. práca s dorzálnou flexiou (zdvihnuté zápästia a dlaň hore) pri natiahnutom lakti alebo bekhend s nedostatočným ohnutím v lakti, nedostatočné tlmenie napätia pri údere. Príznaky tenisového lakťa lokálna …

tenzná bolesť hlavy

Tenzná bolesť hlavy

Tenzná bolesť hlavy čiže tenzná cephalea je najbežnejším typom bolesti hlavy. Kedysi ňou trpelo až 80% populácie. Mužov a ženy postihuje bez rozdielu, väčšinou sa vyskytuje iba v určitom období života. Tenznú bolesť hlavy radíme medzi tzv. primárne bolesti hlavy, tj. také, ktoré sa vyskytujú ako samostatné ochorenie. Sekundárne bolesti hlavy dopĺňajú iné choroby či úrazy. …

Úpal

Úpal

Úpal je pomerne bežne používaný termín, ktorý si však veľa ľudí pletie s úžehom. Je tu ale zásadný rozdiel. Kým úžeh je vyvolaný priamym účinkom slnečného žiarenia, úpal je dôsledkom prehriatiu organizmu. Ak je človek dlho na slnku, môže sa u neho rozvinúť úpal aj úžeh, človek v tieni pri vysokej teplote však môže byť postihnutý iba …

uštipnutie hadom

Uštipnutie hadom

Uštipnutie hadom by som s dovolením zúžila na uštipnutie zmijou obyčajnou, ktorá je našim jediným voľne žijúcim jedovatým plazom. Stretnutie so zmijou v prírode nie je nijako vzácne a ku jej uštipnutiu v letných mesiacoch občas dôjde.  Základné informácie o uštipnutí hadom Hneď na začiatok by som uviedla niekoľko dobrých správ. Po prvé je zmija …

úžeh

Úžeh

Úžeh je častý stav, ktorý je mnohými ľuďmi zamieňaný s úpalom. Kým úpal znamená prehriatie organizmu v dôsledku pobytu v teplom prostredí, úžeh by sa dal označiť za prehriatie hlavy a mozgu priamym vystavením sa slnečnému žiareniu. Zjednodušene povedané človek s úžehom musel byť nejakú dobu na priamom slnku, zatiaľ čo človek s úpalom nemusel. Príčiny …

výšková choroba

Výšková choroba

Výšková choroba je tiež nazývaná ako horská choroba, pretože sa s ňou stretávame u horolezcov a vôbec u väčšiny ľudí, ktorí sa dostanú do veľmi vysokej nadmorskej výšky. Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje, aká je pred ňou prevencia a ako ju liečiť? Príčiny výškovej choroby Výšková choroba je zapríčinená nižším atmosférickým …

vysoký tlak

Vysoký tlak

Vysoký tlak je v našej populácii veľmi častý a podieľa sa na vzniku mnohých ochorení. Istý krvný tlak je dôležitý, pretože umožňuje prietok krvi cievami a umožňuje teda zásobovanie orgánov v tele. Na druhú stranu vysoký tlak vedie k poškodzovaniu stien ciev a zhoršuje preto aterosklerózu. WHO teraz udáva ako hranicu normálneho tlaku až hodnotu …

Wilsonova-choroba

Wilsonova choroba

Wilsonova choroba je dedičné, smrteľné a nebezpečné ochorenie dané poruchou metabolizmu medi, ktoré sa najčastejšie diagnostikuje v detskom veku alebo v dospievaní. Ako sa Wilsonova choroba prejavuje? Je nejaká šanca, že premôžeme toto ochorenie? Ak áno, ktoré kroky musíme dodržiavať? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Wilsonovej choroby Príčinou je porucha metabolizmu medi. Meď …

Zápal dutín

Zápal dutín (sinusitída)

Zápal dutín čiže sinusitída je zápalové ochorenie vedľajších dutín dýchacích ciest. Slovo paranazálnych sa často používa vtedy, ak nie je jasné, či ide o zápal nosových dutín alebo iných anatomických štruktúr, ktoré sa latinsky označujú sinus. Vedľajšie nosné dutiny sú tzv. pneumatizovaným systémom. Ide o dutiny naplnené vzduchom, ktoré majú primárne za úlohu odľahčiť celú …

Zápal hltana

Zápal hltana (faryngitída)

Zápal hltana, odborne faryngitída predstavuje jednu z najčastejších príčin návštevy praktického lekára. Zápal hltana je väčšinou vírusového pôvodu a prebieha často ako súčasť zápalu v oblasti horných dýchacích ciest, ktoré v populácií prebiehajú každý rok v niekoľkých vlnách. Dospelý človek prekoná priemerne každý rok 2 až 4 prechladnutia, deti v predškolskom veku 6 až 10. Podľa dĺžky trvania sa rozdeľujú na akútne a chronické. Vznik zápalu …

Zápal hrtana

Zápal hrtana (laryngitída)

Zápal hrtana alebo laryngitída je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest spôsobujúce opuch anatomicky najužšej časti hrtanu pod hrtanovou príklopkou – subglotického priestoru. Preto sa presnejšie označuje ako subglotická laryngitída. Charakteristickým príznakom je dráždivý kašeľ. Zápal hrtana sa vyskytuje v zime alebo na jeseň prakticky výhradne u detí, najčastejšie od 6 mesiacov do 3 rokov. Príčina zápalu …

Zápal kostí

Zápal kostí (osteomyelitída)

Zápal kostného tkaniva sa odborne označuje ako osteomyelitída. Postihnuté môže byť samotné tkanivo kosti aj kostná dreň. Čo všetko môže spôsobiť zápal kostí, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebne informácie sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal kostí a jeho príčiny Klasická osteomyelitída je infekčné proces, ktorý vzniká pri napadnutí kosti nejakým mikroorganizmom, …

Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžka sa odborne označuje ako paronychia. S týmto bolestivým stavom ľudia najčastejšie navštevujú chirurgickú ambulanciu. Čo všetko môže tento zápal spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal nechtového lôžka a jeho príčiny Zápal sa objavuje na okraji nechtu v mäkkom tkanive tvoriace nechtové lôžko. …

Zápal spojiviek

Zápal spojiviek (konjunktivitída)

Zápal spojiviek (odborne konjunktivitída) je bežné zápalové ochorenie oka. Väčšinou nie je nebezpečné a pri správnej liečbe rýchlo vymizne. Spojivka je vrstva tkaniva, ktorá sa nachádza na spodine očných viečok a prechádza na skléru (biela časť oka). Chráni oko pred poškodením a pred prienikom infekcie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a …

Zapareniny

Zapareniny (intertrigo)

Zapareniny sa odborne označujú ako intertrigo. U hospitalizovaných pacientov sa jedná o relatívne častý problém, s ktorým sa tak stretáva ošetrujúci personál vrátane odborných lekárov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Príčiny zaparenin Hlavnou príčinou vzniku zaparenín je podráždenie kože vplyvom trenia kožných plôch a vystaveniu kože potu, …

vyšetrenie Apgar skóre

Apgar skóre

Apgar skóre je vyšetrenie, ktoré sa uskutočňuje v detskom lekárstve krátko po pôrode dieťaťa. Čo je to Apgar skóre, aké je jeho využitie a ako sa toto vyšetrenie prevádza? Vyšetrenie zahŕňa hodnotenie celkového vzhľadu a základných životných funkcií dieťaťa a slúži na odhad jeho ohrozenia nedostatkom kyslíka. Názov vychádza z mena americkej lekárky Virginie Apgarovej, ktorá …

vyšetrenie CRP

CRP

CRP čiže C-reaktívny proteín je zlúčenina, ktorá má značný význam v diagnostike mnohých chorôb. Tiež je významným indikátorom, ktorý nám napovie, či u infekcie treba použiť, alebo nepoužiť antibiotiká. Pomerne jednoduché meranie CRP umožňuje jeho využitie aj v ordináciách praktických lekárov. Čo to teda ten C-reaktívny protein presne je? C-reaktívny proteín Tento proteín je bielkovina tvorená …

Novorodenecký laboratórny screening

Novorodenecký laboratórny screening

Čo je to novorodenecký laboratórny screening, aký je postup a význam tohto vyšetrenia? Čo všetko sa dá pomocou novorodeneckého skríningu zistiť? Novorodenecký laboratórny screening [skríning] je v SR na dobrej úrovni a znamená súbor vyšetrení, ktoré sú realizované všetkým novorodencom k včasnému vylúčeniu niektorých metabolických chorôb. Postup novorodeneckého laboratórneho skríningu Novorodenecký screening musí byť všeobecne povedané nejaké …

predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie

Čo je to predoperačné vyšetrenie ako prebieha a čo všetko sa vyšetruje? Predoperačné vyšetrenie sa vykonáva pred plánovanými aj akútnymi operačnými zákrokmi. Jeho rozsah je rôzny, ale v zásade platí, že u detí ho vykonáva detský lekár, u dospelých obvodný lekár, alebo internista. U pacientov s vážnejšími a vzácnejšími chorobami, ktoré by mohli priebeh operácie ovplyvniť …

vyšetrenie prokalcitonin

Prokalcitonin

Čo je to prokalcitonin, ako sa vyšetruje, aké má využitie, a aké má toto vyšetrenie nevýhody? Prokalcitonin (PCT) je bielkovinová zlúčenina, ktorá sa v našom tele vyskytuje celkom prirodzene. Je produkovaná bunkami štítnej žľazy a vzniká z nej hormón kalcitonín, ktorý má význam pre metabolizmus kostí a vápnika. Odborne preto hovoríme, že prokalcitonin je prekurzor kalcitonínu. …

SCORE riziko

SCORE riziko

Čo je to SCORE riziko, ako presne prebieha a ako sa vyhodnocuje? Chcete si spočítať vaše riziko smrti na kardiovaskulárne ochorenia? Nie je nič jednoduchšie ako použiť tzv. SCORE riziko tabuľku. Jedná sa o pomocnú metódu vyšetrovania na vyhodnotenie rizikovosti jednotlivých pacientov. Tabuľky vyzerajú na prvý pohľad zložito, ale v skutočnosti je ich použitie veľmi jednoduché. …

vyšetrenie kreatínkinázy

Vyšetrenie kreatínkinázy

Kreatínkináza je enzým, ktorý môžeme nájsť v rozličných tkanivách tela a zisťovanie jeho koncentrácie v krvi má význam v diagnostike viacerých chorôb (vyšetrenie kreatínkinázy). Kreatínkináza (CK) sa vyskytuje v cytoplazme niektorých buniek a svalových vlákien. Enzým má význam pre bunkový energetický metabolizmus, a preto jeho podtypy (tzv. izoenzýmy) nájdeme v tkanivách s vysokým energetickým obratom. …

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button