Ortopédia
Achondroplázia
Achondroplázia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré postihuje najmä kostrový systém. Čo býva jej príčinou, aké sú jej prejavy, diagnostika a liečba? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny achondroplázie Príčinou sú mutácie (je ich viac typov), ktoré narušujú správny vývoj kostí. Tieto mutácie buď vzniknú v zárodku, alebo sú na plod prenesené od postihnutého …
Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)
ALS čiže amyotrofická laterálna skleróza je nebezpečné neurologické ochorenie, ktoré do niekoľkých rokov od prvých príznakov vedie k smrti postihnutého. Choroba sa objavuje u mužov aj u žien vyššieho veku, obvykle medzi 40-60. rokom života. Našťastie je táto choroba veľmi vzácna. Amyotrofická laterálna skleróza a jej príčiny Príčiny vzniku tejto choroby nie sú zatiaľ známe. Svoju …
Artróza
Artróza je chronické a veľmi časté ochorenie kĺbov, ktoré súvisí s dlhodobým poškodzovaním ich chrupavky. Postihuje totiž najmä seniorov a ľudí v dôchodkovom veku, čiže starších ako 65 rokov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny artrózy Artróza je zapríčinená …
Bakerova cysta
Bakerova [Beikrova] cysta je pomerne časté ortopedické ochorenie, s ktorým sa však pomerne často stretávajú aj cievni lekári. Je to preto, že niektoré príznaky tohto stavu sú podobné prejavom chorôb žilového systému dolných končatín. Bakerova cysta a jej príčiny Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, ktorý sa vytvára v podkolennej oblasti. Podstatou vzniku je chronický zápal, …
Bechterevova choroba
Bechterevova choroba čiže ankylozujúca spondylitída je ďalšia z niekoľkých autoimunitných chorôb. Postihuje najmä mužov a býva často zistená v relatívne mladom veku. Ak nie je liečená, tak môže výrazne zhoršiť kvalitu života chorého a môže z neho urobiť aj invalida. Bechterevova choroba a jej príčiny Bechterevova choroba je klasická autoimunitná choroba a jej vznik je v …
Burzitída
Burzitída (burzitída) je ortopedické ochorenie, ktoré znamená zápal niektorej burzy. Burza je gravimetrický vačok vyplnený tekutinou, v našom tele sa nachádzajú desiatky väčších búrz v blízkosti kĺbov. Burzy majú za úlohu poskytovať ochranu pohybujúcim sa kĺbom, odľahčujú ich a znižujú trecie sily medzi kĺby a kosťami. Burzitída a jej príčiny K zápalu tiažového vačku dochádza najčastejšie …
Dna
Dna je bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré do značnej miery súvisí so životným štýlom. V rozvoji dny hrá úlohu kyselina močová. Táto látka v našom tele vzniká z purínov, čo sú zložky nukleových kyselín. Nukleové kyseliny prijímame v potrave, nachádzajú sa totiž v jadrách všetkých buniek. Aké sú presne príčiny vzniku dny, ako sa prejavuje a …
Dysplázia bedrového kĺbu
Dysplázia bedrového kĺbu je vrodený problém, ktorý relatívne často riešia detskí lekári a ortopédi. Ide o stav, ktorý je nutné včas riešiť, inak môže mať pre človeka trvalé následky. Dysplázia sa vyskytuje u viac ako 5% populácie a častejšia je u osôb ženského pohlavia. Postihnuté môže byť len jedno bedro, alebo obe bedrá. Dysplázia bedrového …
Forestierova choroba
Forestierova choroba patrí medzi vzácnejšie choroby, napriek tomu sa s ňou sem-tam stretávame. Odborný termín pre toto ortopedické ochorenie znie dosť zložito – difúzna idiopatická hyperostóza skeletu. To môžeme do slovenčiny preložiť ako „celkové nadmerné zmnoženie kostnej hmoty nejasnej príčiny“. Ako sa táto choroba prejavuje a aké sú jej príčiny? Ako ju liečiť a diagnostikovať? …
Ganglion
Ganglion je pomerne častý problém, ktorý však riešia chirurgické odbory. Síce nie je nebezpečný, ale je niekedy dosť protivný kvôli ťažkostiam, ktoré spôsobuje, a taktiež pre jeho tendenciu sa aj po úspešnej liečbe znovu vracať. Aké sú príčiny ganglionu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Príčiny ganglionu Túto chorobu si môžeme predstaviť ako ohraničený vačok …
Hnisavý zápal kĺbu
Hnisavý zápal kĺbu sa odborne označuje ako septická artritída. Ide o bolestivé ochorenie spojené s ďalšími nepríjemnými príznakmi, ktoré bez správnej liečby môžu ohroziť postihnutý kĺb. Príčiny hnisavého zápalu kĺbu Infekcia sa do kĺbu môže dostať buď z okolia (čo je častejšie), alebo krvou pri prítomnosti baktérií v krvnom riečisku. Ak hovoríme o prechode z …
Krčné rebro
Ako iste vieme, normálny človek má celkom 12 párov rebier, ktoré sú na chrbte napojené na hrudné stavce a oblúkovito prechádzajú na prednú stranu hrudníka, kde sa horných sedem párov priamo napája na hrudnú kosť, ďalšie tri páry sa napoja cez chrupavku nepriamo a posledné dva páry sa nenapojujú a ich konce sú voľné. Spolu …
Krivica
Krivica (odborne rachitída) je v Slovenskej republike už našťastie len historické ochorenia. Ide o ochorenie detského veku, ktoré sa typicky vyskytovalo vo vyspelých štátoch v ranne industriálnom období (Anglicko 19. storočia). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba krivice sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny krivice Krivica je primárne spôsobená nedostatkom vitamínu D v detstve. …
Mortonova neuralgia
Mortonova neuralgia je stav postihujúci nervy dolných končatín, ktorý spôsobuje nepríjemné bolesti nôh. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Mortonova neuralgia a jej príčiny Stav je zapríčinený stlačením niektorých nervov, ktoré inervujú prsty dolnej končatiny, obvykle ide o druhý a tretí prst. Nervy prebiehajú medzi kosťami a smerujú k …
Myoglobinúria
Myoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, (funguje ako zásoby kyslíka). Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku. Myoglobinúria a jej príčiny …
Osteogenesis imperfecta
Osteogenesis imperfecta [osteogenezis imperfekta] je zložito znejúce ochorenie, ale keď si preložíme tento termín, povie nám všetko o podstate ochorenia – „narušená novotvorba kostnej hmoty„. Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, a ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo potrebujete o tejto chorobe vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Osteogenesis imperfecta a jej …
Osteóm
Osteóm je nezhubný nádor, ktorý vychádza z kostných buniek (osteocyty). Osteómy sú síce nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť svojmu nositeľovi viacero rozličných problémov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Osteóm a jeho príčiny Presná príčina vzniku osteómu nie je jasná a ako u väčšiny nádorov ide o kombináciu …
Osteopetróza
Osteopetróza je veľmi zriedkavé ochorenie kostí, ktoré má trochu opačné dôsledky než osteoporóza a jej podobné ochorenia. Osteopetróza zvyšuje množstvo kostnej hmoty, čo by sa mohlo zdať pozitívne. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí. Osteopetróza a jej príčiny Príčinou sú genetické mutácie, ktoré rôznymi spôsobmi narúšajú funkciu buniek známych ako osteoklasty, ktoré odbúravajú kostnú …
Osteoporóza
Osteoporóza je významné ochorenie, ktoré sa spolupodieľa na vzniku mnohých zlomenín a môže tak mať aj potenciálne smrteľné komplikácie. Za normálnych okolností sú kosti dospelých ľudí v neustálej prestavbe podľa smeru pôsobenia záťaže. Kosť sa v tomto dynamickom deji rozpadáva a zároveň aj tvorí, obe tieto činnosti sú vo vzájomnej rovnováhe. K novotvorbe kosti pomáha pohyb, …
Ostroha na päte
Ostroha na päte je pomerne častým problémom, s ktorým ľudia navštevujú ortopedické ambulancie. Presnejšie povedané ide o kostný výbežok, ktorý vyrastá z pätnej kosti a tým pripomína jazdeckú ostrohu. Ako tento výbežok vzniká a prečo? Ako ho diagnostikovať a ako sa ho zbaviť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny vzniku ostrohy na päte Vznik …
Pagetova choroba
Pagetova choroba je druhým najčastejším metabolickým ochorením kostí po osteoporóze. Aké sú presné príčiny vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny Pagetovej choroby Celkom iste je choroba čiastočne geneticky podmienená, čo zodpovedá častému rodinnému výskytu. Okrem genetiky sa však určite na vzniku …
Pakĺb
Pakĺb (odborne pseudoartróza) patrí najmä do problematiky týkajúcej sa chirurgie a ortopédie, ide totiž o poruchu hojenia zlomenín kostí. V mieste zlomeniny nevzniká kostné tkanivo, ale je tu prítomné iba mäkké väzivo s tekutinou. Príčiny pakĺbov Pakĺb môže vzniknúť vtedy, ak nie je zlomenina správne ošetrená a zafixovaná, alebo ak nie je končatina dostatočne imobilná. …
Perthesova choroba
Perthesova choroba [pertésova] je kostné ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje v detskom veku (obvykle u detí mladších ako 10 rokov) a znamená odumretie časti stehennej kosti. Postihnutá je hlavica stehennej kosti, ktorá tvorí časť dôležitého bedrového kĺbu. Perthesova choroba a jej príčiny Presná príčina nie je známa, ale predpokladá sa, že dôvodom je narušenie cievneho zásobenia …
Podvrtnutie členka
Podvrtnutie (distorzia) členka je jedným z najčastejších dôvodov návštevy ortopedickej alebo traumatologickej ambulancie. Ide o nepríjemný stav, ktorý nie je vyložene závažný, ale môže mať niektoré komplikácie. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa podvrtnutie členka prejavuje a ako sa lieči? Všetko čo potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny podvrtnutia členku Príčinou …
Polymyozitída
Polymyozitída je jednou z autoimunitných chorôb a postihuje najmä svaly. Vyskytuje sa častejšie u žien. Názov choroby by sa dal preložiť ako „zápal svalov“ (poly – veľa, myös – sval, -itida – zápal). Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny …
Pottova choroba
S termínom Pottova choroba ste sa zrejme nestretli, ale napriek tomu možno túto chorobu poznáte z televíznych obrazoviek z jedného známeho westernu. Ak vás to začalo zaujímať, potom čítajte ďalej. Aké sú príčiny tohto nezvyčajného ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Pottovej choroby Pottova …
Pretrhnutie Achillovej šľachy
Pretrhnutie Achillovej šľachy („pretrhnutie achilovky“) je jedným z najčastejších prípadov roztrhnutia šliach. Achillova šľacha sa tiahne po zadnej strane lýtka a spája kosť pätnú so svalmi lýtka. Ako sa prejavuje pretrhnutie Achillovej šľachy? Je jej liečba zložitá a náročná? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny pretrhnutia Achillovej šľachy Asi najčastejšou príčinou je opakované namáhanie …
Rakovina kostí
Rakovina kostí je odborné označenie pre celú skupinu zhubných nádorov, ktoré vychádzajú z kosti a chrupavky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nádory vychádzajúce zo spojivového tkaniva, označujeme ich ako sarkómy. Môžeme teda hovoriť o osteosarkóme (z kostného tkaniva), chondrosarkóme (z chrupavky), Ewingovom sarkóme [Jújingov] (vzácny a ťažko zaraditeľný nádor rastúci z kostnej drene) …
Reaktívna artritída
Reaktívna artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré úzko súvisí s niektorými bakteriálnymi infekciami. Tento stav nebýva nebezpečný, ale môže byť problém ho správne diagnostikovať alebo vyliečiť. Aké sú príčiny a prejavy tohto ochorenia, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Reaktívna artritída a jej príčiny Ochorenie má autoimunitný pôvod. To …
Roztrhnutie šľachy
Roztrhnutie alebo pretrhnutie šľachy je bolestivý stav, ktorý je väčšinou liečený ortopédmi. Býva to väčšinou nepríjemné zranenie, ktorého sa obávajú najmä profesionálny športovci. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny roztrhnutia šľachy Svalové šľachy slúžia ako úpony svalov ku kostiam. K ich …
Scheuermannova choroba
Scheuermannova choroba [Šojrmanova] je ortopedické ochorenie, ktoré sa objavuje vo veku dospievania. Nie je vyložene nebezpečné, ale bez správnej liečby môže zhoršiť kvalitu života a rôzne chorého obmedzovať. Scheuermannova choroba čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako túto chorobu diagnostikovať a ako ju môžeme liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny …
Spondylodiscitída
Spondylodiscitída je odborné označenie pre infekciu stavcov (spondylitída) a medzistavcových platničiek (discitida). Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré nie je ľahko liečiteľné a zvyčajne vyžaduje dlhú hospitalizáciu. Aké sú príčiny tohoto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Spondylodiscitída a jej príčiny Najčastejšími vyvolávateľmi sú stafylokoky, streptokoky a ďalšie baktérie. Infekcia sa k chrbtici …
Statinová myopatia
Statinová myopatia je stav, ktorý súvisí s užívaním statínov. Statíny sú obľúbené lieky na vysoký cholesterol a užíva ich veľké percento pacientov liečených a sledovaných internistom. Slovo myopatia je všeobecným odborným označením pre chorobu svalov. Príčiny statinovej myopatie Nie je presne jasné, akým spôsobom toto ochorenia vzniká, ale máme na to niekoľko teórií. Asi najpravdepodobnejší mechanizmus …
Vbočený palec
Vbočený palec sa odborne označuje ako hallux valgus a jedná sa o pomerne častú deformáciu na dolnej končatine. Výskyt tejto deformácie postihuje až 15% populácie staršej ako 60 rokov. Aké sú presné príčiny vzniku tejto deformácie, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a najmä ako ju liečiť? To všetko sa dočítate v tomto článku. Príčiny …
Vpáčený hrudník
Vpáčený hrudník sa označuje odborným termínom ako pectus excavatum [pektus ekskavátum]. Táto vrodená deformácia hrudníka nie je až tak vzácna a svojmu nositeľovi prináša množstvo ťažkostí, z ktorých iba niektoré možno prostriedkami modernej medicíny uspokojivo riešiť. Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. …
Vybočený palec
Vybočený palec označujeme ako hallux varus a jedná sa o deformáciu palca dolnej končatiny, ktorá je vo vyspelých štátoch výrazne vzácnejšia ako vbočený palec. Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec odstrániť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny vybočeného palca Väčšinou ide o získanú deformáciu, ktorá vzniká …
Vykĺbená sánka
Vykĺbená sánka je nepríjemný problém, ktorý postihnutého človeka dosť trápi a bez vhodnej liečby mu môže výrazne skomplikovať život. Než si povieme bližšie informácie o samotnom vykĺbení, je dôležité vedieť niekoľko základných informácií o sánkovom kĺbe. Hlavicu kĺbu tvoria dolná čeľusť (Mandibula) a kĺbová jamka (je tvorená kosťou spánkovú (os Temporal), a preto kĺb odborne označujeme …
Zápal kostí (osteomyelitída)
Zápal kostného tkaniva sa odborne označuje ako osteomyelitída. Postihnuté môže byť samotné tkanivo kosti aj kostná dreň. Čo všetko môže spôsobiť zápal kostí, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebne informácie sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal kostí a jeho príčiny Klasická osteomyelitída je infekčné proces, ktorý vzniká pri napadnutí kosti nejakým mikroorganizmom, …
Zápal šliach
Zápal šliach je pomerne častý problém, ktorý by sa však nemal podceňovať, pretože môže spôsobiť rôzne komplikácie. V tomto článku si povieme základné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto zápalu. Zápal šliach a jeho príčiny Väčšina zápalov šliach súvisí s preťažovaním šľachy pri nadmernej fyzickej aktivite, obzvlášť ak je preťažovaná iba jedna …
Zápaly svalov (myozídy)
Zápaly svalov (odborne myozitídy) nepatria medzi bežné ochorenia. Niektoré zápaly „len“ spôsobujú ťažkosti, iné môžu byť veľmi závažné a môžu ohroziť postihnutého človeka na živote. Aké sú príčiny vzniku týchto zápalov, ako sa prejavujú ako ich liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Zápaly svalov a ich príčiny: …
Zlomenina členku
Zlomenina členku je nepríjemné zranenie, ktoré je spojené so zlomením jednej alebo viacerých kostí tvoriacich členok. Zlomenín členku je viac typov, ktoré sa líšia závažnosťou ťažkostí aj liečebným postupom. Ako sa táto zlomenina presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetky potrebné informácie sa dozviete z tohto článku. Príčina zlomeniny členku Príčinou´poranenia s názvom zlomenina …
Zlomenina kostrče
Kostrč je krátka kosť na dolnom konci chrbtice, ktorá vznikla počas vývoja spojením niekoľkých bývalých stavcov. Kostrč je zospodu napojená na krížovú kosť, toto spojenie je síce dosť pevné, ale napriek tomu zaručuje určitú obmedzenú pohyblivosť. Zlomenina kostrče môže byť značne nepríjemné a bolestivé poranenie. Aké môžu byť príčiny tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako …
Zlomenina krčka stehennej kosti
Ak hovoríme o poranení s názvom zlomenina krčku, máme zvyčajne na mysli zlomeninu krčka stehennej kosti. Tento zdanlivo banálny úraz je veľmi nebezpečný a v dávnych dobách predstavoval prakticky rozsudok smrti. Prečo je obyčajná zlomenina tak nebezpečná? Príčina zlomeniny krčku stehennej kosti Príčinou vzniku poranenia s názvom zlomenina krčku je zvyčajne pád. Dôležitým rizikovým faktorom …
Zlomenina nosa
Zlomenina nosa je pomerne častým typom poranenia pri úrazoch hlavy a tváre. Zlomenina nosa je značne bolestivá a často nepríjemne krváca. Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Príčiny zlomeniny nosa K poraneniu typicky dochádza pôsobením mechanickej sily spredu alebo z boku na tvár, zlomený nos je typickou súčasťou bitiek, boxerských zápasov …
Zlomenina pätovej kosti
Zlomenina pätovej kosti nie je príliš častá, je však veľmi bolestivá a nepríjemná. Odborne povedané ide o zlomeninu kosti zvanej calcaneus, ktorá vytvára kostený podklad päty. Aké sú príčiny vzniku tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebné informácie o tejto zlomenine sa dočítate v nasledujúcom článku. Príčiny zlomeniny pätovej kosti …
Artroskopia
Artroskopia je vyšetrovacia metóda, ktorá lekárom umožňuje vykonávať aj liečebné zásahy. Čo je to Artroskopia, aké je jej využitie, ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké má výhody a nevýhody? Toto vyšetrenie je často vykonávané v ortopédii pri ochoreniach kĺbov. Využitie artroskopie Artroskopia sa vykonáva pri ochorení kĺbov, veľmi často u kolenného kĺbu. Indikáciou môže byť …