ORL
Cholesteatom
Cholesteatom je označenie pre ochorenie stredného ucha, ktoré môže vážne narušiť sluch a pôsobiť aj ďalšie ťažkosti. Je to útvar obsahujúci tukové bunky, cholesterol a enzýmy, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivá. Môže sa vyskytnúť prakticky v každom veku a nejde o nádorový proces. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a …
Cudzie teleso v uchu
Cudzie teleso v uchu je problém, s ktorým sa stretávame najčastejšie v detskom veku. Niektoré cudzie telesá môžu v uchu zostať relatívne dlho nepovšimnuté, iné však spôsobujú klinické ťažkosti, ktoré si vynútia urýchlené odstránenie telesa lekárom. Cudzie teleso v uchu a jeho príčiny Cudzie teleso sa v uchu najčastejšie objaví u malého dieťaťa, ktoré si …
Hemofil
Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …
Infekcia horných dýchacích ciest
Infekcia horných dýchacích ciest patrí medzi bežné choroby, ktoré postihujú prakticky všetky vekové kategórie. Veľmi rýchlo sa tieto nákazy šíria v detských kolektívoch a nedozretý imunitný systém detského tela ich nemusí vždy bez problémov zvládnuť. Z týchto dôvodov kladieme na infekcie dýchacích ciest v detskom veku väčší dôraz. Najčastejšími pôvodcami infekcií horných dýchacích ciest sú …
Kamene slinných žliaz
Kamene slinných žliaz sú nepríjemným problémom, ktorý dokáže postihnutého riadne potrápiť. Odborne ich označujeme ako sialolity. Do dutiny ústnej ústi veľké množstvo slinných žliaz, z ktorých hlavné a najväčšie sú tri párové žľazy – podčeľustné, príušné a podjazykové. Slinné žľazy ústia do dutiny ústnej pomocou tenkých trubicovitých vývodov, ktoré umožňujú odtok slín. Príčiny kameňov slinných …
Meniérova choroba
Meniérova choroba je zaujímavé ochorenie vnútorného ucha, ktoré svojho nositeľa síce neohrozuje na živote, ale značne mu vadí a zhoršuje kvalitu života. Meniérova choroba postihuje vnútorné ucho. Vnútorné ucho je zložitý párový orgán, ktorý je uložený v lebke. Vnútorné ucho sa skladá zo slimáka (ústrojenstvo zachytávajúce zvuky) a z 3 polkruhovitých kanálikov (ústrojenstvo prijímajúce informácie …
Neurinóm akustiku (Vestibulárny schwannom)
Neurinóm akustiku je nezhubný nádor, ktorý vychádza z 8. hlavového nervu. Správnejšie sa označuje ako tzv. Vestibulárny schwannom [švanom], čo je síce presnejšie, ale z laického pohľadu úplne nepodstatné. Jeho výskyt je relatívne vzácny, odhaduje sa asi 1 človek na 100 tisíc ľudí za 1 rok. To však znamená, že v SR každým rokom ochorie …
Nosové polypy
Nosové polypy sú nepríjemnou ťažkosťou, s ktorou sa najčastejšie stretávajú lekári ušno-nosno-krčného oddelenia (ORL). Polypy sú výrastky sliznice, vznikajú v množstve orgánov nášho tela. Príčiny nosových polypov Nosové polypy vznikajú priamo v prínosových dutinách, alebo do nich prerastajú z vedľajších nosových dutín. Veľakrát vznikajú bez zvláštnej príčiny, niekedy môže ísť o dôsledok dlhodobého dráždenie sliznice …
Ochrnutie hlasiviek
Ochrnutie hlasiviek je veľmi nepríjemný a vážny stav, ktorý môže postihnutého ohroziť na živote. Hlasivky sú dva väzy, ktoré sa nachádzajú v hrtane. Pri vydychovaní vzduchu pohyby hlasiviek kladú rôzny odpor vydychovanému vzduchu a vytvára sa zvuk, ktorý je základom ľudskej reči. Z akých príčin hlasivky môžu ochrnúť, a ako tento stav diagnostikovať a liečiť? …
Onkocytóm
Onkocytóm je menej známy typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Nádor vzniká z onkocytov, čo sú bunky veľmi bohaté na mitochondrie (bunkové organely zodpovedné za energetický metabolizmus bunky). Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Onkocytóm a jeho príčiny Onkocytómy môžu …
Osteóm
Osteóm je nezhubný nádor, ktorý vychádza z kostných buniek (osteocyty). Osteómy sú síce nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť svojmu nositeľovi viacero rozličných problémov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Osteóm a jeho príčiny Presná príčina vzniku osteómu nie je jasná a ako u väčšiny nádorov ide o kombináciu …
Otoskleróza
Otoskleróza je chorobný proces postihujúci oblasť vnútorného ucha a je relatívne častým dôvodom porúch sluchu a ďalších ťažkostí. K pochopeniu choroby si musíme povedať krátko o anatómii ucha a o prenose zvukového vlnenia. Zvuk je ako mechanické vlnenie zachytené lievikovitým ušným lalokom, prechádza cez zvukovod až k bubienku, ktorý sa rozkmitá. Ďalej sa nachádza stredné …
Ototoxické zlúčeniny
Ototoxické zlúčeniny sú látky, ktoré rôznymi mechanizmami poškodzujú sluch, zvyčajne ide o poškodenie vnútorného ucha, kde je uložené sluchové ústrojenstvo, alebo poškodenie nervov vedúcich vzruchy do mozgu. Dôsledkom účinku týchto zlúčenín môže byť nezvratné poškodenie sluchu vrátane hluchoty. Ďalšími možnými dôsledkami poškodenia vnútorného ucha môže byť pískanie v ušiach (tinnitus) a poruchy rovnováhy s motaním …
Polypy
Polyp je v lekárskej terminológii označenie pre výrastok sliznice niektorého dutého orgánu – typické sú polypy tráviaceho traktu (najmä hrubého čreva a žalúdka), polypy sliznice maternice, nosové polypy, polypy žlčníka, polypy močového mechúra a pod. Vznik polypu môže mať najrôznejšie príčiny a samotný polyp môže mať rôzny klinický význam, niekedy je v podstate banálnym nálezom, …
Prasknutý ušný bubienok
Prasknutý ušný bubienok je nepríjemný stav, ktorý je spojený s narušením sluchu. Ušný bubienok je membrána, ktorá oddeľuje vonkajší zvukovod od stredného ucha. Bubienok sa rozochveje, ak sú na neho prenesené zvukové vlny z okolia a tak chvenie bubienka pomôže cez stredoušné kostičky (kladivko-nákovka-strmienok) preniesť tieto zvukové vlny do vnútorného ucha, kde je vlastný sluchový …
Rakovina hrtana
Rakovina hrtana je nádorové ochorenie postihujúce ako už názov napovedá, stenu hrtana. Hrtan je anatomicky časť dýchacích ciest, ktorá sa nachádza za nosohltanom. Z nosohltana ústi jeden vchod práve do hrtana a jeden do pažeráka. Vchod do hrtana je chránený záklopkou hrtanovou čiže epiglottisom. Tá bráni, aby došlo k vdýchnutiu potravy alebo tekutiny do dýchacích …
Rakovina jazyka
Rakovina jazyka je menej časté nádorové ochorenie. Jej nebezpečnosť závisí do značnej miery na tom, v akej časti jazyka vznikne a ako rýchlo sa na ňu príde. Aj na túto formu rakoviny sa umiera, prípadne ju človek niekedy prežije len po rozsiahlom chirurgickom výkone. Z hľadiska lokalizácie a prognózy choroby obvykle delíme zhubné nádory jazyka …
Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)
Rakovina nosohltana (odborne nazofaryngálny karcinóm) je v SR menej časté ochorenie, celosvetovo je však významnejšie a rozšírenejšie, než by sa mohlo zdať. Ochorenie nemá príliš dobrú prognózu a je vhodné o ňom vedieť. niečo viac. Rakovina nosohltana a jej príčiny Príčiny vzniku tumoru nie sú celkom jasné. Zrejme sa na ňom podieľajú určité genetické predpoklady a …
Rakovina pažeráka
Rakovina pažeráka tvorí asi jednu pätinu nádorov tráviacej trubice. Vyskytuje sa častejšie u mužov (klasicky muži medzi 40-50. Rokom života) a je veľmi nebezpečnou formou rakoviny. Teraz si povedzme o rizikách vzniku rakoviny, prejavoch a ďalších faktoroch spojených s rakovinou pažeráka. Rakoviny pažeráka a jej príčiny Rizík je viac. Veľmi nebezpečné je fajčenie, nadmerné pitie …
Rakovina úst
Rakovina úst (presnejšie rakovina ústnej dutiny) je nebezpečným ochorením, ktorého frekvencia v dnešnej dobe pozvoľna narastá. Ak je včas zistená, môže byť v mnohých prípadoch relatívne jednoducho vyliečená, v opačnom prípade môžu byť jej dôsledky tragické. Nádory v dutine ústnej môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek na sliznici vrátane povrchu mandlí a ďasien, úplne špeciálne problematiku predstavujú …
Streptokokové infekcie
Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. …
Uzlíky na hlasivkách
Uzlíky na hlasivkách sú relatívne častý problém, ktorý môže znepríjemniť postihnutému život, obzvlášť ak sa živí svojim hlasom. Povedzme si niečo o ich vzniku, prejavoch a liečbe. Hlasivky sú dva väzy, ktoré sa nachádzajú v hrtane. Pri výdychu sa väzy rozkmitajú exspirovaným vzduchom a vzniká zvuk, ktorý je základom pre vznik hlasu a reči. Príčiny …
Vdýchnutie cudzieho telesa
Vdýchnutie cudzieho telesa – tekutiny, či tuhého telesa – je akútny stav, ktorý môže dotyčného pomerne rýchlo usmrtiť. Aké sú príčiny vdýchnutia cudzieho telesa. Ako sa tento stav prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Príčiny vdýchnutia cudzieho telesa Tuhé telesá sa najčastejšie vdýchnu pri príjme potravy. Niekedy hrá úlohu nepozornosť, niekedy rozprávanie pri jedle, niekedy …
Vybočená nosová priehradka
Nosová priehradka je štruktúra, ktorá rozdeľuje dutinu nosovú na dve polovice. Predná časť priehradky je tvorená chrupavkou a zadná časť pevnou kosťou. Pri jej vybočení môžu nastať rôzne ťažkosti, ktoré potom riešia lekári ORL (ušné, nosné a krčné). Aké sú príčiny vzniku tohto vybočenia? Ako sa vybočená nosová priehradka prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné …
Zápal dutín (sinusitída)
Zápal dutín čiže sinusitída je zápalové ochorenie vedľajších dutín dýchacích ciest. Slovo paranazálnych sa často používa vtedy, ak nie je jasné, či ide o zápal nosových dutín alebo iných anatomických štruktúr, ktoré sa latinsky označujú sinus. Vedľajšie nosné dutiny sú tzv. pneumatizovaným systémom. Ide o dutiny naplnené vzduchom, ktoré majú primárne za úlohu odľahčiť celú …
Zápal hltana (faryngitída)
Zápal hltana, odborne faryngitída predstavuje jednu z najčastejších príčin návštevy praktického lekára. Zápal hltana je väčšinou vírusového pôvodu a prebieha často ako súčasť zápalu v oblasti horných dýchacích ciest, ktoré v populácií prebiehajú každý rok v niekoľkých vlnách. Dospelý človek prekoná priemerne každý rok 2 až 4 prechladnutia, deti v predškolskom veku 6 až 10. Podľa dĺžky trvania sa rozdeľujú na akútne a chronické. Vznik zápalu …
Zápal hrtana (laryngitída)
Zápal hrtana alebo laryngitída je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest spôsobujúce opuch anatomicky najužšej časti hrtanu pod hrtanovou príklopkou – subglotického priestoru. Preto sa presnejšie označuje ako subglotická laryngitída. Charakteristickým príznakom je dráždivý kašeľ. Zápal hrtana sa vyskytuje v zime alebo na jeseň prakticky výhradne u detí, najčastejšie od 6 mesiacov do 3 rokov. Príčina zápalu …
Zápal priedušiek (bronchitída)
Zápal priedušiek sa odborne označuje ako bronchitída. Ide o zápalové ochorenie trubicovitých vetiev dýchacích ciest (priedušky alebo latinsky bronchy), ktoré vystupujú z priedušnice (trachey) a konária sa na stále menšie a menšie trubičky, ktoré vyúsťujú do pľúcnych mechúrikov (alveoly), kde dochádza k výmene dýchacích plynov. Zápal priedušiek môžeme rozdeliť na akútny a chronický: 1. Akútna …
Zápal stredného ucha (otitis media)
Zápal stredného ucha (latinsky otitis media) je ochorenie, ktoré zažilo veľa ľudí, obzvlášť v detskom veku. Najprv si povedzme niečo o mieste tohto zápalu, tj. o strednom uchu. Stredoušné dutiny máme dve, nachádza sa na oboch stranách našej lebky. Každá z nich susedí s vnútorným uchom, ktoré obsahuje náš sluchový orgán – slimák. Bubienkom je stredné …
Zápal vnútorného ucha
Zápaly vnútorného ucha sú menej časté ako zápaly vonkajšieho zvukovodu a zápaly stredného ucha. Odborne zápal vnútorného ucha označujeme ako labyrintidu, pretože ide o postihnutie kosteného labyrintu, v ktorom je uložený sluchový aparát (slimák) a ústrojenstvo rovnováhy a pohybu (tri polokruhovité útvary). Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa zápal vnútorného ucha prejavuje a …
Zápal vonkajšieho ucha
Zápal vonkajšieho ucha je relatívne nezávažné, ale nepríjemné a bolestivé ochorenie. Vonkajší zvukovod vedie zvuk z ušnice (ktorý má tvar podobný lieviku) smerom k bubienku, ktorým je zvukový signál odovzdávaný do stredného ucha. Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa zápal prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny zápalu …
Záškrt
Záškrt (diftéria) je infekčné ochorenie dýchacích ciest postihujúce najmä malé deti. Dnes sa už takmer nevyskytuje, bolo vyhubené očkovaním. Predtým bola táto choroba však obávaná a veľa deti na ňu umieralo. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny prečo vzniká záškrt Príčinou …
Zväčšené nosné mandle (adenoidná vegetácia)
Nosné mandle čiže adenoidná vegetácia je útvar nachádzajúci sa na stene dutiny nosnej. Oproti dvom mandliam v dutine ústnej je tá nosová o niečo menej známa a nie je divu. Párové mandle v dutine ústnej môžeme vidieť voľným okom a bývajú často postihnuté pri angíne – nachádzame na nich v takomto prípade biele povlaky. Nosovú mandľu …
Audiometria
Audiometria je dôležitou vyšetrovacou metódou lekárov ORL (ušné, nosné a krčné). Vykonáva sa skôr v nemocničných zariadeniach, vyžaduje totiž určité prístrojové vybavenie. Podstatou je vyšetrenie vnímania rôznych zvukov a možných porúch sluchu. Význam audiometrie Audiometria má najväčší význam pri hodnotení porúch sluchu. Nielenže potvrdíme prítomnosť poruchy, ale môžeme aj určiť, aký typ zvukov je najhoršie …
Otoskopia
Čo je to otoskopia, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Aké má táto vyšetrovacia metóda nevýhody? Otoskopia je vyšetrovacia metóda, ktorú využívajú lekári na ušnom-nosonom-krčnom (ORL). Využíva jednoduchý prístroj známy ako otoskop. Princíp otoskopie Otoskop obsahuje zdroj svetla a lupu, je zasunutý do ušného kanála a umožňuje prezrieť si vonkajšie ucho až k bubienku. …