Nukleárna medicína
Časté röntgenovanie
Radiačné žiarenie na naše telá v malých dávkach pôsobia každý deň. Môžu sa však vyskytnúť situácie, keď sme vystavení oveľa vyšším dávkam žiarenia, než je bežné. Jadrové havárie sú veľmi zriedkavé (pochopiteľne s výnimkou Japonska a Ukrajiny), jadrová vojna v dnešnej dobe snáď tiež bezprostredne nehrozí. Vystavovanie sa abnormálne vysokým dávkam žiarenia je v našej …
Choroba z ožiarenia
Choroba z ožiarenia je označením pre stav, ktorý vzniká po vystavení organizmu ionizujúcemu žiareniu. Choroba je prejavom akútneho poškodenia buniek žiarením, ktoré vedie k ich smrti. Je dôležité si uvedomiť, že tkanivá sú voči žiareniu tým citlivejšie, čím rýchlejšie sa ich bunky množia (Toho sa pochopiteľne využíva v ožarovanie pacientov s nádorovými chorobami, pretože bunky …
Chronická lymfatická leukémia (CLL)
Chronická lymfatická leukémia (CLL) je jedným zo 4 základných typov leukémie. Najčastejšie postihuje dospelých jedincov, len výnimočne sa vyskytuje u detí. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Chronická lymfatická leukémia a jej príčiny CLL vychádza z nádorovo zmeneného lymfocytu typu B, ktorý za normálnych okolností produkuje obranné protilátky. V …
Feochromocytóm
Feochromocytóm je zaujímavý typ nádoru nadobličiek, ktorý vychádza z ich drene. Väčšinou je nezhubný (niekedy však môže byť aj zhubný a vytvárať metastázy), ale napriek tomu môže ohrozovať chorého na živote. Prečo to tak je? To si povieme nižšie. Nadobličky sú párový orgán produkujúci rad hormónov. Nachádzajú sa v našom tele na hornom póle oboch …
Mycosis fungoides
Mycosis fungoides [mykózis fungojdés] je zdanlivé kožné ochorenie, ktoré však v skutočnosti veľmi zaujíma hematológov (lekárov zaoberajúcich sa chorobami krvi), pretože ide o najčastejšiu formu kožných lymfómov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky dôležité informácie o tejto choroba sa dočítate v tomto článku. Mycosis fungoides a jej príčiny …
Neuroblastóm
Neuroblastóm patrí medzi zhubné nádorové ochorenia a je typický pre detský vek. Ide ostatne o jeden z najčastejších nádorov dojčenského veku. Nádor vychádza z nervových buniek sympatického nervového systému, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach tela. Typickými miestami vzniku neuroblastómu sú nadobličky a nervového tkaniva trupu, krku a panvy. Neuroblastóm a jeho príčiny Príčiny vzniku …
Neurofibromatóza
Ako neurofibromatózu označujeme niekoľko vrodených geneticky podmienených chorôb, medzi najznámejšie patria neurofibromatóza 1. a 2. typu. Všeobecne povedané súvisia tieto choroby s častejším vznikom rôznych nezhubných a zhubných nádorov v rôznych orgánoch a tkanivách. Čo presne tieto choroby spôsobuje, ako ich diagnostikovať, ako sa prejavujú a ako ich liečiť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom …
Rakovina – všeobecne
Rakovina a nádorové ochorenia patria k tým najobávanejším ochoreniam. V rozvinutých štátoch, do ktorých možno zaradiť aj SR, sú spolu s chorobami srdca a ciev významnou príčinou úmrtí. Povedzme si pár základných a dôležitých faktoch o nádoroch, rakovine, jej príčinách, prejavoch a v malej miere aj o diagnostike, prevencii a liečbe. Rakovina a rozdelenie nádorov: …
Rakovina análneho otvoru
Rakovina análneho otvoru je označenie pre viac nádorových procesov, ktoré sa môžu objaviť v análnej oblasti. Väčšinou ide o pomerne nebezpečné nádory, našťastie sa však často začnú prejavovať zavčas. Dodajme, že rakovinu análneho otvoru odlišujeme od rakoviny hrubého čreva. Rakovina análneho otvoru je napokon oproti rakovine hrubého čreva veľmi vzácna. Najčastejším typom nádorov v análnej oblasti …
Rakovina hrubého čreva
Toto nádorové ochorenie sa tiež označuje ako kolorektálny karcinóm. Bohužiaľ v úmrtnosti na toto ochorenie je Slovenská republika na jednom z prvých miest na svete, aj keď vďaka skríningovým programom by sa mala situácia pomaly začať zlepšovať. Rakovina hrubého čreva a jej príčiny Istá časť prípadov tohto ochorenia je podmienená geneticky. To znamená, že riziko …
Rakovina krčka maternice
Rakovina krčka maternice stále patrí medzi časté a nebezpečné zhubné nádory u žien. Spôsobuje smrť niekoľkých stoviek slovenských žien za rok. Pri tejto rakoviny je veľmi dôležitý fakt, že pri správnej prevencii jej nebezpečnosť značne klesá. Je myslím najprv nutné definovať si anatomicky miesto, kde sa rakovina krčka maternice vyskytuje. Čo je presne krčok maternice? …
Rakovina mozgu
Rakovina mozgu a mozgové nádory môžu byť nebezpečné a nejedná sa až o tak veľkú raritu, ako by sa mohlo zdať. Zničujúca diagnóza nádoru na mozgu môže vydesiť aj tých najodvážnejších. Poznať príznaky môže zmeniť beh tragických udalostí. Príznaky rastúceho nádoru sa môžu vyvíjať pomaly a bez povšimnutia, alebo sú spojené aj s inými problémami. …
Rakovina nosohltana (nazofaryngálny karcinóm)
Rakovina nosohltana (odborne nazofaryngálny karcinóm) je v SR menej časté ochorenie, celosvetovo je však významnejšie a rozšírenejšie, než by sa mohlo zdať. Ochorenie nemá príliš dobrú prognózu a je vhodné o ňom vedieť. niečo viac. Rakovina nosohltana a jej príčiny Príčiny vzniku tumoru nie sú celkom jasné. Zrejme sa na ňom podieľajú určité genetické predpoklady a …
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a tak je určite vhodné si o tomto type rakoviny niečo povedať. Nádorový proces, ako už vyplýva z názvu, vychádza z buniek prostaty čiže predstojnej žľazy. Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti …
Rakovina semenníkov
Rakovina semenníkov (čiže lepšie povedané nádory semenníkov) je označenie pre celú veľkú skupinu zhubných nádorov, ktoré vznikajú v semenníkoch. Jedná sa o menej časté nádory, ktoré však môžu bez liečby život chorého ohroziť rovnako dobre ako akýkoľvek iný nádor a navyše je ich s trochou snahy možné včas rozpoznať a úspešne vyliečiť. Najčastejšie vznikajú nádory …
Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)
Rakovina pankreasu čiže karcinóm pankreasu je jednou z najhorších typov rakoviny. Jej prežitie aj u liečených ľudí je veľmi nízke. Rok po vyslovení diagnózy prežíva približne 5% chorých, päť rokov po vyslovení diagnózy prežíva už len cca 1-2% chorých. To znamená, že zo 100 ľudí s nájdeným nádorom bude päť rokov žiť v priemere len …
Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy ako sa prejavuje a aká je proti nej prevencia? Zhubné nádory štítnej žľazy patria k menej častým formám rakoviny. Možno ich navyše relatívne dobre liečiť a nemávajú až tak vysokú úmrtnosť. Rovnako ako u iných foriem rakoviny je tu však dôležitý včasný nález nádoru. Aby sme sa v rôznych formách rakoviny štítnej …
Rakovina úst
Rakovina úst (presnejšie rakovina ústnej dutiny) je nebezpečným ochorením, ktorého frekvencia v dnešnej dobe pozvoľna narastá. Ak je včas zistená, môže byť v mnohých prípadoch relatívne jednoducho vyliečená, v opačnom prípade môžu byť jej dôsledky tragické. Nádory v dutine ústnej môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek na sliznici vrátane povrchu mandlí a ďasien, úplne špeciálne problematiku predstavujú …
Rakovina vajcovodu
Rakovina vajcovodu je nebezpečné ale našťastie relatívne vzácne nádorové ochorenie postihujúce ženy. Vajcovod je párový gynekologický trubicovitý orgán, ktorý je v úzkom anatomickom vzťahu s maternicou a vaječníkmi. Vajcovody majú za úlohu zachytiť zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníka a umožniť jeho transport do maternice. Rakovina vajcovodu a jej príčiny Presná príčina vzniku tohto nádoru nie …
Rakovina vaječníkov
Rakovina vaječníkov je relatívne časté a nebezpečné nádorové ochorenie. V SR je ročne zistené okolo 1-2 tisíc nových prípadov a mnohokrát sa už jedná o pokročilé formy choroby. Vaječník (ovárium) je párová pohlavná žľaza ženy. Dozrievajú v ňom vajíčka a produkujú sa tu ženské pohlavné hormóny. Oba vaječníky sú uložené v dutine brušnej v panvovej …
Rakovina vulvy
Ako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhubné nádory, ktoré vychádzajú z tkaniva pyskov a okolia pošvového otvoru. Sú relatívne vzácne, tvoria len asi 5% všetkých gynekologických nádorov. Väčšinou sa jedná o nádory vychádzajúce z krycích buniek pokožky, vzácnejšie sa môže jednať o melanóm (podobne ako inde na koži) a iné nádory. Teraz si povedzme základné informácie …
Rakovina žalúdka
Rakovina žalúdka je relatívne časté nádorové ochorenie, ktoré má oproti väčšine ostatných nádorov jednu zvláštnosť – celkový počet výskytu nádorových ochorení rastie, množstvo prípadov rakoviny žalúdka postupne klesá. Najvyšší výskyt tejto rakoviny na svete je v Japonsku, ale dôvod nie je celkom zrejmý. Rakovina žalúdka a jej príčiny Možných príčin existuje veľmi veľa. Istú úlohu …
Rakovina žlčníka
Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom texte s názvom rakovina. Rakovina žlčníka je veľmi nebezpečná forma rakoviny vychádzajúca z buniek steny žlčníka. Žlčník je dutý orgán, ktorý funkčne a anatomicky súvisí s pečeňou. Žlčník je v podstate taký vak, v ktorom sa ukladá žlč tvorená v …
Rakovina žlčových ciest
Rakovina žlčových ciest je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie, ktoré nemá príliš dobrú prognózu. Ako je z názvu zrejmé, nádorová hmota v tomto prípade vychádza zo steny žlčovodov. Rakovina môže vzniknúť z malých žlčových kanálikov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri pečene, alebo z veľkých žlčovodov mimo tkanivo pečene. Rakovina žlčových ciest a jej príčiny Pri vzniku …
Sarkómy
Sarkómy alebo sarkóm je označenie pre celú skupinu našťastie relatívne vzácnych zhubných nádorov, ktoré majú svoj pôvod v spojivových tkanivách – sarkómov sú desiatky a majú názov podľa tkaniva, z ktorého vznikli. Poznáme tak napríklad fibrosarkómu (vzniká z väziva), chondrosarkom * (vzniká z chrupavky), osteosarkóm * (vzniká z kosti), hemangiosarkóm (vzniká z krvných ciev), liposarkóm …
Pozitrónová emisná tomografia (PET)
Čo je to pozitrónová emisná tomografia, aký je jej princíp a využitie? Ako samotné vyšetrenie prebieha a aké sú jeho výhody a nevýhody? Pozitrónová emisná tomografia (PET) je zaujímavou vyšetrovacie metódou, ktorá je však dostupná skôr na vyšších pracoviskách nukleárnej medicíny. PET vyšetrenie nevykonávame veľmi často, ale v niektorých prípadoch nám môže veľmi pomôcť. Princíp pozitrónovej emisnej tomografie …
Scintigrafia
Čo je to scintigrafia, aký je jej princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Scintigrafia skrátene „scinti“ je základné vyšetrenie v nukleárnej medicíne. V skutočnosti sa však jedná o celú skupinu vyšetrení rôznych orgánových systémov, presnejšie si o tom povieme v nasledujúcom článku. Princíp scintigrafie Základným princípom je podanie rádiofarmaka …