Nefrológia

Choroby v odbore nefrológia:Vyšetrenia v odbore nefrológia:
Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída je relatívne neškodné ochorenie postihujúce obličky, ktoré sa objavuje po niektorých streptokokových infekciách. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Akútna poststreptokoková glomerulonefritída a jej príčiny Príčinou je imunitou vyvolaný zápal, ktorý vzniká s krátkym odstupom (2-4 týždne) po prekonanej neliečenej streptokokovej infekcii, ako je impetigo, ruža, angína alebo zápal …

Akútna tubulárna nekróza

Akútna tubulárna nekróza

Akútna tubulárna nekróza znamená poškodenie mikroskopických vývodných kanálikov (tubulov) obličiek, ktorých bunky môžu začať odumierať. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Akútna tubulárna nekróza a jej príčiny Obličkové kanáliky môžu byť postihnuté toxickými zlúčeninami alebo nedostatkom kyslíka (ischémia). Zlúčeniny toxické pre obličky označujeme ako nefrotoxické látky, patrí medzi ne …

Akútne zlyhanie obličiek

Akútne zlyhanie obličiek

Akútne zlyhanie obličiek je náhly a veľmi nebezpečný stav. Zatiaľ čo pri chronickom zlyhaní obličiek dochádza k ich pomalému poškodzovaniu a vyhasínaniu funkcie, v tomto prípade je výpadok ich funkcii veľmi rýchly. V nasledujúcom podrobnom článku sa dozviete čo všetko môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek, ako sa tento stav prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť. …

Chronické zlyhávanie obličiek

Chronické zlyhávanie obličiek

Tento článok pojednáva o chronickom (dlhodobom) zlyhávaní obličiek. Jedná sa o stav pomerne častý. Obličky sú relatívne citlivý orgán, môžu byť ľahko poškodené a raz poškodené obličky sa môžu vo svojej funkcii postupne zhoršovať. Vzhľadom k faktu, že obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov tela – vylučujú splodiny, udržujú vnútorné prostredie organizmu, zúčastňuju sa tvorby …

Cysty obličiek

Cysty obličiek

Cysty obličiek predstavujú pomerne častý nález na ultrazvuku brucha. Väčšinou nie sú nijako klinicky významné, napriek tomu je dobré mať o nich určité povedomie. Všeobecný článok o cystách si môžete prečítať tu. Príčiny cýst obličiek Cysta obličky znamená ohraničený guľovitý útvar vyplnený tekutinou. Bežné cysty obličiek vznikajú počas života človeka z nie celkom známych príčin. …

diabetická nefropatia

Diabetická nefropatia

Diabetická nefropatia znamená poškodenie obličkových funkcií ako komplikácia mnohoročnej cukrovky. Diabetická nefropatia je v civilizovanom svete jednou z najčastejších príčin chronického zlyhávania obličiek. Je to neskorá komplikácia ochorenia diabetes mellitus a postihuje najmä cievy menšieho rozsahu v obličkách. S podobným názvom diabetická retinopatia označujeme ochorenie, ktoré spôsobuje cukrovka na sietnici oka alebo diabetická neuropatia, čo je …

Fabryho choroba

Fabryho choroba

Fabryho choroba (sfingolipidóza) je vrodené, geneticky podmienené metabolické ochorenie, ktoré svojim nositeľom spôsobuje množstvo problémov a skracuje ich život o 15 až 20 rokov. Choroba vzniká v dôsledku ukladania určitých zlúčenín v tkanivách. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku Príčiny Fabryho choroby Choroba vzniká na podklade …

Glomerulonefritídy

Glomerulonefritídy

Základnou filtračnou jednotkou obličky je glomerulus, čo je tenká vinutá tepienka, cez ktorú preteká krv. Stena glomerulov je relatívne tenká a pod tlakom sa cez ňu filtruje voda a v nej rozpustené látky. Správna funkcia glomerulov je tak nevyhnutná pre očisťovaciu funkciu obličiek. Glomerulonefritídy sú zvyčajne ochorenia podmienené abnormálnymi imunitnými reakciami. Vo väčšine prípadov sa …

Hyperkaliémia

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …

Hyperparatyreóza

Hyperparatyreóza

Hyperparatyreóza je označenie pre stav, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónu nazývaného parathormón (PTH) bunkami prištítnych teliesok. Povedzme si pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto problému. Prištítne telieska sú štyri útvary, ktoré sa nachádzajú v štítnej žľaze. Ich bunky majú viac funkcií, nás však zaujíma najmä produkcia hormónu PTH. Tento hormón má …

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza nie je definovaná jednotlivými autormi úplne rovnako, my si ju zjednodušene popíšme ako epizódu výrazne zvýšeného tlaku (cca nad 230 / 130mm ortuťového stĺpca), ktorá bezprostredne ohrozuje zdravie človeka vysokým rizikom rozvoja komplikácií. Okrem samotnej hodnoty krvného tlaku je dôležité aj to, ako rýchlo došlo k jeho zvýšeniu a na aké tlaky je …

Iga nefropatia

Iga nefropatia (Bergerova choroba)

Iga nefropatia (Bergerova choroba) patrí medzi najčastejších zástupcov zápalových ochorení obličkových glomerulov. Glomeruly sú mikroskopické základné filtračné jednotky obličkového tkaniva a ich zápaly odborne označujeme ako glomerulonefritídy. Glomerulonefritídy sú zápaly neinfekčné, sú spôsobené abnormálnymi funkciami nášho imunitného systému. Iga nefropatia a jej príčiny Ochorenie je spôsobené ukladaním imunoglobulínu A (IgA) v obličkových glomeruloch, čo spôsobuje …

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest

Aké sú príčiny vzniku týchto infekcií? Ako sa infekcie močových ciest prejavujú a ako sa liečia? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Najprv si len krátko povedzme o močových cestách. Obličkami preteká krv a pod tlakom sa tu filtruje moč do obličkovej panvičky. Z panvičiek je moč vedený močovodom (z každej obličky vychádza jeden), …

kontrastná nefropatia

Kontrastná nefropatia

Kontrastom vyvolaná nefropatia je tiež známa ako (post) kontrastná nefropatia. Ide o poškodenie obličkového tkaniva spôsobené kontrastnou látkou používanou pri niektorých zobrazovacích vyšetreniach. Aké sú presne príčiny vzniku tohto poškodenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko sa dozviete v tomto článku. Príčiny kontrastnej nefropatie Kontrastná látka používaná u mnohých rádiologických vyšetrení sa vylučuje …

Močové kamene

Močové kamene

Močové kamene (odborne Urolitiáza) vznikajú v močových cestách (typicky v močovodoch a v panvičke) z niektorých odpadových látok vylučovaných telom. Sú veľmi bolestivým a nepríjemným ochorením a majú početné komplikácie, niektoré veľmi závažné. Obličkami preteká krv a pod tlakom sa tu filtruje moč do obličkovej panvičky. Z panvičiek je moč vedený močovodmi (z každej obličky …

Myoglobinúria

Myoglobinúria

Myoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, (funguje ako zásoby kyslíka). Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku. Myoglobinúria a jej príčiny …

Nadbytok fosfátov

Nadbytok fosfátov

Fosfor sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie vo forme fosfátových iónov. Koncentrácia fosfátov v krvi je za normálnych okolností udržiavaná pomerne v úzkom rozmedzí (približne 0.65-1.6 milimólov na liter) a jej odchýlky ako označované aj ako nadbytok fosfátov spôsobujú rôzne príznaky. Metabolizmus fosfátov pomerne úzko súvisí s metabolizmom kostnej hmoty, s metabolizmom vápnika a s …

Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeniny sú látky, ktoré sú schopné poškodiť tkanivo obličiek. Patria sem niektoré lieky, ale aj viacero iných zlúčenín. Teraz si povedzme hlavné informácie o ich účinkoch, dôsledkoch a liečbe.  Účinok nefrotoxických zlúčenín na obličky Presný mechanizmus účinku je u jednotlivých zlúčenín síce rôznych, ale dôsledok je obdobný – dôjde k poškodeniu drobných mikroskopických vývodných …

Onkocytóm

Onkocytóm

Onkocytóm je menej známy typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Nádor vzniká z onkocytov, čo sú bunky veľmi bohaté na mitochondrie (bunkové organely zodpovedné za energetický metabolizmus bunky). Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Onkocytóm a jeho príčiny Onkocytómy môžu …

Otrava olovom

Otrava olovom

Otrava olovom je závažný stav, ktorý môže vážne ohroziť zdravie a nezriedka môže spôsobiť aj smrť. Otravu olovom môžeme rozlíšiť na akútnu otravu (náhle zvýšená vysoká koncentrácia olova v organizme) a na chronickú (dlhodobo zvýšená koncentrácia olova v organizme). Najmä chronická otrava olovom má pre našu spoločnosť veľký význam, pretože naši predkovia sa týmto kovom …

Podkovovitá oblička

Podkovovitá oblička

Podkovovitá oblička nie je chorobou v pravom slova zmysle, je to skôr odchýlka od normy, ktorá vedie k vzniku tvarovo značne odlišnej obličky. Odborný názov pre tento stav je ren arcuatus [ren arkuátus]. Aké sú príčiny vzniku tejto odchýlky? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny …

Polycystická choroba obličiek

Polycystická choroba obličiek

Polycystická choroba obličiek je dedičné ochorenie obličiek, ktoré svojho nositeľa značne poškodzuje a môže ho aj ohroziť na živote. Nejedná sa o chorobu až tak vzácnu, ako by sa mohlo zdať. Frekvencia jeho výskytu je asi 1 človek z 500, a preto stojí za to si o ňom niečo povedať. Aké sú príčiny vzniku tohto …

Predávkovanie horčíkom

Predávkovanie horčíkom

Ako sa predávkovanie horčíkom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Horčík (Magnesium) je minerál, ktorý náš organizmus nutne potrebuje. Nedostatok horčíka spôsobuje viacero ťažkostí, ktorým je venovaný príslušný článok. Na druhej strane je však možné sa horčíkom predávkovať, hoci to nie je zďaleka tak časté. Predávkovanie horčíkom a jeho príčiny K predávkovaniu …

Rakovina obličky

Rakovina obličky (Grawitzov nádor)

Rakovina obličky je označenie pre zhubný nádor obličiek. Tento nádor vychádza z obličkových tubúl, čo sú kanáliky, ktorými v obličkách preteká prefiltrovaná tekutina. Ďalšími synonymami pre rakovinu obličiek je karcinóm obličky alebo Grawitzov [gravicov] nádor. Rakovina obličky a aké sú jej príznaky a príčiny? Ako túto chorobu diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v …

Renálna osteodystrofia

Renálna osteodystrofia

Renálna osteodystrofia je zložito znejúce ochorenie, ktoré sprevádza zlyhávanie obličiek. Môžeme ho do slovenčiny preložiť ako obličkami spôsobenú poruchu kostí. Otázkou je, ako vlastne súvisia obličky s kosťami. Základom k pochopeniu renálnej osteodystrofie je chápanie vzťahu medzi vápnikom a fosfátmi. Vápnik sa nachádza v určitej koncentrácii v krvi, ale najväčšie množstvo je ho uložené v …

Renálna tubulárna acidóza

Renálna tubulárna acidóza

Renálna tubulárna acidóza (RTA) je označenie pre súbor obličkových chorôb, ktorý majú rôzny mechanizmus účinku, ale dôsledky sú u nich obdobné – oblička stráca schopnosť okyslenia moču, čo môže spôsobiť prekyslenie organizmu, odborne metabolickú acidózu. Príčiny renálnej tubulárnej acidózy Renálna tubulárna acidóza môže byť vrodená alebo získaná. Vrodené sú geneticky podmienené, získané môžu vzniknúť na …

streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. …

Zápal obličiek

Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek (čiže odborne pyelonefritída) je nepríjemný a nebezpečný stav, keď je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou. Zápal môže nielen poškodiť obličky, ale môže sa z nich ľahko rozšíriť do krvného obehu (obličky sú totiž silne prekrvený orgán) a spôsobiť tak otravu krvi. Zápal obličiek a jeho príčiny Typickým pôvodcom infekčných zápalov obličiek sú baktérie. Do …

Zúženie obličkových tepien

Zúženie obličkových tepien

Zúženie obličkových tepien je pomerne nepríjemný stav. Po prvé totiž ovplyvní prietok krvi obličkou a za druhé vyvolá pomerne zle liečiteľné zvýšenie krvného tlaku. Prečo k tomu dochádza a ako tento problém riešime si povieme nižšie. Zúženie obličkových tepien a jeho príčiny Každá z oboch obličiek je za normálnych okolností zásobená jednou obličkovou tepnou, ktorá odstupuje …

vyšetrenie biopsia obličky

Biopsia obličky

Biopsia obličky je diagnostická metóda, ktorá sa vykonáva skôr na vyšších nefrologických pracoviskách. Jej podstatou je získanie malej vzorky tkaniva obličky, ktoré je potrebné k histologickému vyšetreniu. Čo je to biopsia obličky, aký je princíp a výhody a nevýhody tohto vyšetrenia? Princíp biopsie obličky Pacient pri zákroku väčšinou leží v polohe na bruchu. Zákrok sa vykonáva pod …

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …

vyšetrenie moču

Vyšetrenie moču

Čo je to vyšetrenie moču, ako sa vyšetruje a čo všetko z moču môžeme zistiť a vyšetriť? Vyšetrenie moču je cennou diagnostickou metódou, ktorá vie relatívne ľahko a rýchlo odhaliť veľké množstvo porúch a chorobných stavov. Moč ako taký nás informuje nielen o stave a funkcii močových ciest, ale je aj dôležitou súčasťou vyšetrenia obličiek. Vyšetrenie moču má …

vyšetrenie obličiek

Vyšetrenie obličiek

Čo je to vyšetrenie obličiek? Ako sa obličky vyšetrujú a čo týmito vyšetreniami môžeme zistiť? Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov v tele. Okrem vylučovania odpadových látok z tela majú veľký vplyv na krvný tlak a udržiavanie vnútorného prostredia v organizme vrátane kostného metabolizmu. Z tohto dôvodu sú choroby obličiek často veľmi závažné, a preto každé …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button