Infekčné lekárstvo

Choroby v odbore infekčné lekárstvo:Vyšetrenia v odbore infekčné lekárstvo:
obrázok absces

Absces

Absces je odborným označením pre dutinu v tele vyplnenú hnisom. Jedná sa o nepríjemný dôsledok hnisavých infekčných ochorení. Môže byť veľmi bolestivý, konzervatívnymi (tj. nechirurgickými) prostriedkami je len ťažko liečiteľný a infekcie z neho sa môže rozšíriť po tele a môže vzniknúť tak sepsa. Príčiny vzniku abscesu Abscesy sú spojené najmä s hnisavými bakteriálnymi infekciami – …

Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie sú pomerne dobre známe skupiny vírusov, vyskytujúce sa na celom svete a sú zodpovedné za množstvo infekčných ochorení. Viac o prenose, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Prenos adenovirusov Adenovírusy sú najčastejšie prenášané vzduchom ako kvapôčková infekcia, ale sú možné aj iné spôsoby prenosu, ako je fekálno – orálny prenos a …

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída je relatívne neškodné ochorenie postihujúce obličky, ktoré sa objavuje po niektorých streptokokových infekciách. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Akútna poststreptokoková glomerulonefritída a jej príčiny Príčinou je imunitou vyvolaný zápal, ktorý vzniká s krátkym odstupom (2-4 týždne) po prekonanej neliečenej streptokokovej infekcii, ako je impetigo, ruža, angína alebo zápal …

Alergická nádcha

Alergická nádcha

Alergická nádcha je zrejme najčastejšou chorobou vzniknutou na podklade alergickej reakcie. Každoročne obťažuje veľa ľudí a býva zdrojom mnohých smútkov. Čo by bolo vhodné o tomto probléme vedieť si povieme v tomto článku. Alergická nádcha a jej príčiny Príčinou je alergická reakcia, ktorá postihne bunky sliznice dutiny nosnej. Táto alergická reakcia vzniká kvôli kontaktu s určitým …

Amébové infekcie

Amébové infekcie

Amébové infekcie sú celkovo menej známe infekčné ochorenia. Môžu byť nebezpečné a je vhodné mať o nich aspoň základné informácie. Teraz si povedzme pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Amébové infekcie a ich príčiny Amébové infekcie sú vyvolané amébami, čo sú okom neviditeľné mikroorganizmy, ktoré patria medzi prvoky. Améby sa vyskytujú najmä v tropických …

angína

Angína

Slovo angína znamená v preklade zvieravá bolesť. Klasická krčná angína je veľmi časté infekčné ochorenie u detí aj u dospelých. Je najčastejšie spôsobená baktériami z rodu streptokokov a laici by si ju nemali pomýliť s angínou pectoris, to je úplne iný problém týkajúci sa srdca. Ako sa prejavuje angína? Ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko …

Antrax

Antrax (slezinová sneť)

Antrax alebo po slovensky slezinová/slezová sneť je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré postihuje zvieratá aj človeka. Skloňovaný bol najmä v roku 2001, kedy boli v USA rozosielané listové obálky s práškom obsahujúce infekčné mikroorganizmy antraxu. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho …

aspergilové infekcie

Aspergilové infekcie

Aspergilové infekcie sú väčšinou závažné infekčné choroby, ktoré sú spôsobené hubovou plesňou známou ako Aspergillus. Problematika týchto stavov sa týka najmä chorých s výrazne oslabenou imunitou. Aké sú príčiny vzniku týchto infekčných chorôb? Ako sa aspergilové infekcie prejavujú a ako ich liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny aspergilových infekcií Aspergillom sa radí …

Atelektáza

Atelektáza

Termín atelektáza znamená kolaps priedušky a uzáver časti dýchacích ciest v pľúcach, čo spôsobí nevzdušnosť danej časti pľúc s poruchou výmeny dýchacích plynov. Aké sú príčiny tohto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho liečiť? Teraz si povedzme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Atelektáza a jej príčiny Niekedy nie je príčina atelektázy jasná, inokedy …

Autoimunitné choroby

Autoimunitné choroby – všeobecne

Tento veľmi všeobecný a krátky článok je venovaný autoimunitným chorobám ako celku. Jedná sa o pestrú skupinu chorôb, kedy je ich podstatou abnormálna reakcia nášho imunitného systému. Medzi najznámejšie autoimunitné choroby patria napríklad: Addisonova choroba (periférna forma spojená s poškodením kôry nadobličiek) Autoimunitná hemolytická anémia Autoimunitná hepatitída Autoimunitná pankreatitída Bechterevova choroba Celiakia Crohnova choroba Cukrovka …

Babezióza

Babezióza

Babezióza je menej známe infekčné parazitárne ochorenie, ktoré sa môže prejavovať viacerými rozličnými príznakmi a je pomerne ťažké ho správne diagnostikovať. Preto si o ňom aspoň niečo málo povedzme. Čo toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Babezióza a jej príčiny …

besnota

Besnota

Besnota čiže lyssa (anglicky rabies) je smrteľne nebezpečné infekčné ochorenie. Predtým bola besnota na území dnešnej Slovenskej republiky vcelku častá, dnes už sa našťastie takmer neobjavuje. V ostatných častiach sveta, ako je napríklad Afrika, sa besnota vyskytuje pomerne často, a preto je dobré si o nej povedať niekoľko viet. Príčiny besnoty Besnota je spôsobená vírusom …

blastomykóza

Blastomykóza

Blastomykóza je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa našťastie v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Jeho typický výskyt je v štátoch Severnej a Strednej Ameriky. Ako sa toto ochorenie prejavuje, ako ho diagnostikovať a ako ho môžeme účinne liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Blastomykóza a jej príčiny Príčinou infekcie sú parazitárne plesne zo skupiny blastomycét. Tieto huby …

borelióza

Borelióza

Borelióza čiže plným názvom Lymská borelióza je infekčné ochorenie nazvané podľa amerického mesta Lyme, kde bola choroba prvýkrát popísaná. Aké sú prejavy boreliózy, aké sú príčiny jej vzniku, ako ju diagnostikovať a ako túto chorobu správne liečiť? Borelióza a jej príčina Ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré patria do skupiny spirochét, ktorú poznáme pod názvom Borrelia burgdorferi. …

Botulizmus

Botulizmus

Botulizmus je nebezpečné ochorenie spôsobené toxínom baktérie Clostridium botulinum, ktorá patrí do skupiny klostrídií. Hoci má tento toxín využitie v medicíne v plastickej chirurgii, môžu byť dôsledky otravy botulotoxínom smrteľné. Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie. Botulizmus a jeho príčiny Otravu spôsobuje botulotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Častý spôsob otravy je pri požití toxínu, zjeme potravu infikovanú …

Bronchiolitída

Bronchiolitída

Bronchiolitída je ochorenie, s ktorým sa internista až tak často nestretne, ide skôr o detskú chorobu. Napriek tomu je vhodné o niečom ako bronchiolitída vedieť, obzvlášť poznať jej rozdiely oproti klasickej bronchitíde (zápalu priedušiek). Bronchiolitída je ochorenie najmenších a najtenších priedušiek, ktorým sa hovorí bronchioly (slovensky priedušničky) a vzniká typicky v detskom veku. Bronchitída (zápal …

Brucelóza

Brucelóza

Brucelóza je infekčné ochorenie, ktoré sa však v SR nevyskytuje. A to je dobre, pretože ide o dosť problematickú infekciu s tendenciou ku chronickému priebehu. Brucelóza a jej príčiny Ochorenie vyvolávajú brucely, čo je skupina baktérií. Ochorenie má aj veľa iných názvov ako je Bangova horúčka, Krymská horúčka, Maltská horúčka alebo Stredomorská horúčka. To veľa vypovedá …

Brušný týfus

Brušný týfus

Brušný týfus bolo predtým veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktorého výskyt však v SR prakticky vymizol. Niekoľko prípadov ročne sa však objaví, a preto je vhodné si o tejto chorobe povedať viac. Brušný týfus a jeho príčiny Brušný týfus je spôsobený baktériou známou ako Salmonella typhi [salmonela tyfí]. Nepleťme si ju s jej príbuznou Salmonellou enteritidis, ktorá …

Chagasova choroba

Chagasova choroba

Chagasova choroba [Šagasova] je infekčné ochorenie, ktoré sa u nás nevyskytuje, je však časté v Strednej a Južnej Amerike. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Chagasova choroba a jej príčiny Príčinou ochorenia je parazit známy ako trypanozóma cruzi. Tento prvok je na človeka väčšinou prenášaný pri uhryznutí drobným …

Chlamýdie

Chlamýdie

Chlamýdie sú mikroorganizmy, ktoré väčšina lekárov zaraďuje k baktériám. Chlamýdií je mnoho druhov, najznámejšie sú Chlamydia trachomatis, Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumoniae. Chlamýdie sú v našej populácii rozšírené, spôsobujú množstvo ochorení a infekcie chlamýdiami so sebou môžu niesť veľa vážnych komplikácií. Chlamýdie sú mikroskopické jednobunkové organizmy, ktoré sa voči nám správajú paraziticky. Potiaľto je podoba …

Cholera

Cholera

Cholera je známe infekčné ochorenie, ktorého epidémie decimovali európsku i svetovú populáciu v 19. a 20. storočia – počty mŕtvych pri epidémiách cholery dosahoval v jednotlivých štátoch desiatky až stovky tisíc ľudí. Dnes sa v Európe toto ochorenie prakticky nevyskytuje, na iných kontinentoch sa však epidémie menšieho rázu stále objavujú. Nebezpečnosť choroby s rozvojom modernej …

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba mačacieho škrabnutia

Choroba (z) mačacieho škrabnutia je študentom medicíny dobre známa aj pod anglickým názvom „Cat Scratch Disease“. Ide o infekčné ochorenie, ktorým je možné sa nakaziť od niektorých zvierat. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Choroba mačacieho škrabnutia a jej príčiny Ochorenie je vyvolané baktériou známou ako Bartonella henselae [bartonela Hensel] a …

Choroba motýlích krídel

Choroba motýlích krídel (bulózna epidermolýza)

Choroba motýlích krídel sa odborne označuje ako bulózna epidermolýza – epidermolysis bullosa [epidermolízis bulóza] a je to v skutočnosti celá skupina chorôb rôznej závažnosti. Niektoré formy sú „len“ obťažujúce, iné sú jasne smrteľné. Podstatou ochorenia je postihnutie kože a prípadne aj slizníc s tvorbou pľuzgierov. Choroba motýlích krídel a jej príčiny Príčinou sú genetické mutácie, …

Chrípka

Chrípka

Chrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda obyvateľov. Hoci je jej priebeh väčšinou len obťažujúci, chrípka môže byť nebezpečná a mnoho chorých (najmä oslabených jedincov a starých ľudí) na chrípku umiera. Chrípka a jej príčiny Príčinou chrípky je chrípkový vírus čiže vírus influenzy. Vírus sa šíri kvapôčkami a zdrojom je …

Chronická myeloidná leukémia

Chronická myeloidná leukémia (CML)

Chronická myeloidná leukémia (CML) je jednou zo štyroch základných leukémii a okrem toho ju radíme medzi tzv. myeloproliferatívne choroby. Vyskytuje sa skôr u mladších a starších dospelých, u detí je menej častá. Ide teda o nádorové ochorenie, ktoré vychádza z nezrelých krvných buniek. Bunkou, v ktorej dochádza k nádorovému zvratu je v tomto prípade bunka, z …

Čierny kašeľ (pertussis)

Čierny kašeľ (latinsky pertussis) je infekčné ochorenie postihujúce najmä deti. U nás je toto ochorenie už celkom vzácne (vďaka očkovaniu), niekoľko prípadov sa v SR každoročne však stále objavuje. Predtým bolo táto choroba veľmi častá a pomerne obávaná – bez antibiotík mohla ľahko skončiť smrťou dieťaťa udusením. Nutné dodať, že aj keď v našom štáte …

Cytomegalovírus

Cytomegalovírus (CMV)

Cytomegalovírus (CMV) je veľmi rozšírený vírus, ktorý je prítomný v organizme veľkej časti populácie. CMV patrí do skupiny herpesvírusov a prenáša sa zrejme úzkym kontaktom a telesnými tekutinami. Vysoká zamorenosť populácie vírusom je v podstate nenápadná, pretože hoci vírus prežíva v ľudskom tele trvalo, zdravým ľuďom nespôsobuje viditeľné príznaky. Snáď jedinou výnimkou u zdravých ľudí …

Detská obrna

Detská obrna

Detská obrna je odlišné ochorenie od detskej mozgovej obrny. Detská obrna je infekčné ochorenie, ktoré sa odborne označuje ako poliomyelitída a v dnešnej dobe sa v SR už nevyskytuje. Celosvetovo sa s ním však môžeme stále stretnúť v zaostalých štátoch. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Detská obrna a jej …

Ebola

Ebola

Ebola je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa stalo známym najmä kvôli epidémii v niektorých afrických štátoch v roku 2014. Ochorenie je značne obávané pre vysokú úmrtnosť a nie príliš úspešnú liečbu. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa presne prejavuje a ako ho liečiť? Príčiny vypuknutia choroby Ebola je spôsobená vírusom, ktorý napáda primáty …

EBV infekcia

EBV infekcia

EBV je skratka používaná pre tzv. Epstein-Barrovej vírus. Tento vírus je zodpovedný za viacero ochorení, pomerne iné je však ich spektrum v civilizovanej Európe a iné v chudobných afrických štátoch. Vírus EBV EBV vírus sa vyskytuje relatívne často a prenáša sa slinami a inými telesnými tekutinami. Pomerne častou príčinou nákazy je bozkávanie a nechránený pohlavný …

Ehrlichióza

Ehrlichióza

Ehrlichióza [erlichijóza] je infekčné ochorenie, ktoré sa v SR nevyskytuje, je však popisované na americkom kontinente (Severná Amerika), kde sú údaje o stovkách potvrdených prípadov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako presne sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o ňom potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Príčinou sú vnútrobunkové …

Erythema chronicum migrans

Erythema chronicum migrans

Erythema chronicum migrans („sťahovavé sčervenanie“) čiže chronický migrujúci erytém je označenie kožného nálezu, ktorý úzko súvisí s infekciou známou ako Lymská borelióza. Čo vlastne spôsobuje túto chorobu? Dá sa lieči ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčina choroby erythema chronicum migrans Erythema chronicum migrans vzniká v prvom štádiu Lymskej boreliózy. Toto infekčné ochorenie sa …

Flegmóna

Flegmóna

Flegmóna znamená neohraničú agresívne sa šíriacu infekciu mäkkých tkanív tela. Väčšinou hovoríme o flegmóne končatín aj niektorých orgánov. Z hľadiska hnisavých infekčných ochorení kože môžeme flegmónu chápať ako komplikáciu ostatných chorôb z tejto skupiny. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Flegmóna a jej príčiny Najčastejším pôvodcom flegmonózneho zápalu kože …

Fourniérova gangréna

Fourniérova gangréna

Fourniérova gangréna [furniérova] je nebezpečné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mužov, ale veľmi zriedkavo sa môže objaviť aj u žien. Našťastie ide celkovo o málo častý stav, pretože má vysokú úmrtnosť a spôsobuje doživotné následky. Ide o formu sneti (gangrény), ktorá napáda u mužov oblasť penisu a u žien oblasť hrádze. Aké sú príčiny, diagnostika, prejavy a …

Furunkul

Furunkul patrí medzi choroby známe ako hnisavé kožné infekcie. Ide o komplikáciu folikulitídy, čo je infekčný zápal vlasového vačku. Slovensky je furunkul označovaný ako tzv. hnisavý vred. Aké sú príčiny tohto vredu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku. Príčiny furunkulu Zvyčajne ho spôsobujú baktérie zo skupiny stafylokokov. …

Giardióza

Giardióza

Giardióza [džijardijóza] čiže lambliáza je infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne nie je vyložene nebezpečné, ale môže spôsobiť značné množstvo nepríjemných príznakov. Nákaza sa vyskytuje prakticky na celom svete a ročne sa počty nakazených počítajú v miliónoch. Príčiny giardiózy Príčinou choroby je nákaza prvokom známym ako Giardia intestinalis (lamblia črevná). Prvoky napádajú určité zvieratá, v ktorých stolici …

Gilbertova choroba

Gilbertova choroba

Gilbertova choroba je pomerne zaujímavé a relatívne rozšírené ochorenie, ktoré sa diagnostikuje typicky u chlapcov a mladých mužov, vylúčené však nie je ani u žien. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčina Gilbertovej choroby Gilbertova choroba je zapríčinená enzymatickým defektom v pečeni. Narušený …

Granulomatózny zápal

Granulomatózny zápal

Granulomatózny zápal je určitým špeciálnym podtypom zápalových procesov, ktorému bude venovaný celý jeden článok. Väčšine ľudí tento termín nič nehovorí, ale granulomatóznym zápalom sa prejavuje mnoho známych infekčných aj neinfekčných chorôb. Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny granulomatózného zápalu Je …

hemofil

Hemofil

Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …

hnisavé kožné infekcie

Hnisavé kožné infekcie

Hnisavé kožné infekcie (odborne pyodermia) sú skupinou chorôb, ktoré sú spôsobené baktériami. Sú veľmi časté, môžu postihnúť jedinca každého veku a niekedy môžu mať veľmi závažné komplikácie. Príčiny hnisavých kožných infekcií Najčastejšími pôvodcami nepríjemného stavu s názvom hnisavé kožné infekcie sú baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov, ktoré preniknú do kože cez rôzne trhlinky alebo …

Impetigo

Impetigo

Impetigo je časté a trochu záhadne znejúce kožné ochorenie. Možno ho výstižne opísať ako povrchový hnisavý zápal kože. Impetigo sa môže veľmi ľahko šíriť – najmä v detských kolektívoch – postihuje však aj dospelých jedincov. Aké sú príčin tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť …

Infekcia mäsožravými baktériami

Infekcia mäsožravými baktériami je medzi laikmi známy pojem, ktorý je v skutočnosti trochu nepresný. Ide však o značne nebezpečné infekcie, ktoré môžu postihnutého ohroziť na živote. Príčiny infekcie mäsožravými baktériami Infekcia mäsožravými baktériami je odborne nazývaná ako nekrotizujúca fasciitída a ide o ťažké poškodenie tkanív pôsobením bakteriálnej infekcie. Najčastejšími vyvolávajúcimi činiteľmi sú baktérie zo skupiny …

Infekčné hepatitídy

Infekčné hepatitídy

Infekčné hepatitídy sú širokou skupinou ochorení. Najdôležitejšie sú hepatitídy spôsobené tzv. hepatotropnými (= pečeň-napádajúcimi) vírusmi – najmä vírusové hepatitídy typu A, B, C, D a E a práve nim je venovaný tento článok. Na úvod je nutné zdôrazniť, že infekčná hepatitída nie je to isté ako žltačka. Infekčná hepatitída je choroba spôsobená infekciou. Naproti tomu …

Kampylobakterióza

Kampylobakterióza

Kampylobakterióza je spôsobená Kampylobaktériami (Campylobacter), čo je druh špirálovitých baktérií, ktoré sú dobre známe infekčným lekárom ako relatívne častým pôvodcom hnačkových ochorení. Ako presnejšie sa táto choroba prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Aké sú jej presné príčiny? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kampylobakteriózy Kampylobaktery prežívajú v surovom mäse, dokážu prežiť aj teploty …

Kaposiho sarkóm

Kaposiho sarkóm

Kaposiho [Kaposiho] sarkóm je relatívne vzácnym nádorovým ochorením, ktoré je v súčasnej dobe viac v popredí v súvislosti s epidémiou AIDS. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny Kaposiho sarkómu Za vznik Kaposiho sarkómu vďačíme bunkám lymfatických ciev. Príčinou je infekcia vírusom …

Katétrová sepsa

Katétrová sepsa

Katétrová sepsa znamená špecifickú formu septického stavu (otravy krvi). Môžeme ju definovať ako prienik baktérií do krvného riečišťa v dôsledku zavedeného venózneho katétra. Aké sú prejavy a presné príčiny tejto choroby, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v tomto článku. Príčiny katétrovej sepsy Katétrová sepsa je zapríčinená samotnou existenciou žilového katétra u …

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je vážne ochorenie, ktoré je do značnej miery spojené s Lymskou boreliózou. S tou sa tiež niekedy omylom zamieňa, hoci sa jedná o dve úplne odlišné ochorenia. Spoločným menovateľom týchto dvoch chorôb je kliešť obyčajný. Príčiny kliešťovej encefalitídy Príčinou choroby je vírus kliešťovej encefalitídy a prenášačom tohto vírusu je parazit kliešť obyčajný. Vírus …

Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcie

Klostridiálne infekcie sú pestrou skupinou infekčných ochorení. Klostrídie (Clostridia) sú tyčinkové baktérie, ktoré sa pomerne často nachádzajú v kyslých pôdach. Baktérie tejto skupiny nemajú (všeobecne povedané) v láske kyslík a sú typické tvorbou mnohých toxínov. Môžu spôsobovať mnoho infekčných stavov, ktoré môžu mať veľmi pestré príznaky a komplikácie a líšia sa svojou nebezpečnosťou. Niektoré sú …

kvasinkové ochorenia pošvy

Kvasinkové ochorenia pošvy

Kvasinkové ochorenia pošvy a vonkajších pohlavných orgánov ženy je snáď najčastejším typom infekčných plesňových ochorení. Kvasinky v tejto lokalizácii môžu ženy nielen nepríjemne obťažovať, ale niekedy poukazujú na prítomnosť iných (a niekedy aj vážnych) ochorení. Príčiny kvasinkového ochorenia pošvy Kvasinkové ochorenia pošvy spôsobuje najmä kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], ktorá s obľubou napadá sliznice ľudského tela. …

kvasinkové ochorenia úst

Kvasinkové ochorenia úst

Kvasinkové ochorenia úst sú relatívne bežnou formou infekčného plesňového ochorenia. Samo o sebe je to relatívne banálnym problémom, ale môže poukazovať na prítomnosť iných a niekedy aj vážnych ochorení. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako presne sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kvasinkového ochorenia úst Kvasinkové …

leishmanióza

Leishmanióza

Leishmanióza [lejšmanijóza] je zložito znejúci názov, ktorý označuje jedno menej časté infekčné ochorenie. Niektoré formy leishmaniózy môžu byť smrteľne nebezpečné a tak si táto choroba určite zaslúži svoj vlastný článok. Príčiny leishmaniózy Vyvolávateľmi leishmaniózy je parazitický prvok patriaci do skupiny Leishmania. V Slovenskej republike sa nevyskytuje, jedná sa však o typického obyvateľa radu subtropických a …

lepra

Lepra

Lepra sa označuje aj ako malomocenstvo alebo ako Hansenova choroba. Ide o chronickú infekčnú chorobu, ktorá sa našťastie v civilizovaných európskych štátoch vrátane Slovenska už nevyskytuje. Celosvetovo však stále prípady lepry existujú, najmä v niektorých afrických štátoch a v Indii. Príčiny vzniku lepry Pôvodcom ochorenia je baktéria známa ako mycobacterium leprae [mykobakterium lepra], ktorá patrí …

leptospiróza

Leptospiróza

Leptospiróza je infekčné ochorenie, ktorým sa človek zvyčajne nakazí od zvierat. Ochorenie je relatívne časté a vyskytuje sa prakticky celosvetovo. Väčšina prípadov prebieha pomerne mierne, sú však popisované aj závažné priebehy leptospirózy. Leptospiróza, čo všetko presne ju môže spôsobiť, ako sa táto choroba prejavuje, a ako ju môžeme diagnostikovať? Ako postupovať pri liečbe? Viac podrobnosti …

listerióza

Listerióza

Listerióza je označením pre skupinu infekčných chorôb, ktoré majú rovnakého vyvolávateľa – baktériu známu ako Listeria monocytogenes [Listérija monocytogenes]. Týchto chorôb je mnoho, od banálnych až po život ohrozujúce. Zvláštne nebezpečenstvo predstavujú listérie pre tehotnú ženu. Našťastie sú v dnešnej dobe listériové infekcie stále vzácnejšie. Príčiny listeriózy Listérie sú tyčinkové baktérie žijúce v tráviacom trakte …

Marburgská horúčka

Marburgská horúčka

Marburgská horúčka je infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi nebezpečné hemoragické (krvácavé) horúčky. Ochorenie sa vyskytuje v Afrike, avšak názov má podľa nemeckého mesta Marburg, kde sa niekoľko desiatok ľudí nakazilo od opíc dovezených z Afriky na laboratórny výskumu. Príčiny Marburgskej horúčky Marburgská horúčka je spôsobená vírusom, ktorý napáda primáty a človeka, nákaza býva prenášaná aj …

meningokok

Meningokok

Meningokok je najmä v našich médiách veľmi skloňovaný termín. Často počujeme o dieťati, ktoré prežilo, či v tom horšom prípade neprežilo útok meningokoka. Čo teda ten meningokok presne je? Meningokok je baktéria, ktorá sa plným názvom volá Neisseria meningitis [Najsérija]. Existuje ich viac typov a pre prehľadnosť sa označujú písmenami A, B, C. V Slovenskej …

Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je infekčné ochorenie do istej miery podobné klasickej bakteriálnej angíne a v SR najčastejšie postihuje dospievajúcich mladých ľudí. Nie je to choroba nijako banálna, nesie so sebou rôzne komplikácie a môže sa za istých okolností vracať. Ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a aká sú príčiny vzniku tejto choroby? Rozhodne by bolo vhodné si o …

Mor

Mor

Mor je známe infekčné ochorenie, ktorého epidémie devastovali európsku populáciu v období stredoveku. Dnes sa už v civilizovaných štátoch prakticky nevyskytuje. V chudobných štátoch Afriky a Ázie sa však prípady moru objavujú. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Príčiny moru Mor je bakteriálna infekcia, ktorej pôvodcom je baktéria …

MRSA

MRSA

MRSA je slovo, po ktorého vyslovení lekári viditeľne znervóznia. Jedná sa o skratku Methicilin-Rezistentný Staphyloccocus Aureus a úzko súvisí s problematikou bakteriálnej rezistencie proti antibiotikám. Staphyloccocus aureus čiže zlatý stafylokok je baktéria patriaca do skupiny stafylokokov, ktorá je veľmi nepríjemná. Je to guľovitá baktéria zodpovedná za viacero infekčných ochorení, obzvlášť tých hnisavých. Táto baktéria s …

Mukormykóza

Mukormykóza

Mukormykóza je súborné označenie pre skupinu infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené určitými plesňami. Ide o veľmi zriedkavo sa vyskytujúce choroby, je však dobré o nich aspoň niečo málo vedieť. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku. Mukormykóza a jej príčiny Plesne …

Mykoplazmatické infekcie

Mykoplazmatické infekcie

Mykoplazmatické infekcie sú spôsobené mikroorganizmami zo skupiny mykoplaziem (mykoplazmy). Tieto baktérie majú svoje určité špecifiká a nie sú príliš citlivé na bežne používané antibiotiká.Aké sú príčiny vzniku mykoplazmatických infekcií, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky podrobnosti sa dočítate v tomto článku. Baktérie Mykoplazmy sú pestrou skupinou baktérií, klinický význam majú napríklad baktérie …

Myokarditída

Myokarditída (zápal srdcovej svaloviny)

Myokarditída patrí medzi ochorenia srdca. Presný význam tohto slova si odvodíme z jeho názvu – myokard = srdcová svalovina + prípona -itída = zápal. Myokarditída je teda zápal srdcovej svaloviny a môžeme ju chápať ako úplne špecifický podtyp zápalu svalov. Vzhľadom k tomu, že srdcová svalovina slúži ako pumpa poháňajúca krv, je jej poškodenie zápalom …

Nealkoholická steatohepatitída

Nealkoholická steatohepatitída

Nealkoholická steatohepatitída je označovaná skratkou NASH. Ide o zrejme dosť podceňované zápalové ochorenie pečene, ktoré však môže byť významnou príčinu vzniku cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami. Príčiny NASH Nealkoholická steatohepatitída môže byť do slovenčiny preložená ako „zápal pečene so stučnením pečene nesúvisiacim s alkoholom„. Príčinou je zrejme súčasný rozšírený nezdravý životný štýl s nevhodným …

Nedostatok imunoglobulínu A

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA)

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA) je vrodené ochorenie, ktoré síce môže spôsobiť rôzne komplikácie, ale nie je vyložene nebezpečné. Imunoglobulín A je typ protilátok, ktoré sú zodpovedné za slizničnú imunitu, tj. obranu slizníc proti mikroorganizmami. Teraz si povedzme niekoľko informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Nedostatok imunoglobulínu A a jeho príčiny Príčinou sú vrodené genetické mutácie, ktoré …

Neurosyfilis

Neurosyfilis

Neurosyfilis je pokročilá neurologická forma syfilitickej infekcie, ktorá je v dnešnej dobe v SR raritná, dosť možno už prakticky neexistujúca. Nie je však doteraz vzácnym javom v rozvojových štátoch s vyšším výskytom sexuálne prenosných chorôb a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou. Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa …

Opar

Opar

Opar je veľmi častým vírusovým infekčným ochorením, ktorým je naša populácia priamo zamorená. Iste je len málo šťastlivcov, ktorým sa opar zatiaľ nikdy neurobil. V tomto článku sa dozviete hlavné informácie o príčinách, prejavoch a diagnostike vzniku oparu. Príčiny oparu Príčinou oparu sú HSV vírusy zo skupiny herpesvírusov. Môžu spôsobiť klasický opar na pere, ale …

osýpky

Osýpky

Osýpky (latinsky Morbilli) boli  veľmi časté infekčné ochorenie detského veku. Hoci ich prejavy sú na prvý pohľad predovšetkým kožné, dochádzalo pomerne často k mnohým komplikáciám a nezriedka choroba skončila aj smrťou. Dnes boli v civilizovanom svete vrátane SR osýpky takmer „vyrúbané“ a stalo sa tak vďaka očkovaniu. V rozvojových krajinách s neúplnými preventívnymi programami sa však …

Otrava alfatoxínom

Otrava aflatoxínom

Ako sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť? Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.). Otrava aflatoxínom a jej príčiny Aflatoxín je produkovaný …

Piata choroba

Piata choroba (erythema infectiosum)

Piata choroba je detské vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa označuje ako erythema infectiosum [erythema infekciózum]. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Piata choroba a jej príčiny Príčinou je vírusová nákaza, presnejšie povedané ide o tzv. Parvovírus B19. Typickým spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia, ktorá napáda dýchacie cesty a …

Pleuritída

Pleuritída (zápal pohrudnice)

Zápal pohrudnice čiže pleuritída je relatívne časté ochorenie. Ide o zápal postihujúci pohrudnicu (pleuru), čo je blana pokrývajúca pľúca. Medzi pľúcami a pleurou je za normálnych okolností len minimálny priestor s minimom tekutiny, čo umožňuje jednoduché rozpínanie pľúc. Pleuritída a jej príčiny Pomerne často sa jedná o infekčné zápaly, pôvodcovia býva často vírusy. Avšak aj bakteriálne …

Pneumocystóza

Pneumocystóza

Pneumocystóza by sa mala presnejšie označovať ako pneumocystový zápal pľúc (pneumocystová pneumónia). V bežnej medicíne sa s ňou nestretneme, je však závažnou komplikáciou u ľudí s ťažko oslabenou imunitou. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie o pneumocystóze sa dozviete z tohto článku. Pneumocystóza …

Pneumokok

Pneumokok

Pneumokok je skratka pre baktériu známu ako Strep- pneumoniae. Táto baktéria patrí, ako už názov napovedá, do skupiny baktérií známych ako streptokoky. Pneumokok je častým vyvolávateľom mnohých infekčných ochorení, ktoré môžu v istých prípadoch človeka ľahko ohroziť na živote, či mu spôsobiť doživotné postihnutie. Pneumokokmi sa najčastejšie môžeme nakaziť kvapôčkovým prenosom, kedy bývajú postihnuté dýchacie …

Pravé kiahne

Pravé kiahne

Pravé kiahne sú infekčné ochorenie ktoré sa v 21. storočí už na svete nevyskytuje. Je to veľmi dobre, pretože historicky išlo o smrteľne nebezpečné a silne nákazlivé ochorenie. Pravé kiahne sú zrejme do značnej miery zodpovedné za masové vymieranie amerických indiánov po kontakte s európskymi kolonistami a ešte v 20. storočí na pravé kiahne celosvetovo zomrelo asi 500 …

Pseudomembranózna kolitída

Pseudomembranózna kolitída

Pseudomembranózna kolitída je závažné infekčné ochorenie hrubého čreva, ktoré úzko súvisi s užívaním niektorých antibiotík. Bez správnej liečby môže táto choroba chorého ľahko usmrtiť. Pozn: Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie. Aké sú príčiny tohto infekčného ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny pseudomembranóznej kolitídy Pseudomembranózna …

Pseudomonádové infekcie

Pseudomonádové infekcie

Pseudomonádové infekcie sú pomerne závažné typy infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené baktériami zo skupiny Pseudomonas pomerne často zvané aj Pseudomonas aeruginosa [eruginóza]. Aká je príčina týchto infekcií? Ako sa prejavujú a ako sa liečia? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. O baktérii Pseudomonas aeruginosa nespôsobuje bežné infekcie, a preto je nebezpečnou nemocničnou baktériou, ktorá …

Psitakóza

Psitakóza

Psitakóza je infekčné ochorenie, ktoré sa tiež označuje ako „choroba papagájov“. Spôsobuje pomerne nepríjemné príznaky a u malého percenta postihnutých môže končiť aj smrťou. Aké príčiny spôsobujú toto zaujímavé ochorenie? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny psitakózy Psitakóza je spôsobená vnútrobunkovým parazitom známym ako Chlamydia …

Q horúčka

Q horúčka

Q horúčka je infekčné bakteriálne ochorenie napádajúce zvieratá aj ľudí, môže sa vyskytnúť prakticky všade vo svete a môže prebiehať veľmi závažne. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje Q horúčka a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Q horúčky Príčinou je infekcia baktériou, ktorú poznáme pod názvom …

Retroperitoneálna fibróza

Retroperitoneálna fibróza

Retroperitoneálna fibróza je tiež známa pod názvom Ormondove choroba. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne vážne komplikácie, a preto je vhodné vedieť aspoň základné informácie. Ako budeme hovoriť bližšie o retroperitoneálnej fibróze, je vhodné, aby sme si definovali pojem „retroperitoneum„. Ide o anatomický termín, ktorý je zložený zo slov retro (za) a peritoneum (brušná dutina). Ide teda …

reumatická horúčka

Reumatická horúčka

“ Reumatická horúčka kĺby líže a srdce hryzie. “ (staré lekárske príslovie) Vyššie uvedené príslovie naznačuje, že reumatická horúčka je ochorenie postihujúce najmä srdce a kĺby. Má úzky vzťah ku streptokokovej angíne a môže so sebou prinášať početné komplikácie. Aké prejavy môžme očakávať pri tomto ochorení? Ako ho následne diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate …

rezistencia na antibiotka

Rezistencia na antibiotiká

Rezistencia na antibiotiká je poslednou dobou veľmi skloňovaný problém, ktorý začína byť stále hrozivejší. Antibiotiká sa právom radia k najvýznamnejším medicínskym objavom 20. storočia a ich použitie viedlo v civilizovaných štátoch k vymiznutiu množstva chorôb, či aspoň k výraznému zníženiu ich nebezpečnosti. Schopnosť baktérií vytvoriť si proti účinku antibiotík imunitu je z tohto dôvodu obávaný jav …

Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcie sú veľmi rozšírené a postihujú najmä detské kolektívy, nakaziť sa však môžu ľahko aj dospelí ľudia. Typickým prejavom rotavírusovej nákazy sú hnačky. Ako liečiť a diagnostikovať rotavírusové infekcie, ako sa prejavujú a aké sú ich príčiny? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku. Príčiny rotavírusových infekcí Rotavírusové infekcie sa vyskytujú pomerne bežne, k …

Roztoče

Roztoče

Problematika roztočov je v posledných desaťročiach hojne skloňovaná a má to svoje opodstatnenie. Roztoče s nami totiž žijú v úzkej symbióze a majú na naše zdravie významný (a negatívny) vplyv. Roztoče sú drobné okom neviditeľné živočíchy, ktoré sa radia medzi článkonožce. V istom zmysle sú príbuzní s pavúkmi a s kliešťami. Roztoče žijú ako parazity. …

Rubeola

Rubeola

Rubeola (ružienka) je pomerne známym infekčným ochorením (typické pre detský vek), ktoré sa však stáva čoraz vzácnejším vďaka účinnému očkovaniu. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny rubeoly Rubeola sú vírusovým ochorením. Vírus rubeoly sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovou …

Salmonelóza

Salmonelóza

Salmonelóza je črevné infekčné ochorenie, ktoré je pomerne rozšírené a s obľubou sa vyskytuje v epidémiách. Nebýva v drvivej väčšine smrteľné, je však vcelku nepríjemné a časté, a preto by sme o ňom mali nejaké informácie mať. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Dôležitá je aj prevencia – …

Sarkoidoza

Sarkoidóza

Sarkoidóza je pomerne zvláštna choroba, ktorej meno je často spomínané v seriáli Dr. House. Skoro u každého pacienta s neurčitými príznakmi sa sám House, alebo niektorý z jeho kolegov nevyhnutne uchýli k poznámke: „Mohla by to byť sarkoidóza“. Ale čo to vlastne tá sarkoidóza je? Charakteristika Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj Besnier-Boeckova choroba, pričom ide …

Šarlach

Šarlach

Šarlach je relatívne bežné infekčné ochorenie detského veku, ktoré je spôsobené určitými baktériami zo skupiny streptokokov. Tieto baktérie produkujú toxíny, ktoré sú zodpovedné za vznik typickej vyrážky. Najčastejším spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia – pri vykašliavať sa streptokoky dostávajú do okolia a možno ich vdychovať. Infekcia z toho dôvodu zvyčajne začína v dýchacích cestách. Šarlach …

Schistosomóza

Schistosomiáza

Schistosomiáza (schistosomóza, bilharzióza) je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené parazitmi známymi ako Schistosoma. Ako sa schistosomiáza prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny schistosomiázy Schistosoma sú parazity, ktorí sa slovensky označujú ako krvničky, a patria medzi motolice. Vajíčka schistosom sa prenášajú vodou a vo …

Sepsa – otrava krvi

Otrava krvi čiže sepsa je nebezpečný stav, kedy dochádza k zaplaveniu organizmu baktériami. Baktérie sa pri septickom stave dostanú do krvného riečišťa a spolu s krvou sa môžu rozšíriť po celom tele. Náš organizmus na túto krízovú udalosť reaguje pomerne agresívnou obrannou reakciou, ktorá nás v kombinácii so škodlivým pôsobením baktérií môže usmrtiť. Sepsa a jej …

Sérová choroba

Sérová choroba

Sérová choroba je označenie pre situácie, kedy náš organizmus reaguje obrannou imunitnou reakciou na niektoré podané zlúčeniny, typicky sa jedná o rôzne séra, vakcíny a antitoxíny. Sérová choroba a jej príčiny Základným princípom imunitného systému je rozpoznávať škodlivé a telu cudzie zlúčeniny a mikroorganizmy, označiť ich a zlikvidovať ich. Rozoznávanie týchto cudzorodých štruktúr a ich nejednotnosti …

Šiesta choroba

Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta choroba je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne v detskom veku. Choroba je známa aj pod ďalšími odbornejšími názvami ako je roseola infantum a exanthema subitum. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku. Šiesta choroba a jej príčiny Ochorenie je …

Škrkavky

Škrkavky (askarióza)

Škrkavky sú červovité parazity. Najznámejším zástupcom je škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), ktorá parazituje u ľudí a ochorenia týmto parazitom označujeme názvom askarióza. Okrem toho existujú škrkavky napadajúce domáce zvieratá – vyskytujú sa najmä u psov a mačiek, nakaziť sa nimi však môže aj človek. Ochorenie škrkavkou psiou (Toxocara canis) či škrkavkou mačacou (Toxocara catis) sa …

Skrofulóza

Skrofulóza

Skrofulóza je forma krčnej tuberkulózy, s ktorou sa však v civilizovanom svete nestretneme. V menej rozvinutých častiach sveta (Afrika, časti Ázie) sa však prípady skrofulózy objaviť môžu. Aké sú príčiny a prejavy tejto choroby? Ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku. Skrofulóza a jej príčiny Príčinou je nákaza baktériami zo skupiny …

Škvrnitý fýfus

Škvrnitý týfus

Škvrnitý týfus je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa dnes v SR už nevyskytuje, historicky však išlo o obávanú chorobu. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby ako sa presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetky potrebné informácie sa dočítate v tomto článku. Škvrnitý týfus a jeho príčiny Vyvolávajúcou príčinou je infekcia baktériou známou ako Rickettsia prowazekii …

Šokové stavy

Šokové stavy

Keď v bežnom živote o niekom povieme, že bol v šoku, máme zvyčajne na mysli jeho duševné rozpoloženie vo zmysle prekvapenia a rozčúlenia. Šok v lekárskej terminológii znamená však niečo úplne iné. Čo všetko spôsobuje šokové stavy, aké existujú druhy a prejavy šoku a ako šokové stavy liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom podrobnom článku. …

Spavá choroba

Spavá choroba

Spavá choroba je označenie pre nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v Afrike. V dnešnej dobe je vyliečiteľné, ale bez včasnej a účinnej terapie má vysokú úmrtnosť alebo trvalé následky. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Spavá choroba a jej príčiny Choroba je spôsobená parazitom …

Spondylodiscitída

Spondylodiscitída

Spondylodiscitída je odborné označenie pre infekciu stavcov (spondylitída) a medzistavcových platničiek (discitida). Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré nie je ľahko liečiteľné a zvyčajne vyžaduje dlhú hospitalizáciu. Aké sú príčiny tohoto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Spondylodiscitída a jej príčiny Najčastejšími vyvolávateľmi sú stafylokoky, streptokoky a ďalšie baktérie. Infekcia sa k chrbtici …

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je infekčné parazitné ochorenie, ktorého výskyt je zrejme značne podceňovaný a ktorý sa častejšie objavuje u chovateľov mačiek. Aké sú príznaky tohto ochorenia? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.  Toxoplazmóza príčiny Príčinou je infekcia parazitickým prvokom známym ako Toxoplasma gondii. Tento prvok často postihuje mačky a môže sa …

Trachóm

Trachóm

Trachóm je celosvetovo významným dôvodom porúch zraku.  Jedná sa o chronické, infekčné a nákazlivé ochorenie. Viac o príčinách nákazy, prejavoch a následnej liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku.  Príčiny vziku trachómu Vyvolávajúcou príčinou je baktéria zo skupiny chlamýdií známa ako Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sa môžu preniesť pri kašľaní alebo kýchaní, ďalšou možnosťou sú zdieľané predmety …

Tuberkulóza

Tuberkulóza

Tuberkulóza (TBC) bolo predtým veľmi obávané ochorenie, ktoré často končilo smrťou. Ešte v prvej polovici 20. storočia bolo prakticky nevyliečiteľné, mnohí z nás iste videli film Učiteľ tanca alebo čítali čokoľvek od E.M. Remarque (tam sa to tuberkulózu len hemží). Dnes už nie je význam tuberkulózy zďaleka tak veľký ako predtým, avšak jedná sa o ochorenie …

Zápal kostí

Zápal kostí (osteomyelitída)

Zápal kostného tkaniva sa odborne označuje ako osteomyelitída. Postihnuté môže byť samotné tkanivo kosti aj kostná dreň. Čo všetko môže spôsobiť zápal kostí, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebne informácie sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal kostí a jeho príčiny Klasická osteomyelitída je infekčné proces, ktorý vzniká pri napadnutí kosti nejakým mikroorganizmom, …

Zápal mozgu

Zápal mozgu (encefalitída)

Zápal mozgu sa odborne označuje ako encefalitída. Môže sa jednať o extrémne závažný stav s dramatickými príznakmi, ktorý bez včasnej liečby môže byť smrteľný. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Zápal mozgu a jeho príčiny Encefalitídy sú v drvivej väčšine prípadov infekčné, môže sa jednať o vírusové, bakteriálne alebo …

Zápal nadsemenníka

Zápal nadsemenníka

Zápal nadsemenníka je veľmi nepríjemný stav spojený so silnou bolestivosťou. Postihuje nadsemenník, čo je tkanivo, ktoré sa nachádza v miešku nad každým z oboch semenníkov. Iný názov pre toto ochorenie je epididymitída. Pri včasnej liečbe epididymitída nie je nebezpečná choroba. Ale s oneskoreným zaobchádzania alebo úplnej absencii zápalu môže dôjsť k zápalu semenníkov, kde je riziko …

Zápal obličiek

Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek (čiže odborne pyelonefritída) je nepríjemný a nebezpečný stav, keď je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou. Zápal môže nielen poškodiť obličky, ale môže sa z nich ľahko rozšíriť do krvného obehu (obličky sú totiž silne prekrvený orgán) a spôsobiť tak otravu krvi. Zápal obličiek a jeho príčiny Typickým pôvodcom infekčných zápalov obličiek sú baktérie. Do …

Zápal pľúc

Zápal pľúc (pneumónia)

Zápal pľúc čiže pneumónia je postihnutie pľúcneho tkaniva zápalovým procesom. Pľúcne tkanivo je veľmi dôležité pre výmenu krvných plynov s okolím a jeho poškodenie zápalom môže mať závažné dôsledky. S pneumóniou je to trochu zložité, pretože sa podľa pôvodcov aj prejavov môže rozdeľovať do niekoľkých skupín. Chceli by sme zdôrazniť význam slova „zápal„. Slovo zápal …

Zápal priedušiek

Zápal priedušiek (bronchitída)

Zápal priedušiek sa odborne označuje ako bronchitída. Ide o zápalové ochorenie trubicovitých vetiev dýchacích ciest (priedušky alebo latinsky bronchy), ktoré vystupujú z priedušnice (trachey) a konária sa na stále menšie a menšie trubičky, ktoré vyúsťujú do pľúcnych mechúrikov (alveoly), kde dochádza k výmene dýchacích plynov. Zápal priedušiek môžeme rozdeliť na akútny a chronický: 1. Akútna …

Zápal príušných žliaz

Zápal príušných žliaz (mumps)

Zápal príušných žliaz (parotitída, mumps, hovorovo príušnice, lat. parotitis epidemica) je klasické infekčné ochorenie. Lekársky termín pre mumps je infekčná parotitída a sú pri nej kontaminované najmä slinné žľazy. Okrem slinných žliaz však môžu byť napadnuté aj iné tkanivá a to vedie ku komplikáciám tejto choroby.  Od druhej polovice 80. rokov 20. storočia sa proti …

Zápal prostaty

Zápal prostaty

Prostata je orgán, ktorý je súčasťou mužského pohlavného systému. Obklopuje močovú trubicu a nachádza sa pod močovým mechúrom. V oblasti prostaty do močovej trubice vyúsťujú semenovody, ktorými pri ejakulácii pretekajú spermie zo semenníkov uložených v miešku. Na celkovom objeme spermií sa podieľa aj tekutina produkovaná prostatou, ktorá obsahuje množstvo látok pre výživu spermií. Zápal prostaty …

Zápal prsníka

Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníka (odborne mastitída) je pomerne časté ochorenie u žien (vzácnejšie aj u mužov), ktoré je vo väčšine prípadov spojené s dojčením. Aké sú presnejšie príčiny vzniku zápalu prsníka, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal prsníka a jeho príčiny Vyvolávajúcim faktorom sú väčšinou baktérie, zvyčajne baktérie …

zápaly pečene

Zápaly pečene

Zápaly pečene tvoria veľmi širokú skupinu chorôb s odlišnými príčinami, priebehom a prognózou. Je vhodné si o nich povedať niekoľko slov a usporiadať si túto zložitú tému. Všeobecne povedané je vhodné zápaly pečene rozdeliť na akútne a chronické. a) Akútne zápaly pečene sú náhle, bývajú búrlivejšie, sú sprevádzané nepríjemnými príznakmi (zväčšenie pečene, bolesti pod pravým …

Zápaly svalov

Zápaly svalov (myozídy)

Zápaly svalov (odborne myozitídy) nepatria medzi bežné ochorenia. Niektoré zápaly „len“ spôsobujú ťažkosti, iné môžu byť veľmi závažné a môžu ohroziť postihnutého človeka na živote. Aké sú príčiny vzniku týchto zápalov, ako sa prejavujú ako ich liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.  Zápaly svalov a ich príčiny: …

Žltá zimnica

Žltá zimnica

Žltá zimnica je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré môže prebiehať pod obrazom hemoragickej (krvácavej) horúčky. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Žltá zimnica a jej príčiny Príčinou je infekcia vírusom žltej horúčky, ktorý sa vcelku bežne vyskytuje v tropickej a subtropickej Afrike a Strednej a Južnej Amerike. Prenášačom sú …

Žltačka typu A

Žltačka typu A

Žltačka typu A patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze, prevencií a liečbe tejto choroby. Žltačka typu A a jej príčiny Príčinou je vírus hepatitídy A, ktorý sa u …

Žltačka typu B

Žltačka typu B

Žltačka typu B patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze a liečbe tohoto typu žltačky. Žltačka typu B a jej príčiny Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu B (HBV …

Žltačka typu C

Žltačka typu C

Žltačka typu C patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike prognóze a liečbe tejto choroby. Žltačka typu C a jej príčiny Príčinou je infekcia vírusom žltačky typu C (HCV vírus). …

Žltačka typu D

Žltačka typu D

Žltačka typu D patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Žltačka typu D a jej príčiny Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu D (HDV vírus). Samostatná …

Žltačka typu E

Žltačka typu E

Žltačka typu E patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Žltačka typu E a jej príčiny Príčinou je vírus hepatitídy E, ktorý sa u chorého človeka …

vyšetrenie lumbálna punkcia

Lumbálna punkcia

Čo je to lumbálna punkcia, aký je jej princíp a význam? Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť, a aké sú jeho výhody a nevýhody? Lumbálnu punkciu môžeme do slovenčiny preložiť ako „bedrový vpich“. Je to vyšetrenie vykonávané najčastejšie na neurologických a infekčných oddeleniach. Vyšetrenie sa vykonáva za účelom získania vzorky tzv. mozgovomiechového moku. Najprv si musíme ale …

vyšetrenie prokalcitonin

Prokalcitonin

Čo je to prokalcitonin, ako sa vyšetruje, aké má využitie, a aké má toto vyšetrenie nevýhody? Prokalcitonin (PCT) je bielkovinová zlúčenina, ktorá sa v našom tele vyskytuje celkom prirodzene. Je produkovaná bunkami štítnej žľazy a vzniká z nej hormón kalcitonín, ktorý má význam pre metabolizmus kostí a vápnika. Odborne preto hovoríme, že prokalcitonin je prekurzor kalcitonínu. …

vyšetrenie konečníka

Vyšetrenie konečníka

Čo je to vyšetrenie konečníka, ako toto vyšetrenie prebieha, čo všetko sa pri ňom hodnotí a aké môžu byť výsledky vyšetrenia? Vyšetrenie konečníka prstom čiže vyšetrenie per rectum je v súčasnej dobe bežne vykonávaným vyšetrením a jeho význam stále stúpa. Predtým sa vykonávalo skôr len v prípadoch, keď sa pacient sťažoval na problémy s tráviacim ústrojenstvom, dnes …

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button