Imunológia

Choroby v odbore imunológia:Vyšetrenia v odbore imunológia:
Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie

Adenovírusové infekcie sú pomerne dobre známe skupiny vírusov, vyskytujúce sa na celom svete a sú zodpovedné za množstvo infekčných ochorení. Viac o prenose, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Prenos adenovirusov Adenovírusy sú najčastejšie prenášané vzduchom ako kvapôčková infekcia, ale sú možné aj iné spôsoby prenosu, ako je fekálno – orálny prenos a …

afty

Afty

Afty sú vriedky, ktoré sa nachádzajú na sliznici dutiny ústnej, na perách a na jazyku. Neohrozujú síce na živote, ale sú dosť bolestivé a môžu obmedzovať človeka v príjme potravy a tekutín. Môžu sa vyskytovať izolovane alebo vo väčšom počte. Častý výskyt áft môže navyše súvisieť s inými chorobami. Príčiny áft Príčiny vzniku áft nie …

akútna lymfatická leukémia

Akútna lymfatická leukémia (ALL)

Akútna lymfatická leukémia (ALL), niekedy tiež označovaná ako akútna lymfoblastická leukémia, je jednou zo 4 základných typov leukémie. Vyskytuje sa typicky u malých detí pod 5 rokmi veku a potom u starých ľudí. Hneď úvodom je vhodné poznamenať, že sa darí vyliečiť viac ako ¾ detí, u starých ľudí je účinnosť liečby ale už horšia. …

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída je relatívne neškodné ochorenie postihujúce obličky, ktoré sa objavuje po niektorých streptokokových infekciách. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Akútna poststreptokoková glomerulonefritída a jej príčiny Príčinou je imunitou vyvolaný zápal, ktorý vzniká s krátkym odstupom (2-4 týždne) po prekonanej neliečenej streptokokovej infekcii, ako je impetigo, ruža, angína alebo zápal …

Alergia

Alergia

Problematika alergie je nesmierne dôležitá, pretože alergia sa v našej populácii vyskytuje veľmi často a v stále väčšej miere. Okrem toho je však problematika alergie veľmi zložitá a nie je ľahké o nej napísať nejaké ucelené rozprávanie. Najprv je nutné si osvetliť určité pojmy, ako je alergia, atopia a alergén. Alergia sama o sebe nie …

Alergická nádcha

Alergická nádcha

Alergická nádcha je zrejme najčastejšou chorobou vzniknutou na podklade alergickej reakcie. Každoročne obťažuje veľa ľudí a býva zdrojom mnohých smútkov. Čo by bolo vhodné o tomto probléme vedieť si povieme v tomto článku. Alergická nádcha a jej príčiny Príčinou je alergická reakcia, ktorá postihne bunky sliznice dutiny nosnej. Táto alergická reakcia vzniká kvôli kontaktu s určitým …

anafylaktický šok

Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitú pomoc a neliečený človek veľmi často umiera. O anafylaktickom šoku je dobré vedieť, obzvlášť dôležitá je znalosť jeho liečby. Ako sa dá predísť anafylaktickému šoku? Ako sa prejavuje a lieči ? Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.  Príčiny anafylaktického šoku Anafylaktický šok by sa dal tiež …

Astma

Astma

Astma je chronické a v našej populácii značne rozšírené ochorenie dýchacích ciest. Svojimi prejavmi je do určitej miery podobné CHOCHP, podobne sa aj lieči, ale sú tu isté odchýlky. Povedzme si o astme niečo bližšie. Vzhľadom na to, že sa tento článok týka problematiky alergií, odporúčame ho prečítať spolu s úvodným článkom o alergií, kde …

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém alebo atopická dermatitída by sa dal zrozumiteľnejšie označiť ako alergický ekzém. Je to dlhodobé ochorenie, ktoré často vzniká už v detskom veku a nezriedka sprevádza človeka až do dospelosti. Objaviť sa však môže aj vo vyššom veku a na druhej strane často sám od seba vymizne. Chorému môže táto choroba značne znepríjemniť život. …

autoimunitná hemolytická anémia

Autoimunitná hemolytická anémia

Autoimunitná hemolytická anémia (chudokrvnosť) alebo skrátene AIHA sa, ako už názov napovedá, patrí medzi autoimunitné choroby. Ide o stav, keď sa pôsobením protilátok začnú priamo v cievach rozpadať červené krvinky (tzv. hemolýza). Príčiny autoimunitnej hemolytickej anémie Ako je pre autoimunitné choroby typické, ani tu nepoznáme presnú príčinu. Choroba postihne len určitých ľudí, ktorí zrejme majú …

Autoimunitná hepatitída

Autoimunitná hepatitída

Autoimunitná hepatitída je nepríjemné ochorenie pečene, ktorého podstatou je chronický pečeňový zápal. Ten v dlhodobom horizonte poškodzuje tkanivo pečene a spôsobuje zhoršovanie pečeňových funkcií. Autoimunitná hepatitída a jej príčiny Jedná sa o klasickú autoimunitnú poruchu. To znamená, že náš imunitný systém začne fungovať chybne a začne tvoriť protilátky zamerané proti našim vlastným tkanivám (tzv. autoprotilátky), v …

Autoimunitné choroby

Autoimunitné choroby – všeobecne

Tento veľmi všeobecný a krátky článok je venovaný autoimunitným chorobám ako celku. Jedná sa o pestrú skupinu chorôb, kedy je ich podstatou abnormálna reakcia nášho imunitného systému. Medzi najznámejšie autoimunitné choroby patria napríklad: Addisonova choroba (periférna forma spojená s poškodením kôry nadobličiek) Autoimunitná hemolytická anémia Autoimunitná hepatitída Autoimunitná pankreatitída Bechterevova choroba Celiakia Crohnova choroba Cukrovka …

Autoimunitný zápal pankreasu

Autoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída)

Autoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída) je vzácnejšie ochorenie, ktoré sa považuje za špecifický podtyp chronickej pankreatitídy. Samo o sebe nebýva vyložene nebezpečné, ale napriek tomu môže svojmu nositeľovi spôsobiť veľmi vážne komplikácie. Prečo tomu tak je, si povieme nižšie. Autoimunitný zápal pankreasu a jeho príčiny Autoimunitná pankreatitída patrí do skupiny autoimunitných chorôb, ktorých podstatou je poškodenie …

Chrípka

Chrípka

Chrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda obyvateľov. Hoci je jej priebeh väčšinou len obťažujúci, chrípka môže byť nebezpečná a mnoho chorých (najmä oslabených jedincov a starých ľudí) na chrípku umiera. Chrípka a jej príčiny Príčinou chrípky je chrípkový vírus čiže vírus influenzy. Vírus sa šíri kvapôčkami a zdrojom je …

Čierny kašeľ (pertussis)

Čierny kašeľ (latinsky pertussis) je infekčné ochorenie postihujúce najmä deti. U nás je toto ochorenie už celkom vzácne (vďaka očkovaniu), niekoľko prípadov sa v SR každoročne však stále objavuje. Predtým bolo táto choroba veľmi častá a pomerne obávaná – bez antibiotík mohla ľahko skončiť smrťou dieťaťa udusením. Nutné dodať, že aj keď v našom štáte …

histoplazmóza

Histoplazmóza

Histoplazmóza je infekčné plesňové ochorenie, s ktorým sa bežne nestretneme, pretože sa vyskytuje u oslabených jedincov. Keď sa však rozvinie, môže byť histoplazmová infekcia smrteľná. Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Príčiny histoplazmózy Histoplazma patrí medzi plesne, nachádzame ju napríklad v pôde, vtáčom a netopierom truse. Spóry histoplazmy …

Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je infekčné ochorenie do istej miery podobné klasickej bakteriálnej angíne a v SR najčastejšie postihuje dospievajúcich mladých ľudí. Nie je to choroba nijako banálna, nesie so sebou rôzne komplikácie a môže sa za istých okolností vracať. Ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a aká sú príčiny vzniku tejto choroby? Rozhodne by bolo vhodné si o …

Mukormykóza

Mukormykóza

Mukormykóza je súborné označenie pre skupinu infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené určitými plesňami. Ide o veľmi zriedkavo sa vyskytujúce choroby, je však dobré o nich aspoň niečo málo vedieť. Aké sú príčiny vzniku týchto ochorení, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku. Mukormykóza a jej príčiny Plesne …

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis je označenie pre zaujímavou chorobu, ktorá nie je tak častá. Má však veľký vplyv na život chorého a okrem zhoršenia kvality života môže človeka ohroziť aj na živote. Povedzme si preto o tejto chorobe niečo bližšie. Aké sú príčiny jej vzniku, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Myasthenia gravis a jej …

Nedostatok imunoglobulínu A

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA)

Nedostatok imunoglobulínu A (IgA) je vrodené ochorenie, ktoré síce môže spôsobiť rôzne komplikácie, ale nie je vyložene nebezpečné. Imunoglobulín A je typ protilátok, ktoré sú zodpovedné za slizničnú imunitu, tj. obranu slizníc proti mikroorganizmami. Teraz si povedzme niekoľko informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. Nedostatok imunoglobulínu A a jeho príčiny Príčinou sú vrodené genetické mutácie, ktoré …

Opar

Opar

Opar je veľmi častým vírusovým infekčným ochorením, ktorým je naša populácia priamo zamorená. Iste je len málo šťastlivcov, ktorým sa opar zatiaľ nikdy neurobil. V tomto článku sa dozviete hlavné informácie o príčinách, prejavoch a diagnostike vzniku oparu. Príčiny oparu Príčinou oparu sú HSV vírusy zo skupiny herpesvírusov. Môžu spôsobiť klasický opar na pere, ale …

Otrava alfatoxínom

Otrava aflatoxínom

Ako sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť? Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.). Otrava aflatoxínom a jej príčiny Aflatoxín je produkovaný …

Pemfigus

Pemfigus

Pemfigus (pemphigus) je označenie pre skupinu kožných chorôb, ktoré majú autoimunitnú príčinu a vedú k tvorbe pľuzgierov. Najznámejšia z týchto chorôb je Pemfigus vulgaris. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe týchto kožných chorôb. Pemfigus a jeho príčiny Choroba vzniká, ako už bolo povedané vyššie, na autoimunitnom podklade. To znamená, že z …

Pneumokok

Pneumokok

Pneumokok je skratka pre baktériu známu ako Strep- pneumoniae. Táto baktéria patrí, ako už názov napovedá, do skupiny baktérií známych ako streptokoky. Pneumokok je častým vyvolávateľom mnohých infekčných ochorení, ktoré môžu v istých prípadoch človeka ľahko ohroziť na živote, či mu spôsobiť doživotné postihnutie. Pneumokokmi sa najčastejšie môžeme nakaziť kvapôčkovým prenosom, kedy bývajú postihnuté dýchacie …

Potravinová alergia

Potravinová alergia

Potravinová alergia je stav, kedy vzniká alergická reakcia po požití niektorej potraviny. Býva relatívne častá, skoro každý z nás má nejaké potraviny na ktoré je alergický. Vzhľadom na to, že sa tento text týka problematiky alergií, odporúčame ho prečítať spolu s textom o alergii, kde sú definované pojmy typu alergia, atopia, alergén a alergická reakcia. …

rezistencia na antibiotka

Rezistencia na antibiotiká

Rezistencia na antibiotiká je poslednou dobou veľmi skloňovaný problém, ktorý začína byť stále hrozivejší. Antibiotiká sa právom radia k najvýznamnejším medicínskym objavom 20. storočia a ich použitie viedlo v civilizovaných štátoch k vymiznutiu množstva chorôb, či aspoň k výraznému zníženiu ich nebezpečnosti. Schopnosť baktérií vytvoriť si proti účinku antibiotík imunitu je z tohto dôvodu obávaný jav …

Sepsa – otrava krvi

Otrava krvi čiže sepsa je nebezpečný stav, kedy dochádza k zaplaveniu organizmu baktériami. Baktérie sa pri septickom stave dostanú do krvného riečišťa a spolu s krvou sa môžu rozšíriť po celom tele. Náš organizmus na túto krízovú udalosť reaguje pomerne agresívnou obrannou reakciou, ktorá nás v kombinácii so škodlivým pôsobením baktérií môže usmrtiť. Sepsa a jej …

Sérová choroba

Sérová choroba

Sérová choroba je označenie pre situácie, kedy náš organizmus reaguje obrannou imunitnou reakciou na niektoré podané zlúčeniny, typicky sa jedná o rôzne séra, vakcíny a antitoxíny. Sérová choroba a jej príčiny Základným princípom imunitného systému je rozpoznávať škodlivé a telu cudzie zlúčeniny a mikroorganizmy, označiť ich a zlikvidovať ich. Rozoznávanie týchto cudzorodých štruktúr a ich nejednotnosti …

Sklerodermia

Sklerodermia

Sklerodermia je jednou z niekoľkých systémových autoimunitných chorôb, ktoré poškodzujú viacero orgánov a tkanív tela. Choroba sa vyskytuje oveľa častejšie u žien ako u mužov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a aké je jej liečba? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku. Sklerodermia a jej príčiny Presná príčina choroby nie je známa, v …

temporálna arteritída

Temporálna arteritída

Temporálna arteritída (alebo zápal spánkovej tepny či Hortonova choroba) je neinfekčné zápalové ochorenie spôsobené abnormálnou funkciou imunitného systému, ktoré postihuje veľké cievy v oblasti krku. Vyskytuje sa častejšie u žien, najmä u žien starších ako 70 rokov. Príčiny temporálnej arteritídy Ide o autoimunitné ochorenie, kedy z nejakého neznámeho dôvodu dochádza k vzniku zápalového procesu vo …

Tularémia

Tularémia sa v našich zemepisných šírkach označuje aj ako „zajačia choroba„. Jedná sa o zriedkavé ochorenie, ale aj o pomerne nebezpečnú infekčnú chorobu , ktorá môže byť prenášaná na človeka zo zvierat (odborne sa takýmto ochoreniam hovorí – antropozoonózy). Viac o prejavoch tohto ochorenia, jeho diagnostike a následnej liečbe sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny tularémie Tularémia …

Žihľavka

Žihľavka

Vzhľadom k tomu, že sa tento text týka problematiky alergií, odporúčame ho prečítať spolu s úvodným textom o alergii, kde sú definované pojmy typu alergia, atopia, alergén a alergická reakcia. Žihľavka čiže urtikária je nepríjemné kožné ochorenie, ktorým niekedy v živote trpel skoro každý človek. Niektorí ľudia mávajú však žihľavku opakovane. Prečo žihľavka vzniká? Príčiny …

 
vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button