Gynekológia

Choroby v odbore gynekológia:Vyšetrenia v odbore gynekológia:
anencefalia

Anencefália

Anencefália (anencefalus) je vrodená vývojová chyba, ktorá vzniká v plode matkinho tela. Je to veľmi závažné ochorenie, ktoré je nezlučiteľné so životom. Termín anencefália znamená „absencia mozgu“. Viac o anencefáli, jej príčinách a stanovení diagnózy sa dočítate v nasledujúcom článku. Príčiny anencefálie Princípom tejto vady je narušený vývoj nervovej trubice z ktorej vzniká mozog a miecha. …

Brennerov nádor

Brennerov nádor

Brennerov nádor je označenie pre veľmi vzácny a v drvivej väčšine prípadov nezhubný nádor vaječníkov. Vzhľadom na to, že niekedy je ťažké ho odlíšiť od rakoviny vaječníkov, býva však dôvodom k operácii. Ide o nádor, ktorý sa väčšinou ani nejakým spôsobom neprejavuje. Tvorí asi 2% z celkového počtu ovariálnych tumorov. Môže sa teda jednať ako …

Chlamýdie

Chlamýdie

Chlamýdie sú mikroorganizmy, ktoré väčšina lekárov zaraďuje k baktériám. Chlamýdií je mnoho druhov, najznámejšie sú Chlamydia trachomatis, Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumoniae. Chlamýdie sú v našej populácii rozšírené, spôsobujú množstvo ochorení a infekcie chlamýdiami so sebou môžu niesť veľa vážnych komplikácií. Chlamýdie sú mikroskopické jednobunkové organizmy, ktoré sa voči nám správajú paraziticky. Potiaľto je podoba …

črevné fistuly

Črevné fistuly

Črevné fistuly sú abnormálne spojky medzi črevom a iným dutým orgánom alebo povrchom tela. Sú to komplikácie niektorých zápalových chorôb tráviaceho traktu a môžu svojmu nositeľovi veľmi výrazne zhoršiť kvalitu života.Všeobecne možno črevné fistuly deliť na vonkajšie (črevo-povrch tela) a vnútorné (črevo-črevo, alebo črevo-iný orgán). Príčiny vzniku črevných fistúl Črevné fistuly sú kanáliky, ktoré môžu …

Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku a nález cýst na tomto mieste je relatívne bežný. Cysta je dutina vyplnená tekutinou a všeobecné problematike cýst je venovaný osobitný článok, ktorá nájdete tu. Cysty na vaječníku majú to špecifikum, že postihujú ženský orgán nepostrádateľný pre reprodukciu, čo robí ich diagnostiku a prípadnú liečbu o to zložitejšiu. Dodajme úvodom, že vaječník …

Cysty v prsníku

Cysty v prsníku

Cysty v prsníku sú prítomné u mnohých žien. V drvivej väčšine prípadov ide iba o nezhubný dôsledok zmien prsnej žľazy podmienený hormonálnymi vplyvmi, napriek tomu však tento nález nemožno podceňovať. Ako sa cysty v prsníku prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Cysty v prsníku a ich príčiny Cysta znamená ohraničený …

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna (DMO) je stav, ktorý by sa dal opísať ako trvalé a nezhoršujúce sa postihnutie pohyblivosti človeka, ktoré bolo spôsobené jednorazovým poškodením mozgu. Aké sú príčiny detskej mozgovej obrny, ako sa presne prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny detskej mozgovej …

Eklampsia

Eklampsia

Eklampsia je smrteľne nebezpečný stav, ktorý sa môže vyskytnúť v tehotenstve, alebo aj v období tesne po pôrode. Dal by sa považovať za komplikáciu iného chorobného stavu, ktorý označujeme ako preeklampsiu. Príčiny eklampsie Eklampsii predchádza obvykle preeklampsia, ktorej presné príčiny nie sú známe. Predpokladá sa istá porucha placenty, kedy jej bunky začnú vytvárať množstvo látok, ktoré …

Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je časté gynekologické ochorenie. Chorým ženám zhoršuje kvalitu života a niektoré jej formy môžu byť aj nebezpečné. Preto určite neuškodí povedať si o tejto chorobe niekoľko jednoduchých informácií. Názov endometrióza vychádza zo slova endometrium, čo je latinský názov pre sliznicu maternice. Táto sliznica je u ženy od jej prvej menštruácie po menopauzu úzko previazaná …

hemolytická choroba novorodencov

Hemolytická choroba novorodenca

Hemolytická choroba novorodenca je známa tiež ako fetálna erytroblastóza. Ide sa o nebezpečnú formu novorodeneckej žltačky, ktorá súvisí s odlišnými krvnými skupinami matky a dieťaťa. Príčiny hemolytickej choroby novorodenca Za normálnych okolností vzniká ochorenie s názvom hemolytická choroba novorodenca u veľkého množstva detí trpiacich normálnou novorodeneckou žltačkou. Tá je spôsobená rozpadom ich plodových červených krviniek …

Horúčka omladníc

Horúčka omladníc

Horúčka omladníc alebo horúčka šestonedieľok  je ochorenie zaujímavé už z historického hľadiska a je úzko späté s menom lekára I. F. Semmelweis, ktorý žil v 19. storočí. Horúčka omladníc znamená infekciu ženy krátko po pôrode, ktorá pomerne často spôsobila smrť rodičky. Aké sú príčiny vzniku tejto horúčky? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? …

HPV infekcia

HPV infekcia

HPV je skratka pre human papilloma vírus (ľudský papilloma vírus), ktorý je zrejme najrozšírenejším sexuálne prenosným mikroorganizmom. HPV infekcia sa delí na množstvo vírusových kmeňov, z ktorých niektoré môžu spôsobiť vážne ochorenia. Zradné je, že tieto choroby mnohokrát môžu prebiehať bezpríznakovo. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa HPV infekcia prejavuje a ako sa dá liečiť? …

Hyperaktívny močový mechúr

Hyperaktívny močový mechúr

Hyperaktívny močový mechúr je problémom, ktorým viac trpia ženy. Ťažkosti sú nepríjemné a môžu narušovať bežné denné aktivity. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Hyperaktívny močový mechúr a jeho príčiny Príčina vzniku ťažkostí nie je presne známa, ale predpokladá sa, že riziko je vyššie u ľudí obéznych u ľudí s …

Kvapavka

Kvapavka

Kvapavka je notoricky známe a značne rozšírené ochorenie, ktoré sa spolu s chorobami ako syfilis, AIDS a nákazou chlamýdiami zaraďuje do skupiny sexuálne prenosných chorôb. Príčiny kvapavky Kvapavka je infekčné ochorenie a jej príčinou je baktéria zvaná Neisseria gonorrhoeae [Najsérija Gonoré]. Táto baktéria sa šíri nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi aktivitami (napr. orálnym …

kvasinkové ochorenia pošvy

Kvasinkové ochorenia pošvy

Kvasinkové ochorenia pošvy a vonkajších pohlavných orgánov ženy je snáď najčastejším typom infekčných plesňových ochorení. Kvasinky v tejto lokalizácii môžu ženy nielen nepríjemne obťažovať, ale niekedy poukazujú na prítomnosť iných (a niekedy aj vážnych) ochorení. Príčiny kvasinkového ochorenia pošvy Kvasinkové ochorenia pošvy spôsobuje najmä kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], ktorá s obľubou napadá sliznice ľudského tela. …

leiomyóm

Leiomyóm

Leiomyóm [lejomijomy] sú nezhubné nádory, ktoré vychádzajú z hladkej svaloviny. Môžu sa vyskytnúť prakticky vo všetkých tkanivách obsahujúcich bunky hladkej svaloviny, ale na určitých miestach tela ich nachádzame s vyššou frekvenciou. Príčiny leiomyómu Presná príčina vzniku leiomyómov nie je jasná, zrejme však ide o kombináciu genetiky a vplyvu vonkajších faktorov. Rozhodne nemáme žiadne validné informácie …

Lymfogranuloma venereum

Lymfogranuloma venereum

Lymfogranuloma venereum (LGV) je pohlavne prenosnou chorobou, ktorá je spôsobená niektorými podtypmi chlamýdií. Táto choroba bola predtým skôr dominantou rozvojových krajín, začiatkom 21. storočia sa však stále viac šíri aj do vyspelých štátov Európy a Severnej Ameriky, pričom vyššia incidencia je medzi príslušníkmi homosexuálnej minority. Príčiny lymfogranulomy venereum Chlamýdie sú vnútrobunkové parazity, ktoré spôsobujú veľké …

mäkký vred

Mäkký vred

Mäkký vred (ulcus molle) je sexuálne prenosná choroba, ktorou vo väčšine prípadov trpia muži na rozdiel od žien. Infikovať sa touto pohlavne prenosnou chorobou možno výlučne pohlavným stykom. Pôvodcom mäkkého vredu je baktéria Haemophilus ducreyi. Pôvodca mäkkého vredu je baktéria tyčinkového tvaru, ktorá je veľmi citlivá na vysoké teploty a vyschnutie. Na mieste vstupu infekcie …

maternicové polypy

Maternicové polypy

Maternicové  polypy sú relatívne častým problémom, ktorý spadá do gynekologickej problematiky. Maternice polypy sú výrastky spojené s vnútornou stenou maternice alebo vyčnievajúce do dutiny maternice. Premnoženie buniek v sliznici maternice (endometrium) vedie k vzniku maternicových polypov. Veľkosti maternicových polypov sú v rozmedzí od niekoľkých milimetrov – nie väčšie ako sezamové semienka – do niekoľkých centimetrov …

Menopauza

Menopauza

Menopauza by sa v podstate nemala radiť medzi ochorenia, pretože to je prirodzený proces, postihujúci každú ženu. Avšak niekoľko aspektov menopauzy už so zdravotným stavom a chorobami súvisí a je vhodné o nich porozprávať. Menopauza čiže prechod prebieha u ženy okolo 50. roku veku a je koncom jej reprodukčných schopností. Dovtedy od prvej menštruácie prebieha …

mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo je závažný stav, ktorý je medzi gynekológmi veľmi obávaný. Predstavuje pre ženu priame ohrozenie na živote. Je nutné ho rozpoznať a následne liečiť, čo nie je vždy jednoduché. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba mimomaternicového tehotenstva sa dozviete v nasledujúcom článku. Najprv si musíme povedať pár slov k vajíčkam. Vajíčka sú …

Mola hydatidosa

Mola hydatidosa

Mola hydatidosa je označenie pre gynekologické ochorenie, ktoré úzko súvisí s tehotenstvom. Väčšinou sa jedná pre ženu o relatívne neškodný stav, avšak niektoré jej formy môžu prejsť do podoby nebezpečného zhubného nádoru. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny ochorenia …

Myómy maternice

Myómy maternice

Myómy maternice sú veľmi rozšírené ochorenie, ktoré vie ženám značne znepríjemniť život a v niektorých prípadoch môžu byť myómy aj značne nebezpečné. Čo základné je dôležité o myómoch vedieť? Najprv je nutné si povedať niečo o maternici. Maternica je dutý orgán, ktorý sa u ženy nachádza v malej panve. Je napojená na pošvu a na …

Omfalokéla

Omfalokéla

Omfalokéla patrí medzi vrodené vývojové chyby brušnej steny, v určitých ohľadoch je podobná tzv. Gastroschíze. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Omfalokéla a jej príčiny Príčiny vzniku omfalokély nie sú celkom jasné. U niektorých jedincov dochádza ešte počas vnútromaternicového vývoja k poruche vývoja svalových vrstiev brušnej steny, zvýšené …

Osteogenesis imperfecta

Osteogenesis imperfecta

Osteogenesis imperfecta [osteogenezis imperfekta] je zložito znejúce ochorenie, ale keď si preložíme tento termín, povie nám všetko o podstate ochorenia – „narušená novotvorba kostnej hmoty„. Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, a ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo potrebujete o tejto chorobe vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku. Osteogenesis imperfecta a jej …

Polypy

Polypy

Polyp je v lekárskej terminológii označenie pre výrastok sliznice niektorého dutého orgánu – typické sú polypy tráviaceho traktu (najmä hrubého čreva a žalúdka), polypy sliznice maternice, nosové polypy, polypy žlčníka, polypy močového mechúra a pod. Vznik polypu môže mať najrôznejšie príčiny a samotný polyp môže mať rôzny klinický význam, niekedy je v podstate banálnym nálezom, …

Pooperačné zrasty

Pooperačné zrasty

Pooperačné zrasty (odborne adhézie) sa vyskytujú najmä v dutine brušnej a zdajú sa byť predovšetkým chirurgickou problematikou. Je to iste pravda, ale stretávajú sa s nimi aj lekári iných odborností kvôli ich pomerne pestrým prejavom. Je nutné dodať, že sa ich prítomnosť nie vždy ľahko zisťuje, a že sa na ne mnohokrát v diagnostickej úvahe …

predčasné odlúčenie placenty

Predčasné odlúčenie placenty

Predčasné odlúčenie placenty sa odborne označuje ako abrupcia placenty a ide o závažný stav, ktorý môže skomplikovať tehotenstvo. Placenta je orgán, ktorý je prilepený k stene maternice a slúži ako určitý filter chrániaci organizmus vyvíjajúceho sa plodu pred škodlivinami z tela matky. Čo je však ešte dôležitejšie, placenta umožňuje priechod kyslíka a živín do tela …

Predčasné ovariálne zlyhanie

Predčasné ovariálne zlyhanie

Predčasné ovariálne zlyhanie znamená predčasné zlyhanie vaječníkov. Nejde o vyložene vzácny stav ale odhaduje sa, že celosvetovo postihuje až 1% ženskej populácie. Aké sú príčiny tohto stavu? Dá sa liečiť? Je tento stav životu nebezpečný? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny predčasného ovariálného zlyhania Predčasné ovariálne zlyhanie nemá presnú príčinu vzniku , asi …

Preeklampsia

Preeklampsia

Preeklampsia je chorobný stav, ktorý sa najviac dotýka gynekológie a pôrodníctva. Ale môže sa s nim stretnúť aj interný doktor. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny preeklampsie Presné príčiny vzniku preeklampsie nie sú známe. Predpokladá sa akási porucha placenty, kedy …

Pretrhnutie maternice

Pretrhnutie maternice

Pretrhnutie maternice je život ohrozujúci stav, ktorý sa môže zriedkavo objaviť ako nebezpečná komplikácia pôrodu. Ako iste všetci vieme, maternica je dutý orgán lokalizovaný u žien v oblasti panvy, ktorý v tehotenstve umožňuje vývoj plodu. Príčiny pretrhnutia maternice K roztrhnutiu maternice môže dôjsť na konci tehotenstva a počas prirodzeného pôrodu, kedy sú na maternicu kladené …

Prolaps

Prolaps (pokles maternice)

Prolaps čiže pokles maternice je nepríjemným problémom žien vyššieho veku. Stav môže spôsobovať množstvo ťažkostí, našťastie je riešiteľný gynekologickým operačným zákrokom. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny prolapsu maternice Prolaps maternice typicky nachádzame u žien po menopauze, hlavným rizikovým faktorom …

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva

Toto nádorové ochorenie sa tiež označuje ako kolorektálny karcinóm. Bohužiaľ v úmrtnosti na toto ochorenie je Slovenská republika na jednom z prvých miest na svete, aj keď vďaka skríningovým programom by sa mala situácia pomaly začať zlepšovať. Rakovina hrubého čreva a jej príčiny Istá časť prípadov tohto ochorenia je podmienená geneticky. To znamená, že riziko …

Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice stále patrí medzi časté a nebezpečné zhubné nádory u žien. Spôsobuje smrť niekoľkých stoviek slovenských žien za rok. Pri tejto rakoviny je veľmi dôležitý fakt, že pri správnej prevencii jej nebezpečnosť značne klesá. Je myslím najprv nutné definovať si anatomicky miesto, kde sa rakovina krčka maternice vyskytuje. Čo je presne krčok maternice? …

Rakovina maternice

Rakovina maternice

Rakovina maternice je pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré je ročne zistené v SR u tisícov žien. Aj napriek relatívne dobrej prognóze množstvo žien na túto chorobu zomiera, a preto si rakovina maternice zaslúži vlastný článok. Drvivá väčšina zhubných nádorov steny maternice vychádza z jej sliznice. Príčiny rakoviny maternice Existuje celý rad viac či menej známych …

Rakovina pošvy

Rakovina pošvy

Rakovina pošvy je relatívne menej častým typom nádorového ochorenia. Podobne ako iné zhubné nádory je aj táto nebezpečná a môže chorú usmrtiť. Existuje viac typov pošvových nádorov, môžu vznikať buď z vnútornej ochrannej výstelky pošvovej steny alebo zo žliazok, ktoré sa v stene nachádzajú. Teraz si povedzme niečo o základých príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe. …

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka je jedno z najčastejších nádorových ochorení v ženskej populácii, ročne je v SR zistená u cca 4000-5000 žien. Ide o často skloňovanú tému a určite si zaslúži pozornosť. Než pristúpime k vlastnému popisu príčin, prejavov a liečby tejto choroby, je vhodné si povedať niekoľko slov o anatómii prsné žľazy. Prsná žľaza vzniká u …

Rakovina vajcovodu

Rakovina vajcovodu

Rakovina vajcovodu je nebezpečné ale našťastie relatívne vzácne nádorové ochorenie postihujúce ženy. Vajcovod je párový gynekologický trubicovitý orgán, ktorý je v úzkom anatomickom vzťahu s maternicou a vaječníkmi. Vajcovody majú za úlohu zachytiť zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníka a umožniť jeho transport do maternice. Rakovina vajcovodu a jej príčiny Presná príčina vzniku tohto nádoru nie …

Rakovina vaječníkov

Rakovina vaječníkov

Rakovina vaječníkov je relatívne časté a nebezpečné nádorové ochorenie. V SR je ročne zistené okolo 1-2 tisíc nových prípadov a mnohokrát sa už jedná o pokročilé formy choroby. Vaječník (ovárium) je párová pohlavná žľaza ženy. Dozrievajú v ňom vajíčka a produkujú sa tu ženské pohlavné hormóny. Oba vaječníky sú uložené v dutine brušnej v panvovej …

Rakovina vulvy

Rakovina vulvy

Ako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhubné nádory, ktoré vychádzajú z tkaniva pyskov a okolia pošvového otvoru. Sú relatívne vzácne, tvoria len asi 5% všetkých gynekologických nádorov. Väčšinou sa jedná o nádory vychádzajúce z krycích buniek pokožky, vzácnejšie sa môže jednať o melanóm (podobne ako inde na koži) a iné nádory. Teraz si povedzme základné informácie …

Sexuálne prenosné choroby

Sexuálne prenosné choroby

Sexuálne prenosné choroby sú pestrou skupinou infekčných ochorení, ktoré majú jedno spoločné – môžu byť prenesené pri pohlavnom styku. Dôležité je si uvedomiť, že k prenosu väčšiny ochorení nemusí dôjsť pri súloži, ale prenos môže nastať aj pri iných praktikách ako je orálny alebo análny sex. Ochorenia môžu byť bakteriálne, vírusové, parazitárne a mykotické (plesne). …

syfilis

Syfilis

Syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa tu vyskytuje už pekných pár storočí. Za dobu svojej existencie syfilis mnohým ľuďom pokazila život, mnohým ľuďom život skrátila. Syfilis patrí spolu s kvapavkou, AIDS a chlamýdiami medzi najznámejšie pohlavne prenosné ochorenia. Príčiny syfilisu Syfilis je infekčné ochorenie a jeho príčinou musí byť teda nejaká baktéria alebo vírus. Je …

tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka (čiže gestačný diabetes mellitus, GDM) je metabolické ochorenie vznikajúce v tehotenstve. U rizikovej skupiny žien sa vykonáva medzi 24. a 28. orálny glukózový tolerančný test (OGTT – vypitie 250 ml sladkej vody a meranie glykémie pred, po 60. a 120. minútach od vypití). U veľmi rizikových už v prvom trimestri gravidity. V prípade …

Thékomy

Thékomy

Thékomy sú nezhubné nádory vaječníkov, ktoré rozhodne nemôžeme považovať za klasickú rakovinu vaječníkov. Svojou schopnosťou tvoriť hormóny však môže spôsobovať množstvo ťažkostí a u niektorých žien môžu byť nebezpečné. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny vzniku nezhubných nádorov vaječníkov Presná príčina vzniku tejto …

torzia vaječníkov

Torzia vaječníkov

Torzia (priškrtenie) vaječníkov je jedným z akútnych stavov v gynekológii. Vaječník je, ako iste všetci vieme, základný pohlavný orgán ženy. Je párový a slúži na produkciu ženských pohlavných buniek, vajíčok. Príčiny torzie vaječníkov Príčinou tohto stavu je otočenie vaječníkov okolo svojej osi tak, že dôjde k zaškrteniu prívodného tepnového zásobenia. Jedná sa o stav veľmi …

Trichomoniáza

Trichomoniáza je relatívne bežné infekčné ochorenie ženskej pohlavnej sústavy. Je rozšírené celosvetovo, vyšší výskyt je v rozvojových štátoch s menej dokonalou hygienou. Viac o príznakoch, prejavoch a následnej liečbe tohto ochorenia sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny trichomoniázy Trichomoniáza je spôsobená prvokom, ktorý sa nazýva bičenka pošvová (trichomonas vaginalis). Tento prvok sa prenáša pohlavným stykom …

vaginizmus

Vaginizmus

Vaginizmus je označenie pre nepríjemný stav, ktorý množstvu žien (a prenesene aj ich partnerom) komplikuje sexuálny život. Podstatou tejto choroby sú mimovoľné sťahy svaloviny pošvy, ktoré narušujú priebeh pohlavného styku. Predpokladá sa, že určité formy tohoto ochorenia postihujú až 10% žien v civilizovaných štátoch. Príčiny vaginizmu Toto ochorenie sa môže u žien vyskytovať už od …

Zápal Bartholiniho žľazy

Zápal Bartholiniho žľazy

Bartholiniho žľaza je párová žľaza, ktorá sa nachádza v oblasti vonkajších pohlavných orgánov ženy, po jednej žľaze na oboch stranách vedľa vstupu do pošvy. Žľazy produkujú malé množstvo hlienovitého sekrétu, ktorý zvlhčuje vonkajšiu časť vulvy. Ako sa zápal Bartholiniho žľazy prejavuje? Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny …

Zápal prsníka

Zápal prsníka (mastitída)

Zápal prsníka (odborne mastitída) je pomerne časté ochorenie u žien (vzácnejšie aj u mužov), ktoré je vo väčšine prípadov spojené s dojčením. Aké sú presnejšie príčiny vzniku zápalu prsníka, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Zápal prsníka a jeho príčiny Vyvolávajúcim faktorom sú väčšinou baktérie, zvyčajne baktérie …

Zápal vajcovodov

Zápal vajcovodov

Zápal vajcovodov sa odborne nazýva salpingitída. Tento zápal býva nepríjemne bolestivý a navyše môže narušiť plodnosť postihnutej ženy. Vajcovod je párová štruktúra napojená na dutinu maternice, ktorá má trubicovitý tvar. Koniec vajcovodu leží blízko príslušného vaječníka a pri ovulácii (uvoľnenie zrelého vajíčka) má vajíčkovod za úlohu dovoliť transport vajíčka do maternice. Aké sú príčiny vzniku tohto …

Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne vážne infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje nielen vaječníky, ale súčasne aj ostatné časti pohlavného ústrojenstva ženy (najmä vajcovody a maternicu). Všeobecne infekciu tohto typu označujeme ako hlboké panvové zápaly. Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny zápalu vaječníkov …

Amniocentéza

Amniocentéza

Amniocentéza znamená odber a vyšetrenie plodovej vody. Táto diagnostická metóda má svoje dôležité miesto v tzv. prenatálnej diagnostike (diagnostické metódy pred narodením človeka), ale pre svoje riziká musí byť jej prevedenie veľmi presné a správne. Čo je to amniocentéza, aký je jej princíp, využitie a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy? Princíp Amniocentézy Pod kontrolou …

vyšetrenie hysteroskopia

Hysteroskopia

Čo je to hysteroskopia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy? Hysteroskopia je endoskopická metóda vyšetrenia maternicovej dutiny, ktoré má významné využitie v gynekológii. Svojim princípom je podobná vyšetreniu ako je napríklad gastroskopia (pažerák a žalúdok), kolonoskopia (hrubé črevo), cystoskopia (močový mechúr) …

vyšetrenie kardiotokografia

Kardiotokografia

Čo je to kardiotokografia, aký je princíp, význam a postup tohto vyšetrenia? Aké má táto vyšetrovacia metóda nevýhody? Kardiotokografia (CTG) je vyšetrovacia metóda, ktorá má veľký význam v gynekológii a pôrodníctve, jej hlavným cieľom je monitorovanie základných životných funkcií plodu. Princíp kardiotokografie Prístroj (kardiotokograf) pracuje na princípe ultrazvuku a je schopný monitorovať srdcovú frekvenciu plodu a …

vyšetrenie kolposkopia

Kolposkopia

Čo je to kolposkopia, aký je princíp a dôvod pre toto vyšetrenie? Treba sa pred vyšetrením nejako špeciálne pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia? Kolposkopia je označenie pre gynekologické vyšetrenie, pri ktorom sa vyšetruje pošva a tá časť krčka maternice, ktorá do pošvy ústi. Princíp kolposkopie Ide o ambulantné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva u ženy …

vyšetrenie kyretáž maternice

Kyretáž maternice

Čo je to kyretáž maternice, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Ako sa pred zákrokom treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody? Kyretáž maternice je diagnostický a zároveň aj liečebný zákrok, ktorý je známy tiež pod ľudovým názvom „vyškriabať“. Tento zákrok je medzi ženami trochu obávaný, aj keď sú jeho riziká pomerne malé. Princíp kyretáže maternice …

Marker AFP

Marker AFP

Čo je to Marker AFP, aký je jeho princíp, využitie a nevýhody? AFP [ÁEfPé] je skratka pre zlúčeninu alfa-fetoproteínu. Alfa-fetoproteín je bielkovina, ktorá sa vo veľkej koncentrácii vyskytuje v organizme ľudského plodu. Po pôrode hladina AFP prudko klesá a po zvyšok života sa za normálnych okolností udržiava v nízkych koncentráciách. AFP sa využíva ako tzv. tumor …

Marker CA 125

Marker CA 125

Čo je to marker CA 125, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia a aké sú jeho nevýhody? CA 125 je zlúčenina, ktorá sa využíva ako tzv. tumor marker. To znamená, že jej koncentrácia v krvi môže byť závislá na prítomnosti niektorých zhubných ochorení. Princíp CA 125 Je to v podstate membránový glykoproteín, ktorý sa vyskytuje v slizniciach …

Tehotenský hormón

Tehotenský hormón

Čo je to tehotenský hormón, ako sa vyšetruje a aký má toto vyšetrenie význam? Tehotenský hormón je zlúčenina známa ako ľudský choriogonadotropín a označuje sa skratkou hCG. Jeho stanovenie má samozrejme význam pre potvrdenie normálneho tehotenstva, ale okrem toho môže byť dôležitý v diagnostike niektorých chorobných stavov. Choriogonadotropín Choriogonadotropín je za normálnych okolností produkovaný v ženskom …

vyšetrenie ultrazvuk

Ultrazvuk

Čo je to ultrazvuk (sonografia), aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred ultrazvukom treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Ultrazvukový prístroj sa z hľadiska vyšetrovania zaraďuje k najväčším úspechom modernej medicíny. Jedná sa o jednoduché neinvazívne vyšetrenie, ktoré pacienta nezaťažuje škodlivým röntgenovým žiarením. Princíp ultrazvuku Princípom vyšetrenia je založený na použití prístroja, …

vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu

Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button