Endokrinológia
Addisonova choroba
Addisonova choroba je ochorením nadobličiek spojená s poruchou funkcie ich kôry. Najprv je nutné poznať základné informácie o nadobličkách. Nadobličky sú párový orgán, ktorý sa nachádza – ako už názov napovedá – nad oboma obličkami. Nadobličky sa skladajú z kôry a drene a sú významné tvorbou celej rady hormónov. V ich kôre sa vytvárajú glukokortikoidy …
Diabetes insipidus
Diabetes insipidus je zaujímavá choroba, ktorá má svoj pôvod v narušení tvorby alebo účinku antidiuretického hormónu. Choroba môže byť bez správnej liečby aj smrteľná a nie je zlé jej podstatu aspoň zjednodušene pochopiť. K tomu je však nutná znalosť problematiky antidiuretického hormónu. Adiuretín (ADH) čiže iným názvom vazopresín sa tvorí v našom mozgu v hypotalame. …
Feochromocytóm
Feochromocytóm je zaujímavý typ nádoru nadobličiek, ktorý vychádza z ich drene. Väčšinou je nezhubný (niekedy však môže byť aj zhubný a vytvárať metastázy), ale napriek tomu môže ohrozovať chorého na živote. Prečo to tak je? To si povieme nižšie. Nadobličky sú párový orgán produkujúci rad hormónov. Nachádzajú sa v našom tele na hornom póle oboch …
Gaucherova choroba
Gaucherova [góšérova] choroba patrí medzi metabolické choroby. Ide o poruchu metabolizmu niektorých zlúčenín, ktoré sa hromadia v tele a spôsobujú príznaky. Gaucherova choroba má vzácny výskyt, nachádzame ju asi u jedného človeka z 20-30 tisíc. Ako sa táto porucha metabolizmu prejavuje, aké sú jej presné príčiny a ako ju liečiť? Všetko Potrebné sa dozviete z …
Gigantizmus
Gigantizmus je relatívne zriedkavá hormonálna porucha, ktorá spôsobí abnormálny vzrast postihnutého človeka. Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku. Príčiny gigantizmu Gigantizmus je zvyčajne spôsobený nadmernou produkciou tzv. somatotropného hormónu (STH). Tento hormón je produkovaný v mozgovom podväzku (hypofýza) a je zodpovedný …
Graves-Basedowova choroba
Graves-Basedowova choroba patrí medzi ochorenia štítnej žľazy a býva spojená so zmenami jej funkcie. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny Graves-Basedowovej choroby Graves-Basedowova choroba je jedna z autoimunitných chorôb. To znamená, že sa v našom organizme začnú vytvárať agresívne protilátky (tzv. autoprotilátky), ktoré napádajú naše vlastné tkanivá, …
Hartnupova choroba
Hartnupova choroba je vrodené geneticky podmienené metabolické ochorenie, ktoré ovplyvňuje metabolizmus aminokyselín. Dôsledkom je postihnutie niektorých orgánových systémov. Príčiny Hartnupovej choroby Hartnupova choroba je vrodená a zvyčajne vzniká na podklade chybných génov, ktoré chorému jedincovi odovzdajú jeho rodičia. Dedičnosť je tzv. autozomálne recesívna, čo znamená, že v populácii je veľa ľudí s chybným génom, ale …
Hashimotova choroba
Hashimotova choroba je označenie pre autoimunitné ochorenie postihujúce štítnu žľazu, ktorá narúša jej funkciu. Ďalšie označenie pre túto chorobu je Hashimotova tyreoiditída. Príčiny Hashimotovej choroby Hashimotova choroba nemá známu príčinu vzniku. Podobne ako u iných autoimunitných chorôb je za ňu zrejme zodpovedná kombinácia určitého genetického predpokladu a spúšťacieho vonkajšieho faktoru, ktorým môže byť napríklad banálna …
Hyperkalcémia (zvýšená koncentrácia vápnika)
Hyperkalcémia čiže zvýšená koncentrácia vápnika v krvi môže byť veľmi závažný stav s možnými komplikáciami. Pred výpočtom príčin tohto stavu je nutné si povedať niečo o vápniku a udržiavaní jeho koncentrácia v krvi. Vápnik má zásadný význam pre stavbu tela a pre biochemické pochody. Vápnik v kostiach tvorí oporu tela, ďalej sa podieľa na prenosoch nervových …
Hyperkaliémia (vysoký draslík)
Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …
Hyperparatyreóza
Hyperparatyreóza je označenie pre stav, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónu nazývaného parathormón (PTH) bunkami prištítnych teliesok. Povedzme si pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto problému. Prištítne telieska sú štyri útvary, ktoré sa nachádzajú v štítnej žľaze. Ich bunky majú viac funkcií, nás však zaujíma najmä produkcia hormónu PTH. Tento hormón má …
Hypoparatyreóza
Hypoparatyreóza je označenie pre stav, kedy dochádza k zníženej produkcii hormónu nazývaného parathormón (PTH) bunkami prištítnych teliesok. Prištítne telieska sú štyri útvary, ktoré sa nachádza v štítnej žľaze. Ich bunky majú viac funkcií, nás však zaujíma najmä produkcia hormónu PTH. Tento hormón má nezastupiteľnú úlohu v metabolizme vápnika a kostí. Hlavným cieľom PTH je udržiavať …
Kongenitálna adrenálna hyperplázia
Kongenitálna adrenálna hyperplázia je odborný termín, ktorý však nemá zaužívaný slovenský ekvivalent. Stav by sa dal preložiť ako vrodené zväčšenie nadobličiek a ide o hormonálnu poruchu vyvolanú zvýšenou produkciou niektorých hormónov nadobličiek. Nadobličky sú párový hormonálne veľmi aktívny orgán, ktorý sa nachádza na hornom póle oboch obličiek. V kôre nadobličiek sa tvorí malé množstvo pohlavných …
Kreténizmus
Slovo kretén v dnešnej dobe znamená skôr nadávku, ktorá dotyčného označuje ako menej inteligentného človeka. Táto nadávka však vychádza z regulárnej lekárskej diagnózy kreténizmu – choroby, ktorá už v SR prakticky vymizla. Príčiny kreténizmu Je to stav, ktorý je dôsledkom nedostatočného pôsobenia hormónov štítnej žľazy na organizmus plodu v tele matky. Charakteristickou formou je tzv. endemický …
Laktátová acidóza
Laktátová acidóza je potenciálne závažný stav, ktorý môže bez liečby skončiť smrťou chorého. Ťažké formy laktátovej acidózy sa vyskytujú skôr u chorých v celkovo závažných a kritických stavoch. Na pochopenie pojmu laktátová acidóza je nutné poznať niekoľko informácií o metabolizme glukózy v organizme. Princíp metabolizmu glukózy Glukóza je cukor, ktorý je pre naše telo dôležitým …
Myxedém
Myxedém je označenie pre stav, ktorý vzniká pri ťažkých prípadov zníženia funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza) a jeho najzávažnejšie formy môžu skončiť aj smrťou dotyčného človeka. Ako sa tento stav prejavuje? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v tomto článku. Príčiny myxedému Celotelový myxedém sa typicky vyskytuje u ťažko zníženej funkcie štítnej žľazy …
Nadbytok fosfátov
Fosfor sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie vo forme fosfátových iónov. Koncentrácia fosfátov v krvi je za normálnych okolností udržiavaná pomerne v úzkom rozmedzí (približne 0.65-1.6 milimólov na liter) a jej odchýlky ako označované aj ako nadbytok fosfátov spôsobujú rôzne príznaky. Metabolizmus fosfátov pomerne úzko súvisí s metabolizmom kostnej hmoty, s metabolizmom vápnika a s …
Nádory nadobličiek
Nadoblička je malý párový orgán, ktorý sa nachádza na hornom póle každej z oboch obličiek. Význam nadobličiek je veľký, pretože sa v nich vyrába niekoľko hormónov a to je aj dôvodom, prečo nás nádory nadobličiek zaujímajú. V úvode si len veľmi zjednodušene povedzme o stavbe a funkcii nadobličky. Tento orgán sa skladá z kôry a …
Nanizmus
Nanizmus by išlo označiť ako trpaslíctvo. Ide o abnormálne malý telesný vzrast, ktorý môže byť spôsobený viacerými faktormi. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho diagnostikovať? Príčiny nanizmu Príčinou nanizmu je zvyčajne nedostatočná produkcia rastového hormónu (somatotropný hormón – STH) v mozgovom podväzku (hypofýze) u dieťaťa, zriedkavo môže ísť …
Nedostatok jódu
Jód je pre náš organizmu veľmi dôležitý prvok, pretože je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré majú vplyv na vývoj organizmu človeka a na jeho energetický metabolizmus. Nedostatok jódu, aké sú jeho príčiny a prejavy a ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Jód sa v pomerne veľkom množstve nachádza v morských rybách, vo vajciach …
Onkocytóm
Onkocytóm je menej známy typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Nádor vzniká z onkocytov, čo sú bunky veľmi bohaté na mitochondrie (bunkové organely zodpovedné za energetický metabolizmus bunky). Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Onkocytóm a jeho príčiny Onkocytómy môžu …
Predávkovanie jódom
Ako sa predávkovanie jódom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Jód je prvok pre naše telo nepostrádateľný, pretože je potrebný na produkciu hormónov štítnej žľazy. Naša populácia bola vždy ohrozená skôr nedostatkom jódu, ktorý spôsoboval zníženú funkciu štítnej žľazy a u detí kreténizmus. Od doby jodizácie stolovej soli už riziko nedostatku …
Prolaktinóm
Prolaktinóm je označenie pre nezhubný nádor hypofýzy, ktorý vo veľkom množstve vytvára hormón prolaktín. K správnemu pochopeniu tejto problematiky je bohužiaľ nutné zmieniť sa o hormonálnej funkcii štítnej žľazy. Hypofýza (podmozgová žľaza) je malá časť mozgu, ktorá však produkuje veľké množstvo hormónov, okrem iného sa tu tvorí aj hormón prolaktín. Nad hypofýzou sa nachádza časť …
Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy ako sa prejavuje a aká je proti nej prevencia? Zhubné nádory štítnej žľazy patria k menej častým formám rakoviny. Možno ich navyše relatívne dobre liečiť a nemávajú až tak vysokú úmrtnosť. Rovnako ako u iných foriem rakoviny je tu však dôležitý včasný nález nádoru. Aby sme sa v rôznych formách rakoviny štítnej …
Riedelova struma
Riedelova struma (Fibrózna tyreoiditída) je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré môžeme vnímať ako podtyp strumy tj. zväčšenej štítnej žľazy. Ako sa prejavuje toto ochorenie? Ako ho následne diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny Riedelovej strumy Presná príčina vzniku a rozvoja Riedelovej strumy nie je jasná, predpokladá sa chronický zápal štítnej žľazy na podklade …
Thymom
Thymom je označenie pre nádor, ktorý vychádza z buniek týmusu. Týmus je orgán, ktorý nájdeme v oblasti prechodu krku a hrudníka za hrudnou kosťou a je dôležitý pre vývoj imunitného systému u dieťaťa. U dospelého človeka však týmus postupne degeneruje a je nahradzovaný tukovým tkanivom. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Aké vyšetrenia je potrebne podstúpiť? …
Uzly štítnej žľazy
Uzly štítnej žľazy sú častým nálezom a to väčšinou nijako závažným. Napriek tomu môžu byť niekedy dôvodom k dôslednejšiemu vyšetreniu štítnej žľazy vrátane prevedenia jej biopsie. Aké sú príčiny vzniku uzlov na štítnej žľaze, ako sa prejavujú, ako ich zistiť a liečiť? Všetky informácie o tomto stave sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny uzlov štítnej …
Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza)
Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) sa prejavuje zníženou tvorbou jej hormónov. Pre pochopenie je dobré si povedať pár viet o činnosti štítnej žľazy. Tento orgán sa nachádza v oblasti krku pred priedušnicou a skladá sa z 2 lalokov spojených uprostred zúženým krčkom. Bunky štítnej žľazy sú schopné zachytávať z krvi jód a s jeho pomocou …
Zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza)
Zvýšená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje zvýšenými účinkami jej hormónov. Aké sú všetky možné príčiny, ktoré spôsobujú zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ako sa táto zvýšená funkcia prejavuje a ako ju liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Účinky hormónov štítnej žľazy U plodu a u novorodenca majú hormóny štítnej žľazy vplyv na správny vývoj …
Biopsia štítnej žľazy
Biopsia štítnej žľazy znamená napichnutie štítnej žľazy tenkou ihlou, ktorá umožní vziať malú vzorku tkaniva na cytologické vyšetrenie. Aké je využitie biopsie štítnej žľazy, ako sa toto vyšetrenie prevádza, ako sa naň pripraviť a aké sú jeho nevýhody? Využitie biopsie štítnej žľazy Biopsiu zvyčajne využívame tam, kde ultrazvuk štítnej žľazy našiel jedno alebo viac podozrivých ložísk …
Cytologické vyšetrenie
Cytológia je náukou o bunkách, ich anatómií a o procesoch v nich prebiehajúcich. V praxi sa s týmto slovom stretávame v súvislosti, že lekári nejakú vzorku odošlú na cytológiu. Čo presne to znamená, si povieme nižšie. Čo je to cytologické vyšetrenie, aký je jeho princíp a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia? Cytológia v klinickom …
Vyšetrenie krvného obrazu
Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť. Vyšetrenie krvného obrazu a prevedenie jeho odberu Krvný obraz sa vyšetruje v hematologickom laboratóriu a vyšetrenie vyžaduje vzorku žilovej …