Zorem

ZoremZorem je liek, ktorý sa využíva pri liečbe vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou látkou je amlodipín.

Princíp lieku Zorem


Amlodipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien.

Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.

Využitie

Zorem je účinný v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE inhibítory a niektorými diuretikami.

Okrem toho pôsobením na svalovinu vencovitých tepien zlepšuje prekrvenie srdca a tým môže pomôcť pacientom s anginou pectoris.

Podávanie

Veľkosť dávky záleží na odporúčaní lekára.

Odporúčaná počiatočná dávka je 5 mg 1x denne, tú je potom možné zvyšovať až na maximálnu dávku 10 mg denne, ktorá by sa nemala prekračovať.

U detí a dospievajúcich (6-17 rokov) je odporúčaná úvodná dávka 2,5 mg denne. Maximálna odporúčaná dávka je 5 mg denne.

Tento prípravok možno užívať pred jedlom aj po jedle. Užíva sa v rovnakom čase každý deň a zapíja sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Zorem môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria opuchy, najmä dolných končatín.

Okrem toho môže vyvolať u pacienta tráviace problémy (bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, zápcha), bolesti hlavy, únavu, svalové kŕče, búšenie srdca, závraty a niekedy aj dvojité videnie.

Pri predávkovaní liekom alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s motaním hlavy a možným kolapsom.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú výrazne nízky krvný tlak (hypotenzia), majú srdcové zlyhanie po srdcovom infarkte, majú zúženú aortálnu chlopňu (stenóza aorty) alebo majú tzv. kardiogénny šok (stav, kedy srdce nie je schopné do tela pumpovať dostatočné množstvo krvi).

Bolo zistené, že amlodipín sa vylučuje do materského mlieka, a preto liek nie je vhodný dojčiacim ženám.

Okrem toho liek nie je určený pacientom mladším ako 6 rokov.

Počas liečby by pacient nemal piť grapefruitovú šťavu.

Liek Zorem môže ovplyvniť schopnosť viesť a obsluhovať stroje. Ak pacient cíti nevoľnosť, závrat, únavu alebo má bolesť hlavy, nemal by riadiť ani obsluhovať stroje a okamžite upovedomiť svojho lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button