Zarelle
Zarelle patrí medzi nekombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnou je zlúčenina dezogestrel, ktorý patrí medzi syntetické gestagény.
Princíp lieku Zarelle
Pravidelné podávanie syntetického progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Väčšina POP účinkuje hlavne tak, že zabraňuje vstupu spermií do maternice, ale nezabránia vždy dozrievaniu vajíčka, čo je hlavný účinok kombinovaných tabliet.
Zarelle sa líši od iných tabliet v tom, že dávka v ňom obsiahnutá je vo väčšine prípadov dostatočná na to, aby zabránila dozretiu vajíčka. Preto má Zarelle vysokú antikoncepčnú účinnosť.
Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Podávanie
Tento liek existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa preparáty hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej iba gestagén bežne užívajú v dávke 1 tableta denne nepretržite.
Vzhľadom ku kontinuálnemu podávaniu nemá žena počas užívania preparátu menštruačné krvácanie.
Na rozdiel od kombinovaných tabliet môžu Zarelle užívať ženy, ktoré neznášajú estrogény, a dojčiace matky.
Nevýhody
Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Nevýhodou je taktiež, že pri užívaní Zarelle môže dochádzať ku krvácaniu z pošvy v nepravidelných intervaloch. Je ale tiež možné, že sa krvácanie neobjaví vôbec.
Medzi časte nežiaduce účinky patria napr. zmeny nálady, depresívna nálada, znížená sexuálna túžba (libido), bolesť hlavy, nevoľnosť, akné, bolesť v prsníkoch, nepravidelná alebo žiadna menštruácia, nárast telesnej hmotnosti.
Menej časté nežiaduce účinky patrí napr. vaginálna infekcia, ťažkosti s nosením kontaktných šošoviek, zvracanie, vypadávanie vlasov, bolestivá menštruácia, cysta vaječníka, únava, kožné choroby napr. vyrážka, žihľavka, bolestivé modročervené vyvýšeniny na koži (erythema nodosum).
Použité zdroje: základné zdroje textu