Yasminelle
Yasminelle patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Yasminelle
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívanie preparátu Yasminelle je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Yasminelle existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne, v prípade potreby je vhodne zapiť tabletu malým množstvom vody v intervale 21 dní.
Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla, ale musia sa však užívať každý deň v približne rovnakom čase. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.
Ak je pacientka tehotná, nesmie užívať Yasminelle.
Ak otehotnie počas užívania lieku, musí ho ihneď prestať užívať a vyhľadať svojho lekára. Užívanie Yasminelle počas dojčenia sa spravidla neodporúča.
Nevýhody
Nnajzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Časté vedľajšie účinky sú napr. zmeny nálady, bolesť hlavy, bolesť brucha (bolesť žalúdka), akné, bolesť v prsníkoch, zväčšenie prsníkov, citlivosť prsníkov, bolestivé alebo nepravidelné menštruácie, prírastok telesnej hmotnosti.
Mezdi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. kandidóza (hubová infekcia), opar (herpes simplex), alergické reakcie, zvýšená chuť do jedla, depresia, nervozita, poruchy spánku, pocit mravčenia, závraty (vertigo), poruchy videnia, nepravidelné údery srdca alebo nezvyčajne rýchly srdcový pulz, vysoký krvný tlak, nízky krvný tlak, migréna, kŕčové žily, zápal hltana, nevoľnosť, zvracanie, zápal žalúdka alebo zápal čriev, hnačka, zápcha, náhly opuch kože alebo slizníc (napr. jazyka alebo hrdla) alebo sťažené prehĺtanie alebo žihľavka spolu so sťaženým dýchaním (angioedém), strata vlasov (alopécia).
Použité zdroje: základné zdroje textu