Yanela
Yanela patrí medzi kombinovanej preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dienogest (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Yanela
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívanie preparátu Yanela je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Yanela existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní tak, ako je uvedené na blistri.
Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Tablety sa prehĺtajú celé a v prípade potreby s dostatočným množstvom tekutiny.
Počas dojčenia by sa prípravok Yanela nemal užívať, pretože môže znižovať tvorbu mlieka a malé množstvo hormónov môže do mlieka prechádzať.
Počas dojčenia je vhodné používať nehormonálne metódy antikoncepcie. Tento liek nemá žiaden vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Hormonálna antikoncepcia môže mať celý rad nevýhod a rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými srážlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Medzi vedľajšie účinky zaraďujeme taktiež napr. mykotické pošvové infekcie a iné mykózy, poruchy imunitného systému, alergické reakcie, poruchy metabolizmu a výživy, zvýšená chuť do jedla, psychiatrické poruchy, depresívne nálady, strata chuti do jedla, zníženie libida, agresivita, ľahostajnosť, poruchy nervového systému, bolesti hlavy, migrény, ospalosť, poruchy videnia, zápal spojiviek.
Použité zdroje: základné zdroje textu