Xigduo
Xigduo patrí medzi kombinované preparáty používané na liečbu cukrovky, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu sú zlúčeniny metformín a dapagliflozin.
Princíp lieku Xigduo
Metformín má viac mechanizmov účinku. Zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín (tj. znižuje rezistenciu voči inzulínu), tým zlepší využitie krvného cukru a spôsobí jeho pokles. Okrem toho znižuje tvorbu cukrov v pečeni.
Dapagliflozin dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču.
Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi. Účinky oboch látok sa vzájomne dopĺňajú.
Využitie
Xigduo sa predpisuje v liečbe cukrovky 2. typu, veľmi dobre účinkuje u obéznych chorých. Preparát sa často podáva samotný, ale môže byť kombinovaný s inými.
Podávanie
Záleží striktne na odporúčanie predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o diabetológa. Preparát Xigduo sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 / 850-5 / 1000 miligramov (tj. 50 miligramu dapagliflozinu a k tomu 850-1000 miligramov metformínu).
Bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 tablety denne a začína sa skôr slabšou formou preparátu. Tabletu je vhodné prehltnúť celú a zapiť polovicou pohára vody, užiť s jedlom.
Toto zníži riziko vedľajších účinkov na žalúdok. Tableta sa užíva dvakrát denne, jedna ráno (raňajky) a jedna večer (večera). Maximálna celková denná dávka by nemala prekročiť 10 miligramov dapagliflozinu a 2000 miligramov metformínu.
Nevýhody
Xigduo môže spôsobiť aj hypoglykémiu, avšak riziko je u tohto preparátu nižšia. Viacero pacientov popisuje na začiatku užívania lieku rôzne tráviace ťažkosti, nechutenstvo a hnačky, väčšinou však rýchlo vymiznú.
Nebezpečné môže byť podávanie lieku obsahujúceho metformín pacientovi s akútnym zlyhaním obličiek alebo u ťažších foriem chronického obličkového zlyhávania. V takom prípade totiž môže vyvolať rozvrat vnútorného prostredia (odborne laktátová acidóza) a smrť.
U dapagliflozinu a jemu podobných zlúčenín sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a rizika dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom vylúči väčší objem tekutiny), avšak podľa všetkého je riziko týchto komplikácií pomerne nízke.
Použité zdroje: základné zdroje textu