Xgeva

XgevaXgeva [iksdžíva] je menej často predpisovaný liek, ktorý sa užíva v onkológii a osteologii. Jeho účinnou látkou je zlúčenina denosumab.

Princíp lieku Xgeva


Denosumab patrí do problematiky biologickej terapie. Jedná sa o monoklonálnu protilátku vyrábanú DNA rekombinantnou technológiou.

Táto protilátka sa viaže na RANKL receptory na povrchu osteoklastov a zablokuje ich. Osteoklasty sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu a blokujúce  RANKL receptory – utlmia ich dozrievania a činnosť.

Využitie

Preparát sa využíva pri niektorých nádorových ochorenia pri výskyte metastáz v kostiach a k prevencii ich komplikácií (najmä patologické zlomeniny a ich dôsledky).

Okrem toho môže byť podávaný aj pacientom s veľkobunkovým kostným nádorom.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje podkožne. Bežná dávka pre dospelého človeka je aplikácia 120 miligramov preparátu raz za 4 týždne.

Liek sa aplikuje injekčne do stehna, brucha alebo nadlaktia.

Ak sa pacient lieči kvôli obrovskobunkovému kostnému nádoru, ďalšiu dávku dostane týždeň a 2 týždne po prvej dávke. Xgeva sa má podávať pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka.

Počas liečby je potrebné, aby pacient užíval aj doplnky vápnika a vitamínu D. Liek nesmie byť aplikovaný bez odporúčania predpisujúceho lekára. 

Preparát nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Xgeva môže spôsobiť bolesti kostí, zvýšený výskyt infekcií (najmä močové infekcie a infekcie horných dýchacích ciest), tráviace ťažkosti a alergické reakcie.

Ďalšie nežiaduce účinky sú napr. spazmy, zášklby, kŕče v svaloch, znecitlivenie alebo mravčenie prstov na rukách, nohách alebo v okolí úst alebo záchvaty, zmätenosť alebo strata vedomia. Môžu to byť prejavy nízkej hladiny vápnika v krvi.

Nízke hladiny vápnika v krvi môžu viesť tiež k zmene srdcového rytmu, ktorá sa nazýva predĺženie QT, ktoré je možné pozorovať na elektrokardiograme (EKG).

Tento liek by sa mal uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Nie je vhodné používať liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku a škatuli po EXP.

Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci. Liek je potrebné uchovávať v chladničke (2 °C – 8 °C), nie v mrazničke.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button