Xeristar

XeristarXeristar je liek, ktorý patrí do skupiny antidepresív. Jeho účinnou látkou je zlúčenina duloxetín.


Princíp lieku Xeristar

Duloxetín ovplyvňuje neuromediátory v mozgu. Neuromediátory sú látky, ktoré pomáhajú prenášať vzruchy medzi neurónmi a rad psychiatrických chorôb je do značnej miery daná ich nerovnováhou, ktoré sa pomocou antidepresív snažíme vychýliť do prijateľných medzí.

Duloxetín ovplyvňuje najmä spätné vychytávania serotonínu a noadrenalinu, a preto patrí medzi tzv. SNRI antidepresíva (Serotonínu and Norepinephrinu Reuptake Inhibitors).

Využitie

Preparát má využitie v psychiatrii, kedy sa predpisuje u depresívnych stavov a pri úzkostných porúchách. Preparát má dokonca aj tlmivý účinok na bolesti končatín vznikajúce pri diabetickej polyneuropatií (poškodenie nervov cukrovkou).

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 30 a 60 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára. Bežná dávka záleží na konkrétnom pacientovi a indikácii, však priemerná dávka dospelého človeka sa pohybuje okolo 60 miligramov denne a celková denná dávka by nemala prekročiť 120 miligramov. Účinky sa zvyčajne objaví až po 2-3 týždňoch užívania, čo je však typické pre drvivú väčšinu antidepresív.

V kontrolovaných štúdiách duloxetín nehozhoršoval výkon psychomotorických funkcií, kognitívne funkcie či pamäť, je možné, že súvisí s útlmom a závratom. Je preto možné, že nastane zmena schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje pri užívaní tohto lieku.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Nevýhody

Pri užívaní preparátu Xeristar sa môžu objaviť rôzne nežiaduce účinky podobne ako u iných antidepresív, ale sú menej často opisované pocity ospalosti a útlmu. Relatívne často sa objavujú bolesti a točenie hlavy, nervozita, poruchy spánku, pocit sucha v ústach, nevoľnosť, búšenie srdca, zníženie libida, rozmazané videnie (s rozšírením zreníc) a tráviace ťažkosti. U užívateľov sa môže zvýšiť vnútroočný tlak a môžu sa zhoršiť prejavy už prítomného zeleného zákalu.

Bio a Raw potraviny

Vysadenie duloxetínu (hlavne náhle) vedie často k vzniku príznakov z vysadenia. Najčastejšie sú hlásené tieto príznaky: závrat, senzorické poruchy (vrátane parestézie), poruchy spánku (vrátane insomnie a intenzívnych snov), agitovanosť alebo úzkosť, nauzea alebo zvracanie, tras, bolesť hlavy, podráždenosť, hnačka a zvýšené potenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.