Xenical

XenicalXenical je jedným z liekov na zníženie hmotnosti. Na rozdiel od iných liečiv nie je na lekársky predpis a nijako neovplyvňuje chuť do jedla. Jeho užívanie vyžaduje istú spoluprácu zo strany pacienta v zmysle dodržiavania zdravej výživy.

Princíp lieku Xenical


Účinná zlúčenina preparátu sa volá orlistát. Orlistát blokuje v tráviacom trakte niektoré enzýmy vstrebávajúce tuky a tým znižuje asi o štvrtinu množstvo vstrebaných tukov.

Veľkou výhodou je, že orlistat nepôsobí na centrálny nervový systém, čím odpadá rad nežiaducich účinkov.

Okrem toho sa orlistat prakticky nevstrebáva z tráviaceho traktu.

Indikácie

Liek môže pomôcť redukovať váhu pacientom s obezitou a tým znižovať potenciálne riziká kardiovaskulárnych ochorení.

Xenical by mal byť nasadený u pacienta, ktorý sa začal zdravo stravovať a dostatočne pohybovať, a napriek tomu nechudne.

Podávanie

Liečivo smie byť užívané len podľa odporúčania skúseného ošetrujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o obezitológa.

Xenical sa vyrába v podobe kapsúl o sile 120 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka sú 3 kapsuly denne podávané tesne pred-, po- alebo pri hlavných jedlách.

Nežiaduce účinky

Dodržiavanie diéty je pri terapii preparátom zásadné a nežiaduce účinky na ňom do značnej miery závisia. Ak by pacient prijímal nadmerné množstvo tukov v potrave, tak sa ich časť nestrávi a odchádza so stolicou.

Toto nadmerné množstvo môže viesť k zmene farby a konzistencie stolice – stolice sa stáva mastnú a žltou a môže mať hnačkové charakter. Môžu sa objaviť aj ďalšie problémy ako je plynatosť a kŕče brucha.

Ťažkosti sa môžu objaviť u každého používateľa, avšak opakujem, že nadmerný prísun tukov v potrave riziko nežiaducich účinkov zvyšuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xenical

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button