Xeloda

Xeloda je liek, ktorý je predpisovaný onkológmi. Jedná sa o cytostatikum, čo v tomto prípade znamená preparát zabíjajúci nádorové bunky. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kapecitabín (kapecitabín).
Princíp lieku Xeloda
Kapecitabín po vstupe do organizmu prechádza niekoľkostupňovou premenou, ktorej výsledkom je zlúčenina 5-fluóruracil. 5-fluóruracil je vlastná účinná látka, ktorá zabíja bunky.
Bolo zistené, že vyššia koncentrácia enzýmov potrebných k vzniku 5-fluorouracilu je v nádorovom tkanive, čo zaisťuje o niečo cielenejší účinok chemoterapie a menšie poškodenie zdravých tkanív.
Využitie
Liek je veľmi všeobecne povedané indikovaný v liečbe niektorých foriem rakoviny hrubého čreva, rakoviny žalúdka a v určitých situáciách aj rakoviny prsníka.
Terapia je často podávaná aj ľuďom s metastázami spomínaných nádorov k predĺženiu života a môže byť kombinovaná aj s inými cytostatikami.
Presnejšie informácie podľa môjho názoru nie sú potrebné, konkrétne indikáciu a liečbu riadia onkológovia.
Podávanie
Xeloda sa vyrába v podobe tabliet 150 a 500 miligramov. Preparát je prísne zakázané užívať inak, než ako stanovil predpisujúci lekár.
Bežná dávka u dospelých ľudí sa prepočítava na váhu a povrch tela a závisí na konkrétnom ochorení a celkového zdravotného stavu pacienta.
Nevýhody
Môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov, zrejme najčastejšie tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, hnačky), brnenie končatín, začervenanie plôšok a dlaní (niekedy až vznik pľuzgierov), poruchy krvotvorby (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek), alergické reakcie a opuchy tkanív.
U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu so zhoršením príznakov ischemickej choroby srdca, alebo so vznikom kardiomyopatie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/xeloda
Použité zdroje: základné zdroje textu