Xaloptic Combi

Xaloptic CombiXaloptic Combi [ksaloptik kombi] je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto kombinovaného preparátu sú zlúčeniny timolol a latanoprost.

Princíp


Timolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak. Latanoprost znižuje vnútroočný tlak iným mechanizmom, zvyšuje totiž odtok vnútroočnej tekutiny.

Využitie

Xaloptic Combi je predpisovaný očnými lekármi pacientom s niektorými formami zeleného zákalu, u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku a vymiznutie ťažkostí.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára.

Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka denne.

Presný spôsob aplikácii opíše predpisujúci lekár.

Nevýhody

Môže oko podráždiť, popisované sú zápaly spojiviek, bolesť a začervenanie oka.

Timolol po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku. Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnú dýchavičnosťou.

Popisované boli aj alergické reakcie lokálneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka).

Dlhodobá aplikácia lieku môže spôsobiť trvalé zmeny v zafarbení dúhovky, s čím je nutné počítať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xaloptic-combi

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button