Wobenzym

WobenzymWobenzym je liek, ktorý sa používa na liečbu mnohých ťažkostí, najčastejšie pri zápalových a pooperačných stavov. Medzi účinné zložky lieku patrí rutozid proteolytické enzýmy rastlinného aj živočíšneho pôvodu – pankreatín (amyláza, lipáza, proteáza), bromelín, trypsín, chymotrypsín, lipáza a papain.

Princíp lieku Wobenzym


Wobenzym obsahuje vhodne zostavené enzýmy (látky štiepiace bielkoviny), ktoré majú schopnosť účelne ovplyvňovať imunitu, tlmiť zápaly a opuchy, do istej miery aj rozpúšťať krvné zrazeniny.

Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho následky, tlmia chorobné prejavy spôsobené škodlivými imunokomplexami vznikajúcimi v dôsledku protilátkových reakcií.

Rutozid normalizuje priepustnosť cievnej steny. Liek znižuje viskozitu krvi a tým zlepšuje krvný obeh v najdrobnejších cievach.

Využitie

Wobenzym užívajú ľudia na mnoho ťažkostí, zrejme najčastejšie sa však odporúča ako podporný liek pri terapii pooperačných opuchov, pri lymfedému a opuchoch dolných končatín žilových príčin.

Liek je dokonca účinný aj pri liečbe artrózy, niektorých reumatických chorôbfibrocystickej mastopatie (chronické ochorenie prsníka, ktoré sa vyznačuje tvorbou dutín a väziva) a opakovaných nezávažných infekcií na stimuláciu imunitného systému a prevenciu opakovania infekcií.

Okrem toho sa používa aj na liečbu niektorých chorôb spôsobených imunokomplexami (chronický zápal kĺbov, mnohopočetná mozgomiechová skleróza, zápaly ciev)

Podávanie

Wobenzym sa vyrába v podobe gastrorezistentných tabliet (tablety rozpúšťajúce sa až v tenkom čreve chrániaci svoj obsah pred žalúdočnou kyselinou) a bežná dávka pre dospelého človeka je pomerne vysoká – v úvode 5 až 10 tabliet podávaných trikrát denne s postupným poklesom na 3 až 5 tabliet trikrát denne.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Zvyčajne je veľmi dobre znášaný, ani pri dlhodobom užívaní vysokých dávok neboli pozorované nežiaduce účinky.

Ojedinelo sa môže objaviť nevýrazná zmena konzistencie, farby a zápachu stolice.

Počas užívania vyšších jednorazových dávok sa môžu objaviť pocity plnosti, nafukovania a výnimočne pocit nevoľnosti. Tomu sa dá zabrániť rozdelením dávky na viacero dávok v priebehu dňa.

Zriedka pozorované alergické reakcie (kožná vyrážka) odznievajú po vysadení lieku.

Wobenzym nesmú užívať pacienti majúci ochorenia, ktoré sú spojené so zvýšeným sklonom ku krvácaniu alebo so zvýšenou fibrinolýzou (rozpúšťaním krvných zrazenín). Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Okrem toho obsahuje aj farbivá červeň košenilovú A (E124) a žlť oranžovú S (E110), ktoré môžu vyvolať alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button