Viazet

ViazetViazet je kombinovaný preparát patriaci do skupiny hypolipidemiká, ktorý obsahuje účinnú látku ezetimib a rosuvastatín (patrí medzi statíny). Viazet môžeme zaradiť medzi lieky na zníženie cholesterolu.

Princíp lieku Viazet


V tomto preparáte sa kombinuje efekt oboch účinných látok. Ezetimib znižuje vstrebávanie cholesterolu z čreva a rosuvavastatín znižuje jeho výrobu v organizme.

Liek preto účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Využitie

Viazet je liek, ktorý sa používa na zníženie hladiny celkového cholesterolu, „zlého“ cholesterolu (LDL cholesterolu) a tukových látok nazývaných triglyceridy v krvi.

Navyše zvyšuje hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterolu).

Ak sa nelieči vysoký cholesterol, môžu sa v stenách ciev usadzovať tuky a spôsobiť ich zúženie.

Tieto zúžené cievy sa niekedy môžu upchať, čím sa zastaví prietok krvi do srdca alebo mozgu a dôjde k srdcovému infarktu alebo mŕtvici.

Znížením hladiny cholesterolu v krvi sa môže znížiť riziko týchto chorôb. Preto jeho využitie nájdeme u pacientom s ochorením srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a mozgových príhodách, alebo u chorých s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Vyrába sa viac typov preparátov, ktoré majú rovnakú dávku ezetimibu (10 miligramov) a líšia sa dávkou rosuvastatínu (10-40 miligramov).

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je jedna kapsula príslušnej sily.

Užíva sa v ktorúkoľvek dennú dobu, s jedlom aj bez jedla. Kapsulu sa prehltne celá a zapije sa vodou. Liek sa užíva každý deň v rovnakom čase.

Pri užívaní prípravku Viazet by sa mala zaviesť nízkocholesterolová diéta a cvičenie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Viazet môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (zápcha, nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka, nadúvanie), zvýšenie pečeňových testov, bolesť hlavy a únava.

U malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Liečba týmto liekom nie je určená pre pacientov, ktorý majú ochorenie pečene, ťažkú poruchu funkcie obličiek a opakované alebo nevysvetliteľné bolesti svalov.

Liek sa nesmie užívať s inými liekmi obsahujúce cyklosporín. Taktiež liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre dojčiace alebo tehotné ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button