Vasopos N

Vasopos NVasopos N je liek, ktorý sa používa v oftamológii pri očných ťažkostiach. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je tetryzolín.

Princíp lieku Vasopos N


Tetryzolín stimuluje v oku alfa-adrenergné receptory a tým spôsobuje zúženie priesvitu ciev spojovkového tkaniva a vedie k vysušeniu sliznice spojovkového vaku. Preto liek pôsobí proti prekrveniu a opuchom.

Využitie

Vasopos N sa môže používať pri prekrvení a opuchu spojoviek s podráždením očí vyvolaným dymom, prachom, vetrom, chlórovanou vodou, ostrým svetlom, kozmetickými výrobkami alebo kontaktnými šošovkami.

Ďalej je možné ho použiť aj na odstránenie ťažkostí, t. j. na zmiernenie pálenia, podráždenia, svrbenia, bolesti a nadmerného slzenia pri alergických zápalových ochoreniach, napr. pri sennej nádche alebo precitlivenosti na peľ.

Podávanie

Vasopos N sa vyrába v podobe očných kvapiek a odporúčaná dávka pre dospelých a deti od 2 rokov je jedna kvapka dvakrát denne, najviac dve kvapky štyrikrát denne do postihnutého oka (postihnutých očí).

Liečebný účinok nastupuje po niekoľkých minútach od miestneho použitia a pretrváva počas 4 až 8 hodín.

Pred použitím lieku je nutné, aby si pacient vybral kontaktné šošovky, ak ich používa. Naspäť ich môže umiestniť až 15 minút od podania lieku.

Bez konzultácie lekára sa neodporúča prípravok aplikovať dlhšie ako 7 až 10 dní, ale ak nedôjde k čiastočnej úľave najneskôr do 3 dní, alebo ak podráždenie alebo začervenanie očí pretrváva alebo sa dokonca zhoršuje, je potrebné podávanie očnej instilácie prerušiť a poradiť sa s lekárom.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Vasopos N zväčša nespôsobuje nežiaduce účinky, no nemožno vylúčiť reakcie v mieste aplikácie, či už ide o pálenie, začervenaniesvrbenie a podráždenie očí, ale aj o opuch, bolesť očí či rozšírenie zreníc. Tieto vedľajšie účinky sú pomerne zriedkavé.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorý majú glaukóm (zelený zákal) s úzkym uhlom. Okrem toho liek nesmú užívať deti, ktoré sú mladšie ako 2 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button