Vargatef

VargatefVargatef je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých foriem rakoviny pľúc. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou látkou je nintedanib.


Princíp lieku Vargatef 

Nintedanib blokuje aktivitu skupiny proteínov, ktoré sa zapájajú do tvorby nových krvných ciev, ktoré rakovinové bunky potrebujú na to, aby prostredníctvom nich mohli prijímať živiny a kyslík.

Blokovaním aktivity týchto proteínov dokáže nintedanib pomôcť zastaviť rast a rozširovanie rakovinových buniek.

Využitie

Vargatef sa používa v kombinácii s iným liekom (docetaxel) na liečbu rakoviny pľúc nazývanej nemalobunkový karcinóm pľúc (NSCLC). Je určený pre dospelých pacientov, ktorých NSCLC je určitého typu („adenokarcinómom“) a ktorí už absolvovali jednu liečbu iným liekom na liečbu tohto typu rakoviny, ale ktorých nádor znovu začal rásť.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 100 až 150 miligramov. Vargatef sa neužíva v ten istý deň, v ktorý sa vykonáva chemoterapia docetaxelom.

Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov sú štyri kapsuly o sile 100 mg denne. Táto denná dávka sa má rozdeliť na dve dávky po dvoch kapsulách s odstupom približne 12 hodín, napríklad dve kapsuly ráno a dve kapsuly večer. Tieto dávky sa odporúča užívať každý deň vždy v rovnakom čase s jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Vargatef môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek má pomerne dosť nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria hnačka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, nechutenstvo, krvácanie, febrilná neutropénia, vyrážky a zvýšenie pečeňových testov.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť otravu krvi (sepsa)krvné zrazeniny v žiláchvysoký krvný tlakdehydratáciunízky počet krvných doštičiek a žltačku. Okrem toho sa u niektorých pacientov môžu objaviť závažné problémy s pečeňou alebo zápal pankreasu.

Liek obsahuje sójový lecitín, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú alergickí na sóju alebo arašidy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.