Vyliec.sk > Liek > Vantobra

Vantobra

VantobraVantobra je liek, ktorý patrí medzi antibiotiká, presnejšie povedané patrí do skupiny aminoglykozidov. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina tobramycín.


Vantobra a princíp tohto lieku

Tobramycín je účinné antibiotikum, ktoré hubí celý rad baktérií. Mechanizmus účinku spočíva v narušení bakteriálneho metabolizmu a tvorbe bielkovín.

Využitie

Preparát Vantobra je indikovaný najmä u jedincov s cystickou fibrózou, ktorí trpia chronickými zápalmi pľúc spôsobenými baktériou Pseudomonas aeruginosa.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora. Dávka lieku Vantobra je rovnaká pre všetkých pacientov vo schválenom vekovom rozpätí bez ohľadu na vek alebo telesnú hmotnosť. Odporúčaná dávka je jedna ampulka (170 mg / 1,7 ml) podávaná dvakrát denne (tj. celková denná dávka sú 2 ampulky) po dobu 28 dní. Interval medzi 2 dávkami sa má čo najviac blížiť 12 hodinám a nemá byť kratší ako 6 hodín.

Liek sa používa v striedavých cykloch po 28 dňoch. Je nutné dodržiavať cyklus 28 dní aktívnej terapie (obdobie s liečbou) a 28 dní bez liečby (obdobie bez liečby).

V prípade, že si pacient zabudne užiť dávku a do ďalšej dávky zostáva najmenej 6 hodín, je potrebné aby inhalovali dávku čo najskôr. Pokiaľ do ďalšej plánovanej dávky ostáva menej ako 6 hodín, pacient má počkať na ďalšiu dávku a neinhalovat viac, aby vynechanú dávku nahradil.

Nevýhody

V kontrolovaných klinických štúdiách s liekom Vantobra boli najčastejšie nežiaduce účinky u pacientov s cystickou fibrózou a s infekciou P. aeruginosa kašeľ a dysfónia. Klinická skúsenosť s roztokmi tobramycínu na rozprašovanie uvádza dysfóniu a tinitus u pacientov liečených tobramycínom. Epizódy tinitu boli prechodné a ustúpili bez prerušenia liečby tobramycínom. Príležitostne sa môže u pacientov s anamnézou dlhodobého predošlého alebo súbežného používania intravenóznych aminoglykozidov dôjsť k strate sluchu.

U parenterálnych aminoglykozidov bola hlásená ototoxicita, ktorá sa prejavuje ako sluchová toxicita (strata sluchu) a vestibulárna toxicita. Vestibulárna toxicita sa môže prejavovať vertigom, ataxiou alebo závratmi. Tinitus môže byť varovným príznakom ototoxicity, a preto nástup tohto príznaku je dôvodom k opatrnosti. Parenterálne aminoglykozidy bývajú spájané s precitlivenosťou, ototoxicitou a nefrotoxicitou.

V klinických štúdiách s inhalovaným tobramycínom a s týmto prípravkom však nefrotoxicita preukázaná nebola. Pri predpisovaní lieku pacientom so známou poruchou funkcie obličiek či s podozrením na ňu je potrebné postupovať opatrne.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Podľa súčasnej klinickej praxe je potrebné vyšetriť základné funkcie obličiek. Hladiny močoviny a kreatinínu je potrebná vyšetriť znovu po každých 6 úplných cykloch liečby liekom Vantobra (180 dní liečby nebulizovaným aminoglykozidmi).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.